Секрети вирощування базиліка на підвіконні
Ароматний базилік ідеально підходить для вирощування вдома, тому що він не примхливий, росте й узимку, і влітку, симпатично виглядає і дуже смачно пахне. Якщо ви новачок у справі домашнього садівництва, то почніть із посадки саме цієї трави!
Для посадки базиліка вам знадобиться:
- насіння (сорт базиліка підійде будь-який, але майте на увазі, що фіолетовий і грецький дрібнолистий сорти ростуть довше і складніше. Особливо швидко й легко ростуть дрібнолисті та низькорослі сорти базиліка);
- ґрунт, керамзит або галька для дренажу;
- горщик об'ємом 1-2 л або контейнер глибиною не менше 15 см, у якому пагони базиліка зможуть рости на відстані 10 см один від одного. Горщики можуть бути виготовлені із глини, пластмаси, каменю або бетону, але в них мають бути дренажні отвори в нижній частині, незалежно від матеріалу.;
- харчова плівка або поліетиленовий пакет;
- лопатка.
КРОК 1. ПІДГОТОВКА НАСІННЯ
Цей етап не обов'язковий, але бажаний, якщо ви хочете трохи прискорити появу перших сходів. Замочіть насіння в теплій воді на 1-2 доби, міняючи воду кожні 12 годин (або частіше), потім потримайте їх у слабко рожевому розчині марганцівки 2 години і нарешті, просушіть насіння на серветці або марлі. Виловлювати насіння можна за допомогою зубочистки.
КРОК 2. ПІДГОТОВКА ҐРУНТУ
Придбайте крупногрудкуватий ґрунт у садівничому магазині. Базилік найкраще росте в добре дренованому ґрунті. Ґрунт із саду або інші щільні ґрунти не можуть забезпечити адекватний дренаж, що може викликати гниття коренів вашої рослини. Не забудьте перед посадкою насіння обробити покупний ґрунт: висипати його на лист і прокалити у духовці при температурі 100-120 градусів близько години, а потім підживити яким-небудь мінеральним добривом. Ця процедура запобіжить появі шкідників у майбутньому. Пухкий ґрунт - важлива умова успіху.
Підходящий ґрунт можна створити з:
- суміші універсального ґрунту для кімнатних рослин із садовою землею (у пропорції 1:1);
- суміші біогумусу та ґрунту для кімнатних рослин (у пропорції 1:4);
- суміші біогумусу з кокогрунтом (у пропорції 1:2).
Далі кладемо на дно ємкості керамзит або гальку, щоб вийшов дренажний шар товщиною 2-3 см. І нарешті, зверху насипаємо підготовлений ґрунт, не доходячи 3-4 см до країв, розрівнюємо поверхню, а потім рясно поливаємо ґрунт.
КРОК 3. СТЕРИЛІЗУЙТЕ ЄМКІСТЬ
Замочіть горщик у розчині, приготовленому з води і м'якого мийного засобу. Протріть, і добре промийте.
КРОК 4. ПОСІВ НАСІННЯ
Дозвольте ґрунту залишатися вільним; не втрамбовуйте його щільно в контейнер. Базиліку буде важко вкоренитися, якщо ґрунт буде втрамбований.
Наповніть 3/4 вашого контейнера ґрунтом. Тепер потрібно посіяти насіння на відстані приблизно 2 см одне від одного, присипати його шаром землі 1-2 см, а потім накрити горщик харчовою плівкою або пакетом, щоб створити парниковий ефект. Далі переносимо горщик у тепле місце і чекаємо появи перших сходів, періодично відкриваючи плівку для провітрювання посадки.
Поливати сіянці в цей період не потрібно, при бажанні можна їх злегка обприскувати, тоді зелень вийде соковитішою. Залежно від сорту і сприятливості умов, перші паростки базиліка з'являться через 7-12 днів. Коли ж сходи, нарешті, з'являться, приберіть плівку і сміливо прорідіть пагони так, щоб між паростками, що залишилися, вийшов проміжок 10 см. Потім перенесіть горщик на сонячне підвіконня. Коли сіянці підростуть до 5-7 см, у горщик можна додати ще 2-3 см ґрунту, щоб зміцнити молоді пагони.
З моменту зняття плівки, за рослиною потрібно почати доглядати - регулярно поливати, рихлити землю, контролювати температуру й освітлення.
ПРАВИЛА ДОГЛЯДУ ЗА БАЗИЛІКОМ
Полив: Улітку поливайте і при бажанні обприскуйте базилік вранці щодня, ґрунт при цьому завжди має бути вологим, але не перелитим. Узимку полив повинен бути помірним – 2 рази на тиждень буде достатньо.
Температура: Стежте і за температурою повітря, вона повинна бути досить високою - 20-25 градусів. Майте на увазі, що базилік не терпить протягів, а при температурі повітря нижче 20°С починає втрачати аромат.
Світло: У теплу пору року (з березня по серпень) базилік потребує 6 годин природнього сонячного освітлення. Узимку потрібне додаткове підсвічування.
Підживлення ґрунту: Якщо ґрунт недостатньо родючий, то його можна вдобрювати 1 раз на місяць: біогумусом, Агролайфом (1 ч. л. на поверхню землі) або іншими органічними добривами.
КРОК 5. СТВОРЕННЯ СПРИЯТЛИВОГО ОСВІТЛЕННЯ
Поставте контейнер біля сонячного вікна. Вікно з південного боку, як правило, підходить найкраще. Базилік добре росте на сонячному місці, але йому потрібно, принаймні, шість годин сонячного світла на день, щоб правильно рости.
Якщо ви вирощуєте базилік восени або взимку (з вересня по лютий), то ваш міні-город обов'язково потрібно штучно освітлювати по 12 годин на день. Для цього підійдуть фітолампи або світлодіодні лампи з теплим білим світлом 2700 К, установлені на відстані 15-20 см від рослин.
КРОК 6. ПРАВИЛЬНИЙ ЗБІР УРОЖАЮ
Ключ до одержання пухнатого і розгалуженого з великою кількістю листя базиліка - це часте й раннє обрізання, яке ще називають підщипуванням.
Через 1-1,5 місяці, коли базиліків обросте 4-6 справжніми листочками, потрібно зібрати перший урожай, відщипнувши з верхівок по 2 листочки. Далі, коли базилік обзаведеться 3 наборами справжнього листя, його верхівку потрібно відразу прищипнути, зрізавши стебло трохи вище маленьких листочків, які тільки починають рости з пазух. Цю процедуру потрібно проводити кожні кілька тижнів.
Коли вам потрібно всього кілька листків тут і там, щоб додати до страви або напою, вибирайте більш старе бічне листя і відщипуйте його там, де воно зустрічає головне стебло.
ВАЖЛИВО
Необхідно пам'ятати, що у рослин завжди мають залишатися як мінімум по 4 листочки внизу. Якщо ви будете обрізати нижні пагони, базилік почне рости у висоту, а не вшир і стане менш урожайним. Якщо ви помітите квітучий бутон, негайно зріжте його і два листочки під ним. Якщо цього не зробити, зелень почне псуватися.
ПОРАДИ ЗІ ЗБЕРІГАННЯ ВРОЖАЮ
Заморозьте зайвий базилік. Якщо ви зібрали більше базиліка, чим можете використати, помийте його, висушіть і зберігайте його в пакеті для заморозок.
Крім того, ви можете зберегти базилік, висушивши його. Відріжте стебла і зв'яжіть мотузкою в 2,5 сантиметрові пучки. Повісьте перевернені пучки мотузкою і дайте їм висохнути природнім шляхом у прохолодному, сухому та темному місці.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4686 |
|
© Газета Домовик 2012-2023