Секрети посадки чорної смородини

22 лютого 2018

Ягоди чорної смородини – це комора вітамінів, органічних кислот, необхідних організму людини, мікро- і макроелементів. Про це знає кожний дачник. Але не всі знають, як правильно посадити цю цінну рослину, щоб вона радувала багатим урожаєм. Які ж особливості посадки кущів смородини?

ЧАС ПОСАДКИ

Найбільш підходящий час для посадки ягідних кущів і, зокрема, смородини – це кінець серпня-початок вересня. Якщо ви придбали посадковий матеріал наприкінці вересня, то орієнтуйтеся по погоді. Якщо за прогнозами осінь очікується тепла, то можна висаджувати кущі навіть на початку жовтня. У ягідних кущів коренева система продовжує ріст до самої пізньої осені. Доведеться лише замульчувати ґрунт під посадками, можна просто накидати під кущі виполоті бур'яни. Якщо осінь холодна, з ранніми морозами, то краще прикопати кущі в горизонтальному положенні до весни. І вже рано навесні їх висадити. А посадкове місце для них треба приготувати відразу з осені.

САДЖАЄМО ПОХИЛО

Усі чагарники, крім малини й жимолості, слід саджати похило, незалежно від того, чи тоненький це прутик чи кущик з 2-3 стеблами. При посадці в ґрунт заглиблюють стебла так, щоб у землі опинилися три нижні бруньки, а над поверхнею ґрунту залишають теж тільки 3 бруньки. Усю іншу верхню частину куща зрізують секатором.

Навіщо це робиться? Щоб кущ не почав передчасно старіти, коли навесні почне розкриватися листя за рахунок живильних соків у стеблах. Коренева система, що постраждала при пересадженні, ще не встигне добре вкоренитися й почати повноцінно постачати ґрунтовим розчином надземну частину. Оскільки господаркою кожного стебла є його верхівкова брунька, яка відтягає на себе всі живильні речовини, то при слабкій кореневій системі живлення вистачає тільки для цієї верхівкової бруньки.

На гілці не утворюються короткі обростаючі плодові гілочки-плодушки, вона оголюється, листя у неї розташовується тільки на кінцях. Тобто кущ старіє відразу ж у перший рік посадки, тому й потрібна обрізка при його посадці.

Крім того, дуже важливо, щоб із землі відразу ж пішли кілька пагонів. Із закопаних у ґрунт бруньок саме й будуть розвиватися ці додаткові пагони. Якщо кущик висадити вертикально, то він довго буде мати рівно стільки пагонів, скільки ви висадили, навіть якщо його заглибити при посадці в ґрунт. Такий вертикально посаджений кущ не буде давати великих урожаїв кілька перших років.

Коли на наступний рік у похило посадженого куща почнуть відростати нові гілки, ви побачите, що на кожному посадженому стеблі ростуть по дві бічні гілочки. Як тільки ростова брунька на кінці кожної гілочки видаляється, із двох найближчих до неї бруньок, розташованих на гілці нижче місця обрізки, починають розвиватися нові бічні пагони. Восени ви знову вкоротите всі вирослі за літо бічні гілочки, залишивши всього по три бруньки на кожній. Ту ж процедуру доведеться повторити ще раз. Ось тепер ви повністю закінчили формування куща, і замість 1-3 посаджених стебел у вас вийшов кущ з великою кількістю гілок на кожному пагоні, що йде із землі.

ВИПРАВЛЯЄМО ПОМИЛКИ

Що робити, якщо кущ посаджений неправильно? Якщо кущ молодий, то треба глибоко всадити в ґрунт лопату з південного боку від куща, підняти його, нахиливши верхівку на північ, підсипати ґрунт в порожнину, що утворилася. Краще це зробити ранно навесні. Усі гілки укоротити на одну третину їх довжини.

Якщо кущ старий, то потрібно всі нижні гілки пришпилити до ґрунту, попередньо зробивши цвяхом борозенки на пришпиленій частині стебел для більш швидкого вкорінення. Можна полити там кореневином. Щоб місце вкорінення не пересихало, підсипте зверху вологий ґрунт і прикрийте його плівкою, але так, щоб не зносив вітер. Камені на нього класти не слід.

ПІДГОТОВКА ҐРУНТУ

Запорука успіху – не тільки в правильній посадці, але й у добре підготовленому ґрунті. У чорної смородини поверхнева коренева система, тому їй не потрібні глибокі посадкові ями. Найкраще саджати смородину в один ряд уздовж межі ділянки. По-перше, за нею буде зручно доглядати, по-друге, вона закриє вас від сусідських очей. При такій посадці не копають окремих посадкових ям, а викопують суцільну траншею, якщо ви саджаєте відразу кілька кущів.

Якщо вашу ділянку заливає водою, то краще розташувати кущі смородини на суцільній гряді, що піднімається над рівнем ґрунту приблизно на 15-20 см. Дернину, зняту із ґрунту, краще прибрати або відгородити нею траншеї, розклавши по краях травою вниз. Попередньо треба вийняти з неї все коріння й кореневища багаторічних бур'янів.

Викопану траншею, глибиною всього 20-25 см, заповнюємо добре перепрілим компостом або перепрілим гноєм. Чорна смородина віддає перевагу слабокислому ґрунту – рн 5,1-5,5, хоча вона й мириться навіть із кислим ґрунтом. Якщо у вас ґрунт кислий або навіть сильно кислий, то в посадкову яму слід внести розкислювач, який у ґрунті буде працювати довго. Для цього не підходить свіжомелене вапно: воно все й відразу розчиняється у воді та відразу вимивається дощами з верхнього шару ґрунту в нижні.

Краще використовувати доломіт або крейду, гіпс, старий цемент, стару або суху штукатурку. Можна скористатися яєчною шкаралупою, яку слід попередньо розмолоти. Якщо ви використовуєте попіл, то маєте знати, що кальцій, що міститься в ньому, теж швидко вимивається водою, і доведеться вносити попіл щорічно. Матеріали для розкислення слід вносити з урахуванням кислотності вашого ґрунту.

Чорна смородина належить до групи рослин-фосфоролюбів. Сумарний винос нею із ґрунту із урожаєм азоту, фосфору й калію з кожного квадратного метра за сезон (агронорма) складає усього 27 г. Так що можна віднести її до ощадливих рослин – співвідношення між цими елементами (у %) – 41:22:37. У більшості рослин, що належать до двох інших груп (азотолюбів і калієлюбів), споживання фосфору не перевищує в балансі 15-16%, а у смородини ця цифра складає 22%. Тому при посадці в яму слід внести фосфорне добриво.

Достатньо 2 ст. ложок подвійного гранульованого суперфосфату під кущ. При посадці рекомендують вносити додатково половину столової ложки сечовини і столову ложку калію, що не містить хлор. Калій і азот, які легко розчиняються у воді, при осінній посадці вимиваються із ґрунту в нижні шари дощами і під час зимових відлиг. До весни ці добрива виявляться недоступними для коренівь смородини. Узимку ж коріння рослин нічого із ґрунтів не засвоює, у них наступають довгі зимові канікули.

Іноді радять після посадки, особливо пізньої, підсапати кущики землею. Це можна зробити при неодмінній умові, що рано навесні, як тільки погода дозволить, ви посаджені кущі розкриєте. Справа в тому, що смородина рано навесні рушає в ріст, і молоді корінці відразу проростуть у підгорнутій частині, тому що вона швидше прогріється, ніж та, яка перебуває в зоні основного кореня. А оскільки цей ґрунт швидко висохне, то й корінці засохнуть або вимерзнуть наступною зимою. Смородина ж втратить частину нової кореневої системи, що для рослини є небажаним.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 2985 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Сад-город»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс