Загадковий овоч – пастернак

21 лютого 2018

Перше згадування про цю нехитру салатну культуру зустрічається ще у стародавніх греків і римлян. До нас же вона потрапила відносно пізно, в 17 столітті. І мало хто знає, що пастернак – найближчий «родич» моркви, петрушки, які й самі по собі цінні для здоров'я. Однак цей овоч багато в чому перевершує їх за активністю впливу. Він і апетит збуджує, і травлення поліпшує. 

Довгий час пастернак на столі наших прадідів займав місце картоплі. Адже округле або веретеноподібне коріння його після термічної обробки дійсно дуже схоже на картоплю. Зараз пастернак знову популярний. Відомі кулінари вважають його вишуканим гарніром до багатьох м'ясних страв.

ВИРОЩУВАННЯ ПАСТЕРНАКУ

Не вимагає особливої праці і його вирощування. Ґрунт підходить будь-який, аби тільки був окультуреним, з пухким орним шаром, щоб коренеплоди могли в ньому формуватися без перешкод. Саме з цієї причини пастернак, що непогано переносить посуху, однаково вимагає поливу, помітно збільшуючи при цьому вихід продукції.

Молоді рослини пастернаку не люблять тіні. Урахуйте й те, що пастернак - культура, придатна для літньої сівби (у першій половині липня). Сорт краще брати ранній круглий. Придатні для збирання коренеплоди він формує на 100-й день. На 10 погонних метрів рядка потрібно 5-6 г насіння. Слід пам'ятати, що зберігається воно не більше двох років, тому краще вирощувати насіння пастернаку у себе на грядці.

Весняна сівба пастернаку - дуже рання. Попередниками можуть бути овочі, під які вносився гній, - помідори, перець, огірки.

Для будь-якого часу сівби міжряддя мають бути 45 см, глибина посіву - 2,5-3 см. Насіння перед сівбою краще намочити. Не забудьте ще одну особливість пастернаку - його насіння проростає нерівномірно. Тому не хвилюйтеся, якщо на грядках перший час будуть порожні місця - потрібно почекати. А після появи у рослин третього-четвертого листка їх треба обов'язково прорідити, відстань між ними має складати не менше 8-10 см.

Примітним є й те, що захищати пастернак від шкідливих комах не потрібно: він їх відлякує різким запахом ефірних олій, що містяться в листях.

Зверніть увагу.  Особливо активно ефірні олії  виділяються, коли випадає роса або йде дощ. Так активно, що можна одержати опік! У спекотливий же час волоски листя пастернаку виділяють ефірну олію, що викликає подразнення шкіри, тому обробляють пастернак вранці (коли немає роси) або ввечері, або при похмурій погоді. 

Збирають коренеплоди, у тому числі й літньої посадки, у жовтні. Культура добре переносить осінній заморозок, а в жовтні її коренеплоди набирають майже половину ваги.

Сорти пастернаку вирощувані в Україні: Круглий, Студент, Гернсийський, Кращий із усіх та ін.

КОРИСНІ ВЛАСТИВОСТІ ПАСТЕРНАКУ

Корінь пастернаку багатий вуглеводами та клітковиною. До його складу входить велика частина вітамінів групи В, також у ньому містяться вітаміни С, К, А і РР, залізо, натрій, фосфор, кальцій, калій, цинк і магній.

Народна медицина використовує доброчинну дію цієї рослини при гіпертонії, стенокардії, судомах м'язів. Препарати з пастернаку здатні зменшити біль при ниркових кольках, а також допомагають зм'якшувати кашель. Дуже корисний пастернак і при захворюваннях шлунка. Крім того, водний настій пастернаку - прекрасний засіб при неврозах, для поліпшення сну, відновлення сил видужуючих. 

Для «заспокійливого» настою 2 ст. л. здрібненого кореня заливають 1 склянкою окропу, настоюють 30 хвилин, проціджують і приймають по 1/3 склянки три рази на день.

Листя пастернаку здатне «залужнювати» внутрішнє середовище організму, тому його рекомендують вживати в їжу хворим подагрою. Але й у звичайних шанувальників дієт у стилі «білок і зернові» можуть бути проблеми з підвищеною кислотністю.

Відвар листя пастернаку має м'які спазмолітичні властивості, і цінну здатність розріджувати мокротиння. Тому його часто використовують для питва при бронхітах і неускладнених пневмоніях. Крім того, зелень і корінь рослини мають м'які бактерицидні властивості. Тому кашку з коренів використовують для косметичних масок для проблемної шкіри, схильної до акне й запалень. А ще радять жувати зелень пастернаку при неприємному запаху з рота. 

Відвар пастернаку, а також зелень і корінь мають сечогінні властивості. На відміну від синтетичних діуретиків, засіб діє м'яко, не дратує сечовий міхур і сечоводи. Тому він і вважається, поряд із селерою та петрушкою, найбільш перспективним для «зливу» водної ваги. Якщо на дієті ви маєте проблеми із затримками рідини, можливо, варто не тільки збільшити кількість споживаної чистої води, але й додати до раціону пару порцій салату з пастернаком, селерою і петрушкою. До речі, цей овоч відмінно сполучається майже з усіма рецептами низькокалорійних супів на основі капусти або селери.

Але варто враховувати, що пастернак протипоказаний при сильно запущеній сечокам'яній хворобі - він може стимулювати вивід каменів. Тому в будь-якому разі для застосування цього чудесного овочу в лікувальних цілях, попередньо порадьтеся з лікарем.

ГОТУЄМО РАЗОМ

Куряче філе з яблучним соусом і пастернаком

Маслинова олія - 3 ч. л., курячі грудки - 300 г, цибуля ріпчаста - 1 головка, пастернак - 2 шт., зелені яблука - 1 шт., морква - 1 шт., свіжий розмарин - 1 ч. л., сіль і перець чорний мелений - за смаком, вода - 150 мл, курячий бульйон - 300 мл, яблучний оцет - 1 ч. л.

Дрібно наріжте яблуко, овочі і трави і пассеруйте у великій каструлі хвилин 8, приправивши сіллю й перцем. Додайте в суміш воду та бульйон, доведіть до кипіння і готуйте на середньому вогні ще хвилин 10, часто помішуючи. Потім залийте суміш у блендер, додавши оцет, і приготуйте пюре. 

Куряче філе наріжте невеликими шматочками (приблизно 3х2 см). Налийте на дно чистої каструлі 1 чайну ложку маслинової олії та помістіть туди шматочки курки. Готуйте, часто помішуючи, поки курка не підрум'яниться (3-4 хвилини).

Підсмажену курку залийте раніше приготовленим пюре і, перемішавши, готуйте на середньому вогні ще 1-2 хвилини, стежачи за тим, щоб страва не пригоріла.

Гарнір з підсмажених у духовці картоплі, пастернаку та моркви

Картопля - 1,2 кг, пастернак - 6 шт., морква - 6 шт., часник - 1 головка, розмарин - 3 стебла, морська сіль, свіжомелений чорний перець і маслинова олія - за смаком.

Розігрійте духовку до 200°С. Очистіть овочі, розріжте великі навпіл уздовж, часник розламайте на зубки, не очищаючи, і злегка розплющте їх пласкою стороною ножа. Листя розмарину відокремте від стебел.

Опустіть картоплю й моркву в киплячу підсолену воду у великій каструлі. Дайте закипіти, варіть хвилин 5, додайте пастернак і готуйте ще 4 хвилини. Відкиньте овочі на друшляк, моркву і пастернак відкладіть убік. Обсушіть всі овочі.

У великий лист налийте пару столових ложок маслинової олії, додайте часник і листя розмарину. Покладіть на лист овочі, додайте сіль, перець і все перемішайте так, щоб усі овочі виявилися покриті олією і в один шар. Поставте в духовку на годину і готуйте, поки не підрум'яняться. Подавайте з м'ясними стравами.

Пюре з пастернаку з яблуками

Відмінний гарнір для свинячих відбивних, сосисок або смаженої свинини. Для цієї страви ідеально підходять яблука, які природно розпадаються під час готування, тому з них легко виходить пюре.

1 велике яблуко, 1/4 ч. л. меленого мускатного горіха, 1/4 ч. л. меленої кориці, 4 пастернаку, 50 г вершкового масла, 100 мл молока, сіль, білий перець за смаком.

Протушкуйте очищене від шкірки й нарізане яблуко з 1 ст. л. води та спеціями протягом 5 хвилин, часто помішуючи, поки яблуко не стане м'яким і почне розпадатися. Зробіть з нього пюре. Відваріть пастернак до м'якості. Зробіть із нього пюре, додавши вершкове масло, молоко, сіль і перець. Потім з'єднайте пюре з яблук і пастернаку, ретельно перемішавши до однорідного стану.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 3208 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Сад-город»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс