Cтворюємо «розумний город», що не вимагає перекопування

19 жовтня 2017

«Розумний город» складається з високих грядок, які дачники й городники з досвідом називають компостними, теплими та піднятими, а сам город – високим або листковим. Вирощування овочевих і ягідних культур на такій ділянці не тільки не вимагає перекопування ґрунту щоосені й весни, але й доводить, що в перекопуванні взагалі немає необхідності. Прекрасний повноцінний урожай можна одержати на високих насипних грядках, наповнених органікою і не потребуючих великої майстерності в їхньому спорудженні.

Город над землею можна зробити власними силами. Високі грядки з органічними матеріалами створюють ідеальні умови для розмноження і збільшення сімейства земляних хробаків і різних мікроорганізмів, а значить, роблять ґрунт родючим і живильним. Органічна мульча й компост при розкладанні виділяє необхідне для овочевих рослин тепло, вологу й живильні речовини.

ПЛЮСИ Й МІНУСИ ПЕРЕКОПУВАННЯ ҐРУНТУ

Важкі щільні ґрунти при перекопуванні збагачуються повітрям, розбиваються затверділі земляні грудки, структура ґрунту змінюється в кращий бік. Але є й багато негативних наслідків. Перекопаний ґрунт дуже швидко вивітрюється й пересихає, велика частина органічної складової руйнується, важливі для насичення ґрунту повітрям дощові хробаки також знищуються у великій кількості.

Після перекопування землі на поверхню піднімається насіння численних рослин, в основному бур'янів, яке перебувало в стані спокою на великій глибині. Під впливом усіх необхідних сприятливих умов (світла, тепла, опадів) вони ростуть із великою швидкістю, і доводитися витрачати багато сил і часу на боротьбу з бур'янами, проводячи постійні прополки земельних ділянок.

Основні ознаки високої грядки:

- ґрунт на ділянці не перекопується;

- органічні речовини вносяться в ґрунт регулярно;

- прополка ділянки не проводиться;

- уся поверхня ґрунту мульчується;

- грядка може перебувати на будь-якій земельній ділянці;

- на спорудження грядки достатньо декількох годин;

- спеціальна підготовка ґрунту для грядки на обраній території не потрібна;

- на такій грядці не ростуть бур'яни;

- ґрунт постійно збагачується органічними живильними елементами й насичується корисними мікроорганізмами;

- мульчуюче покриття грядки підтримує тепло і зберігає необхідну вологість;

- для догляду за грядкою необхідні мінімальна кількість часу й праці.

СПОРУДЖЕННЯ ВИСОКОЇ ГРЯДКИ

• Вибір і підготовка місця

Ділянку потрібно вибирати сонячну, із прямим сонячним освітленням не менше 5-6 годин на день. Це може бути абсолютно будь-яка територія на городі або дачній ділянці, яка не придатна для посадок овочевих культур традиційним методом. Підійде пустир покритий бур'янами або занедбаний газон.

Перше, що потрібно зробити, це очистити обрану територію від сміття неорганічного походження і кореневищних бур'янів-багатоліток. Звичайні трав'янисті культури та бур'яни-однолітки можна не знищувати.

• Спорудження каркаса

Периметр грядки можна відгородити дерев'яними дошками, цеглами, пластиковими відходами та іншими підходящими матеріалами і ретельно їх закріпити. Висота грядки – близько 30 см.

• Наповнення грядки органікою

Перший шар (товщиною приблизно 10 см) – дрібні гілки дерев, дерев'яна стружка, кора, опале листя і будь-який грубий органічний водопроникний матеріал.

Другий шар – підживлення органічного походження (наприклад, пташиний послід, компост, перепрілий гній).

Третій шар (товщиною близько 10 см) – садова земля.

Перемішувати шари не потрібно. Після укладання всіх шарів необхідно рясно полити всю поверхню грядки й залишити її на якийсь час для осідання.

• Матеріал для вкриття

Грядка, підготовлена восени, має перебувати під надійним укриттям до приходу весни. У якості такого вкриття можна використовувати плівку із пластику або інший водопроникний матеріал чорного кольору. Грядку необхідно накрити по всьому периметру й ретельно закріпити краї укривного матеріалу.

ВИРОЩУВАННЯ СИДЕРАТІВ

У період між сезонами високі грядки рекомендується використовувати для вирощування рослин-сидератів, які придадуться в якості зеленого підживлення. Після скошування їх залишають прямо на грядці, а зверху покривають мульчуючим шаром або шаром садової землі.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 5484 Подобається: 1 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Сад-город»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс