Тонкощі посадки часнику під зиму зубками
Якщо ви плануєте вирощувати на своїй ділянці часник, найкраще потурбуватися про це ще восени. Посадка цієї цибулевої рослини під зиму забезпечить відмінну якість і великий розмір головок і зубків часнику.
Людство багато тисячоріч використовує часник. Він є й гострою приправою, і лікарем від безлічі захворювань. У їжу вживають усі частини рослини, крім коренів – цибулини, молоді стрілки, квітконіжки й листя. Часник буває озимих і ярових видів, що різняться зовнішніми ознаками, властивостями й технологією вирощування.
Не секрет, що головні умови для одержання багатого врожаю озимого часнику – у правильному визначенні місця під посадку й дотриманні технології підготовки грядки.
СТРОКИ ПОСАДКИ ОЗИМОГО ЧАСНИКУ
Дуже важливо враховувати час посадки і збирання зимового часнику.
Висаджують його восени, намагаючись провести цю роботу за 3-4 тижні до настання постійних холодів. Залежно від кліматичної зони, посадка часнику під зиму може здійснюватися наприкінці вересня – середині листопада. До морозів часник має встигнути прорости в корені, але не викинути листя, і підготовленим піти в зиму.
У холодному кліматі зимовий часник може вимерзнути, тому практикується спосіб захисту насаджень за допомогою укривного матеріалу. Це можуть бути сухі стебла рослин, зверху вкриті плівкою, руберойд або інші підручні матеріали. Ранньою весною вкриття знімається.
ЯК ВІДРІЗНИТИ ОЗИМИЙ ЧАСНИК ВІД ЯРОВОГО
Звісно ж, головна відмінність полягає в тому, що озимий часник саджають під зиму, а яровий – навесні.
Крім того, їх можна розрізнити за зовнішніми ознаками.
ОЗИМИЙ ЧАСНИК
• Головка складається з 4-12 великих зубків, покритих рожево-фіолетовою оболонкою. Вони розташовані в один ряд навколо твердого стрижня.
• Пекучий смак.
• Уживають у їжу влітку й восени, підходить для заготовок і як посівний матеріал. Не зберігається взимку.
ЯРОВИЙ ЧАСНИК
• Головка без стрижня. Складається з 25 невеликих зубків, розташованих у кілька рядів.
• Смак більш м'який.
• Добре зберігається всю зиму аж до весни.
ПІСЛЯ ЧОГО МОЖНА САДЖАТИ ЧАСНИК ПІД ЗИМУ
Краще, якщо до часнику на грядці росли томати, огірки, бобові культури. Також гарними попередниками часнику можуть бути рання капуста, кабачки, гарбуз. У цьому випадку ґрунт для часнику буде максимально насичений органічними добривами.
У місцях, які були зайняті під картоплю або цибулю, висаджувати часник не рекомендують. Це обумовлене тим, що між цими культурами великий ризик "обміну" хворобами (нематода, фузаріоз і т.д.).
Не слід також саджати озимий часник на ділянки, куди цього року вносили гній: часник дасть рясне бадилля, пухкі головки і буде менш стійкий до грибкових захворювань.
ВИБІР МІСЦЯ ДЛЯ ГРЯДКИ ПІД ОЗИМИЙ ЧАСНИК
Знайдіть на своїй ділянці найбільш родючий ґрунт із нормальною або зниженою кислотністю. Саме в цьому місці й варто посадити часник. Крім цього, він не любить тінь і не переносить сильні протяги. Тому, грядку зробіть на сонячному боці, розташувавши її з півночі на південь.
ЯК ПІДГОТУВАТИ ГРЯДКУ ПІД ОЗИМИЙ ЧАСНИК?
Підготовка до висадження зимового часнику починається заздалегідь.
1. Готуємо ґрунт для часнику. Наприкінці серпня-початку вересня необхідно удобрити ґрунт: на кожний кв. м площі вносять 10 кг перегною, 1 склянку крейди і 2 склянки попелу, додають 2 ст. л. сульфату калію й 1 ст. л. суперфосфату. Рівномірно розподіливши на ґрунті всі компоненти, його потрібно скопати. Глибина скопування має становити не менше 20 см.
2. Формуємо грядку. Ідеальна грядка для озимого часнику буде шириною до 1 м і висотою до 25 см.
3. Даємо час на усадку ґрунту. Далі грядці дають спокій, поки ґрунт не осів після перекопування. Якщо опадів у вересні випадає небагато, то для кращої усадки можна кілька раз полити приготовлену грядку водою.
Деякі городники квапляться і висаджують часник відразу після перекопування. Це позначається на рості й розвитку рослини: зубки часнику при осіданні ґрунту опиняються глибоко в землі, а навесні збільшується час проростання пагонів і знижується врожайність культури.
4. Обробляємо ґрунт. З метою профілактики захворювань часнику обробіть землю 1%-вим розчином мідного купоросу (1 ст. л. речовини розвести в 10 л води). Отриманим розчином за допомогою лійки пролийте всю площу грядки. Потім прикрийте її плівкою.
У середньому на 2 кв. м буде потрібно 1 відро такого розчину.
Напередодні висадження часнику розкидайте на поверхні грядки сечовину з розрахунку 10-20 г на кв. м і полийте ґрунт водою.
ЯК ПІДГОТУВАТИ ЧАСНИК ДО ПОСАДКИ
1. Розбираємо головку на зубки. По-перше, важливо уважно оглянути часник і розібрати головки на окремі зубки, з яких потрібно відібрати для посадки найбільші, здорові.
Якщо ви берете посадковий матеріал сортів часнику, що не стрілкуються, використовуйте зубки тільки зовнішнього ярусу.
2. Дезінфікуємо часник. Для цього відібрані зубки необхідно на добу замочити в 0,1%-ому розчині перманганату калію або 1%-ому розчині мідного купоросу.
Після цих процедур часник можна вважати готовим до підзимової посадки.
ПОСАДКА ЧАСНИКУ
Тепер приступаємо безпосередньо до технології посадки часнику восени.
1. Робимо лунки. На підготовленій заздалегідь грядці намічаємо місце посадки озимого часнику. Для цього ціпком робимо в землі лунки на відстані 10 см одна від одної. Глибина лунок – 10-15 см. Відстань між рядами – 20-25 см.
2. Заглиблюємо зубки часнику. У лунки розкладаємо зубчики часнику.
Вдавлювати їх у землю не варто, тому що це затримує коренеутворення.
3. Обробляємо землю. Якщо земля суха, можна пролити її рожевим розчином марганцівки.
4. Засипаємо ями. Закривати лунки необхідно перепрілим компостом.
5. Мульчуємо грядку. Оптимальний шар мульчі – близько 10 см. Для мульчування найкраще використовувати торф, хвойні голки або лапник, опале листя.
У теплих регіонах мульчувати озимий часник не потрібно.
У вирощуванні озимого часнику нічого складного немає. Вдало обране місце, своєчасна посадка та збір урожаю, правильний догляд забезпечать городника гарним урожаєм дуже корисного продукту.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 8282 |
|
© Газета Домовик 2012-2023