Боротьба з осами на винограднику

17 серпня 2016

Оса - гостя на винограднику досить небажана, при великій чисельності цих смугастих розбійників, зберегти вирощений і вже практично доспілий урожай, буває дуже складно. Оси - гурмани, вони воліють ласувати найспілішими, найсолодкішими й ароматними ягодами винограду з тонкою шкірочкою. Ягоди не цілком доспілі, з надлишковою кислотою у них не викликають інтересу, і оси їх не чіпають. 

Збиток від ос на винограднику може бути дуже значним, особливо якщо ставитися до даної проблеми легковажно і не приймати своєчасних і ефективних заходів.

Існує думка, що оси не чіпають цілі ягоди, а розробляють тільки ушкоджені птахами або ягоди зі шкірочкою, що лопнула. Звичайно ж, така точка зору помилкова. Чіпають ці крилаті розбійники й цілі ягоди, ще і як чіпають, так над ними працюють, що тільки одна порожня шкірочка й залишається! 

Які ж способи боротьби з осами існують?

- Знищення осиних родин, гнізд. Спосіб радикальний і екстремальний. Уся складність полягає в тому, що гніздо необхідно виявити, а це не завжди є можливим. Потім, потрібно вжити заходів обережності, щоб не стати жертвою розлютованого сімейства ос. Кращим захистом при виконанні цієї акції буде одягання в щільний одяг, що може захистити від агресивних комах. Обприскування гнізда з його мешканцями з балончика з дихлофосом - спосіб боротьби досить діючий. 

Щоб не залучати небажаних "квартирантів" до винограднику і не створювати їм умови для поселення на ньому, при устрої шпалер для виноградних кущів необхідно всі відкриті отвори в трубах стійок заглушити, тому що у внутрішніх порожнинах труб оси охоче влаштовують свої гнізда.

- Застосування засобів з відлякуючим або нехарактерним запахом. З таких засобів, у першу чергу називають "рідкий дим", як ефективний засіб відлякування ос. Справа в тому, що у представників фауни існує пам'ять на генетичному рівні про глобальні катастрофи, пожежі й запах диму асоціюється з небезпекою. Можливо, що для більшості представників тваринного світу це й так, але оси створіння особливі. Якщо оса вже розсмакувала ягоду винограду, то переконати її, що це не солодкий виноград, а щось копчене, котрим вона також втім може поласувати, не так вже і просто. Препарати з запахами хвої, часнику можливо й будуть якийсь час працювати, якщо дегустація ягід винограду осами ще не почалася. Якщо ж вони вже ушкодили кілька ягід, то очікувати, що вони клюнуть на ваш виверт з фальшивим запахом - даремна витрата часу. 

Крім усього іншого, ягоди винограду добре поглинають сторонні запахи і здатні довго їх утримувати, що не кращим чином позначиться на смакових якостях винограду. 

- Пастки для ос, принади звичайні й отруєні. Захистити врожай винограду від цих настирних комах, застосувавши звичайний інсектицид, просто обробивши ним грона, не представляється можливим. Строки дозрівання ягід і найбільшої активності ос на винограднику практично збігаються.

Для відловлювання ос виноградарі успішно застосовують саморобні пастки. Проста, ефективна й надійно працююча пастка виходить з ПЕТ пляшки, у якої акуратно обрізається верхня частина в місці переходу циліндра в конус, а потім вона вставляється в нижню частину у вигляді лійки. У верхній частині конструкції, що вийшла, виконуються два отвори, у які уставляється дужка з дроту для підвішування пастки на виноградних шпалерах. Залишається зарядити пастку принадою, розмістити її на шпалерах куща винограду, до врожаю якого оси проявляють особливий інтерес, і процес вилову крилатих шкідників стартує. 

У якості принади для спорядження пасток добре підходить розчин меду (столова ложка на склянку води), будь-яке розведене варення, бажано, щоб воно початок закисати. Можна використовувати фруктові компоти, пиво. Для боротьби з осами та шершнями можна користуватися наступними принадами: 

- 500 мл пива і 2 столові ложки цукру;

- змішати 3 ложки цукру або меду з 50-70 мл винного оцту й додати 0,5 літрів води;

- змішати солодке біле вино (або підсолоджене цукром або медом) з 20-30 мл м'ятного сиропу. 

При застосуванні принад такого роду дуже важливо, щоб пастки інтенсивно виливали запах приваблюючий ос. Для цього у верхній частині пастки по окружності виконується ряд отворів розміром, що не дозволяє осі вибратися з пастки, але сприяє поширенню запаху принади навколо пастки. Ще, при заправленні пасток, конічну частину, по якій оси спускаються в пастку, добре обливають принадою, це додатково приваблює ос і робить пастки більш ефективними.

З недоліків пасток такого роду слід зазначити необхідність їх періодично очищати від загиблих комах, потрібно так само через певний строк обновляти або доливати принаду, а після інтенсивного дощу необхідно пастки очищати і перезаправляти. Усе це не дуже зручно і вимагає певних витрат часу на підтримку пасток у робочому стані.

Більш практичні та надзвичайно прості за устроєм пастки для використання отруєних принад. У пластикової пляшки обрізається верхня конічна частина, використовується тільки нижня частина, у яку аналогічним чином поміщається така ж за складом принада, як і в попередньому варіанті, тільки до неї додають будь-який інсектицид: "Актару", "Регент" і т.п. У пастку поміщається кілька паличок, своєрідні "трапи" для комфортного проникнення ос у пастку і вильоту з неї, після того як вони почастувалися отруєною принадою. Оси гинуть через якийсь час після вильоту з пастки, тому відпадає потреба в її очищенні. Недолік даного варіанта пастки: вміст (принада) інтенсивно випаровується, особливо у спекотну погоду, а в дощ навпаки, принада розбавляється водою, і концентрація інсектициду може виявитися неефективною. 

Якщо виноградник відвідують бджоли, то застосовувати пастки з принадами, що рекомендують вище, не представляється можливим, бджоли можуть постраждати. У даній ситуації можна використовувати як принаду білкову їжу: рибу (оси особливу прихильність виявляють до в'яленої риби), шматочки курки, м'ясо, печінку і т.п. До даних видів принад бджоли абсолютно байдужі, а для ос і шершнів вони досить ефективні. Ці принади можна використовувати у звичайному варіанті й отруєними.

- Використання захисних мішечків для грон. Найбільш ефективний, екологічно чистий, "безкровний" спосіб захисту врожаю від ос. Коли кілька візитів на виноградник закінчуються для ос безрезультатно, то вони змушені шукати інші, більш привабливі для себе об'єкти харчування. 

Крім захисту від ос, сітчасті мішечки захищають грона від птахів, мурах, мух, бджіл. При застосуванні захисних мішечків виключаються сонячні опіки ягід, зменшується ризик механічних ушкоджень ягід при сильному вітрі об пагони, дріт шпалер. Спосіб захисту врожаю чудовий, але має один досить серйозний недолік - при великому винограднику і пристойному врожаї виникає проблема: де ж набратися стільки цих мішечків? Є два варіанти рішення цієї проблеми: виготовити самотужки або придбати захисні мішечки для грон у спеціалізованих магазинах. 

- Добір сортів винограду не привабливих для ос. Є сорти й гібридні форми винограду, які майже не ушкоджуються осами. Такі як: Ювілей Херсонського Дачника, Новий подарунок Запоріжжю, Кардинал Молдови, Талісман, Благовіст, Мариця і ряд інших форм. Посадивши на винограднику сорти, що малопривабливі для ос, вам не потрібно буде вести з ними боротьбу й оси перестануть бути на вашому винограднику проблемою.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 4598 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Сад-город»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс