Чи таке корисне прищипування, як про нього говорять, і як його провести
Прищипування - процедура, про потребу якої дачники не перестають сперечатися. Але при цьому більшість фахівців в області сільського господарства стверджують: цей агроприйом - один з найголовніших, і від нього залежить родючість куща.
"Принцип тут у наступному: багато культур мають особливість на основному стеблі відкладати до 90% квітів чоловічої статі, які красиво квітують і обнадіюють дачника, але виявляються лише пустоцвітами, які навіть після запилення не формують плід, - пояснює кандидат сільгоспнаук Олексій Чеботарьов. - У той же час квіти жіночої статі розташовуються в бічних пагонах, яких кущ формує мало або ж взагалі не дає. У підсумку з рясно квітучого куща дачник взагалі може не одержати жодного плода. Прищипуванням же можна стимулювати ріст бічних пагонів і власними руками контролювати врожай на багатьох городніх культурах".
При цьому фахівці запевняють, що загального правила прищипування немає, і для кожної грядки - свої порядки, з якими варто рахуватися.
ОГІРКИ Й ДИНІ
Вони вважаються культурами, які не прищипувати взагалі не можна, за винятком тих сортів, які дають винятково жіночі квіти й запилюють себе самі. Інші ж потрібно прищипувати, і на багатьох грядках зараз - саме найпідходяща пора.
"Якщо рослина сортова або гібридна, відщипується (можна нігтем, але руки мають бути чистими) верхівка головного стебла вище шостого листа, - пояснює фермер Володимир Ільчишин. - Через п'ять-сім днів пробудяться сплячі бруньки, які випустять бічні пагони. До речі, через їх відсутність під час прищипування дачники і шкодують відщипувать крапку росту (мовляв, а раптом не виросте, і з такого "недогризка" користі не буде зовсім). Після того як пагони трохи відростуть, потрібно приступати до формування куща: видаляються менш розвинені пагони так, щоб залишилося тільки три-чотири бічних. Завдання дачника - простежити, щоб ці пагони дали свої бічні, з яких знову ж потрібно залишити тільки три-чотири. Заощаджувати і шкодувати їх не потрібно - це саме та кількість "ротів", що зможе прокормити стандартний корінь".
Щоб формувати кущ було зручніше, основний батіг потрібно підв'язати.
За таким же принципом проводиться прищипування динь, щоправда, допускається видалення крапки росту як після шостого, так і після восьмого повноцінного листа.
ГАРБУЗ
Прищипування гарбуза проводиться зовсім за іншим принципом, і робиться це не для вигонки плодів, а для того, щоб культура сконцентрувалася на наливці, достиганні і майбутній лежкості. "Прищипувати потрібно після того, як на кущі вже видні плоди, - розповіли "Сьогодні" в Інституті баштанництва й овочівництва. - На батозі не повинно бути більше трьох плодів, тому всі інші відщипуються. Тоді ж або трохи пізніше потрібно прищипнути і головне стебло, і бічні пагони, щоб вони не крали живлення у плодів.
СОЛОДКИЙ ПЕРЕЦЬ І ТОМАТИ
Солодкий перець також має потребу у формуванні (крім низькорослих сортів). Причому культура в плані стресу дуже делікатна і, не дочекавшись дбайливого до себе відношення, може спочатку поникнути, а після й зовсім загинути.
"Якщо сорт середньостиглий, потрібно підрізати листя і бічні пагони до першої розвилки куща, - пояснює дачниця Ольга Аксьонова. - Після цього перець одержує сигнал про розгалуження, і більше працювати з ним не доведеться. Інша справа з високорослими сортами. Знаючи сорт, дачник має бути готовий відщипнути верхівку приблизно на 20-25 см від кореня й дочекатися, коли кущ розпушиться за рахунок пазушних пагонів. З бічних потрібно залишити 3-4. Зрозуміти на ранній стадії - а саме тоді потрібно відщипувати бічні пагони, - у яких з них більш високий потенціал, важко, тому у випадку з перцем вибираються просто симетричні пагони, які дадуть сформуватися гарному і "правильному" дереву. Після зростання гілок на них потрібно залишити не більше трьох зав'язей, навіть якщо плодів більше".
Томати бувають детермінантними, які й так невисокі, і самі формуються кущем, майже не утворюючи пазушних пагонів-пасинків, і індетермінантними, які мають потребу в конструюванні і контролі кількості пагонів і суцвіть.
"Правильна форма - одне стебло і 5 суцвіть, - говорить Чеботарьов. - Причому пасинки потрібно відривати грамотно: ранком, коли через специфічний сокорух вони добре відламуються, і щоб вони були не більше 5 см довжиною. Тоді ж видаляються всі бічні пагони. Пізніше, звичайно в другій половині літа, з таких помідорів видаляється ще й половина листя".
Коли квіти сформувалися в зав'язі, кущ потрібно прищипнути ще. Якщо з якоїсь причини грядка загущена, томати можна формувати у два стебла, прищипуючи їх над третьою квітковою кистю. Для цього можна залишити один нижній пасинок.
КАБАЧКИ, ЦУКІНІ, БАКЛАЖАНИ
Цукіні та кабачки теж мають потребу у відсіканні дармоїдів (виключення тільки в сортів, що самозапилюються - їх прищипувати не потрібно). "Правило ж зводиться до того, щоб обломити верхівку над 4-5-м листом після того, як зав'язалися бутони, - говорить баштанник з Херсона Андрій Бистрицький. - Звичайно в цей час батіг досягає 1-1,3 м у довжину. Після цього в ріст ідуть бічні пагони, з яких потрібно залишити три найсильніших, і відщипнути на 60-70 см. Провести ревізію плодів теж доведеться - після цього на кожному бічному пагоні має залишитися тільки один плід. В інтересах дачника не жадувати і не залишати більше плодів, тому що багато хто розраховує на відбраковування або на те, що кущ все-таки зможе вигодувати більше, а то й усіх". З останнім може взагалі не скластися - часто буває, що дачник радується, що на кущі спіє багато плодів, а за фактом на якімсь етапі їхній ріст припиняється, і завмерлі кабачки або цукіні просто гниють або відпадають. До речі, гниття також може початися через те, що кущ сиріє через щільне листя. Тому кущ важливо проріджувати в середині, прорвавши листя поблизу плодів і загущені по росту батоги.
Трохи інші правила прищипування баклажанів. За ними потрібне око та й око ще з розсадного періоду. "Принцип у тім, щоб листя куща не замикалося: цій культурі, як ніякій іншій, потрібні сонце і повітря для дозрівання, - пояснює Чеботарьов. - Тому, коли повноцінно виросте п'ятий лист, потрібно зупинити крапку росту, а коли підуть батоги бічних пагонів, залишити тільки три. При цьому все нижнє листя до першої розвилки й пазушні пагони-пасинки потрібно безжалісно видалити. І ще важливо, щоб рослина була на підпірках на той час, як почнуть наливатися зав'язі, адже так забезпечується доступ повітря, світла, та й кущ не завалиться і не переломиться під вагою плодів".
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4227 |
|
© Газета Домовик 2012-2023