Чергування рослин
Щоб виключити однобічне виснаження ґрунту, рослини чергують залежно від того, яких живильних речовин вони вимагають. Наприклад, моркву вирощують слідом за капустою або помідорами.
Сівозміна - це найважливіша складова в одержанні високих урожаїв. Відсутність правильного чергування культур приводить до розвитку в ґрунті численних хвороб і шкідників, що різко знижують урожай. Дуже часто починаючі городники скаржаться на якість і кількість урожаю овочевих культур, тому що з кожним роком ці показники погіршуються. Це відбувається тому, що ті самі овочі виносять із ґрунту одні і ті ж живильні речовини й заселяють ґрунт у цьому місці тими самими хворобами та шкідниками. Уникнути негативних наслідків можна шляхом чергування культур.
Тому ніколи не використовуйте поле або грядку під культури одного сімейства більше року. На одній грядці можна вирощувати капусту, ріпу, турнепс, редиску. На сусідній грядці можна сполучати томати, перці, баклажани і так далі. Однак не можна вирощувати ріпу після капусти, перець після томатів або баклажанів, і навпаки.
Щорічно культури одного сімейства міняйте місцями, щоб уникнути ґрунтовтоми. Адже культура страждає навіть від власних кореневих виділень. Іде своєрідне самоотруєння та зниження врожайності від недоліку необхідних живильних речовин, винесених з поля попередніми врожаями цієї ж культури.
Завжди дотримуйтеся правила попередника. Культури потрібно висаджувати тільки після рослин, що рано збираються, (часник, ранні й середні томати) або ж рослин, які забирають із урожаєм з поля мало живильних речовин (огірки, редис). А ті, що виносять із поля велику кількість елементів живлення (морква, буряк, капуста, кабачки, баклажани), краще розміщати після культур, що збагачують ґрунт живильними речовинами (горох).
Винесені врожаєм живильні речовини завжди повертайте в ґрунт у вигляді компосту, перегною, гною та мінеральних добрив. Причому ретельно відслід-ковуйте, під які культури гній і органічні добрива не можна вносити безпосередньо, а тільки під попередні. Оскільки свіжі органічні добрива погіршують якість і товарний вигляд таких овочевих культур, як морква, столовий буряк, редис, цибуля, томати, квасоля, горох. На свіжу органіку, внесену з осені, добре озиваються огірки, кабачки, капуста, картопля, гарбуз. А під баклажани, перець, редис і кавуни краще вносити перегній.
У відношенні таких небезпечних хвороб, як борошниста роса огірків, бактеріальний рак, септорія та фітофтора помідорів, альтернарія моркви й фомоз буряка, потрібно, щоб кожна з цих культур поверталася на колишнє місце не раніше, ніж через 2 роки.
Посіви цибулі бажано повертати на те ж місце тільки через 4-5 років, щоб уникнути поразки сходів головнею, а капусту - не раніше чим через 5 років, щоб уникнути поразки килою. А от соняшник через заразиху не можна повертати на колишнє місце раніше, ніж через 7 років. І гарбуз теж краще вирощувати за межами основного городу.
Якщо є можливість, розбийте город на 10 грядок. Культури мають бути розміщені так, щоб кожна була гарним попередником наступної. Наступного року поміняйте їх місцями так, щоб рослини з останньої грядки пішли на першу, з першої перейшли на другу й так далі. І у всіх культур зміняться попередники.
Дотримуйтеся правильної сівозміни овочевих культур і високий урожай вам забезпечений.
КРАЩІ ПОПЕРЕДНИКИ ОСНОВНИХ ОВОЧЕВИХ КУЛЬТУР
Для зелених культур (крім салату) - капуста, огірок, коренеплоди, цибуля.
Для ранньої білокачанної та цвітної капусти - картопля, томат, цибуля на ріпку, бобові, коренеплоди (крім редису, ріпи, редьки);
Для середньої та пізньої білокачанної капусти - томат, картопля, бобові, морква, буряк.
Для цибулі на ріпку - огірок, томат, рання білокачанна капуста, рання картопля, бобові, пізня капуста та картопля.
Для огірка - рання білокачанна і цвітна капуста, томат, картопля, бобові (крім квасолі), коренеплоди (крім моркви), тому що квасоля та морква вражаються білою гниллю, як і огірок.
Для моркви - картопля, капуста, зелені культури (крім салату, що хворіє білою гниллю), томат, бобові (крім квасолі).
Для буряка - огірок та інші гарбузові, ранні картопля й капуста, томат і всі бобові, пізня капуста.
Для картоплі - огірок, кабачок, гарбуз, патисон, капуста, бобові, коренеплоди, цибуля.
Для томату, перцю, баклажана - рання білокачанна і цвітна капуста, огірок, кабачок, гарбуз, бобові, цибуля на ріпку, коренеплоди, пізня капуста.
Для часнику - огірок, томат, рання білокачанна капуста, бобові, пізня капуста.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3881 |
|
© Газета Домовик 2012-2023