Де зимують садові й городні шкідники та як їх знешкодити
Останній місяць зими... Здавалося б, дачникам у цю пору зайнятися нема чим, можна розслабитися та відпочити в нетерплячому очікуванні нового дачного сезону. Але це омана! Коли сад і город спокійно сплять, десь там, під товщею снігу дрімають і їхні численні шкідники, руйнівні результати діяльності яких стануть видними тільки з приходом весни.
Що ми можемо зараз робити? Де зимують садові та городні шкідники? І головне - як їх знешкодити? Саме ці хвилюючі багатьох дачників питання ми й пропонуємо обговорити.
Зазвичай активну боротьбу із множинними шкідниками саду та городу ми починаємо на початку літа - коли результати їхньої діяльності вже очевидні. І робимо, тим самим, величезну помилку! Починати боротьбу необхідно набагато раніше. Завдяки тому, що погода останні кілька років нестійка (причому незалежно від пори року), знищувати шкідників саду та городу дуже навіть зручно саме взимку. Ну що приступимося?
ОБСТЕЖУЙТЕ ДЕРЕВА В САДУ
Подивіться уважно на дерева у своєму саду. Бачите, на деяких з них грудочки з не облетілого листя, обплутані ледве помітною павутинкою? Думаєте, це випадковість, і листочки просто дуже міцно тримаються за гілку? Або в цих листочках живе маленький необразливий павучок? А ось і ні! Саме в такому імпровізованому притулку оселився злісний ворог вашого саду - білан. Знешкодьте його, поки він спить, - стряхніть такі листочки з дерев і спаліть їх.
Уважно огляньте кору дерев, особливо якщо восени ви не встигли обробити її мідним купоросом і побілити. Так, наприклад, на корі яблуні та її гілок зимують золотогузки, а під корою - гусениці яблуневої плодожерки. Щоб знешкодити золотогузку, зріжте її міцно прикріплені гнізда разом з гілочкою звичайним секатором. Урахуйте: волоски гусениць золотогузки отрутні, тому, знищуючи гнізда шкідника, завжди надягайте рукавички.
Упоратися з гусеницями яблуневої плодожерки теж не складно. Узимку їм, на жаль, ви вже нічого не зробите - боротися з ними можна буде тільки з приходом весни: побіліть дерева і закріпіть на них спеціальні ловчі пояси, виготовлені з картону, щільного паперу або мішковини.
На корі дерев біля бруньок і в розвилках гілок можна побачити кладки яєць різноманітних кліщів і комах: червоного яблуневого кліща, зимового п'ядака та інших. Вони можуть бути різними за кольорами - це залежить від виду шкідника. Щоб знищити ці кладки, зіскребіть їх ножем або будь-яким гострим предметом.
На молоденьких пагонах яблуні люблять улаштовуватися на зимівлю яблунева попелиця та мідяниця. Виявити їх досить легко: придивіться до кори гілочок уважніше - на ній досить добре помітні невеликі (близько 2,5 мм) блискучі чорні яйця яблуневої попелиці та зовсім крихітні - усього близько 1 мм у діаметрі - яскраво жовтогарячі яйця мідяниці, що кріпляться до кори дерева за допомогою маленьких відростків. Боротьбу з цими шкідниками потрібно проводити наприкінці зими, якщо зима тепла, або навесні, але в будь-якому разі - до розпускання бруньок. Для цього рясно обприскайте місця скупчень яблуневої попелиці та мідяниць розчином нітрафену.
СПУШІТЬ ҐРУНТ
Багато ворогів саду зимують у ґрунті. Наприклад, яблуневий квіткоїд, що сховався на зимівлю у верхньому шарі ґрунту безпосередньо під яблунею, може бути знищений саме взимку. Для цього виберіть час, коли ґрунт навколо яблуні трохи розмерзнеться, і неглибоко спушіть його. У результаті таких нескладних маніпуляцій шкідники загинуть, як тільки наступить мороз. Якщо є можливість, спушіть землю під час відлиги й у малиннику - так ви знищите довгоносика.
Глибоко в землі влаштувалися на зиму і хрестоцвітні блішки. Знову ж, знищити в мороз їх не вийде, але як тільки потеплішає (а це можливо навіть узимку - наприклад, у лютому, з огляду на мінливу погоду в останні кілька років), ви зможете їх знешкодити. Справа в тому, що із приходом навіть першого ще нестійкого тепла хрестоцвітні блішки вибираються зі своїх земляних притулків назовні. Перший час, поки на грядках ще не з'явилися ніжні листочки розсади капусти, вони із задоволенням харчуються успішно перезимованими рослинами вівчарської сумки. Знищивши цей бур'ян, ви позбудетеся хрестоцвітних блішок, попросту залишивши їх без їжі.
Також у землі - у пристовбурних колах - зимують агрусова і смородинна вогневки, більшу частину яких можна знищити за допомогою мульчі з неперепрілого гною. Достатньо розкласти шар мульчі товщиною 5 см, що і перепинить шкідникові навесні шлях на "свіже повітря".
З приходом тепла досвідчені садівники рекомендують провести ще одну процедуру, що позбавить вас численних садових шкідників, що зимують у ґрунті навколо дерев. Полягає вона в наступному: візьміть смугу звичайного руберойду шириною приблизно 30 см і покрийте ним пристовбурні кола. Зібрати руберойд можна буде після того, як сад перецвіте.
ЗБЕРІТЬ ОПАЛЕ ЛИСТЯ
Якщо з осені з якихось причин ви не зібрали опале листя в саду, урахуйте: саме в ньому зберігаються протягом всієї зими збудники таких розповсюджених і небезпечних грибкових хвороб, як: септоріоз і антракноз аґрусу й смородини, парша груші та яблуні. Крім того, саме в опалому листі ховаються взимку жуки-довгоносики і павутинні кліщі. Саме тому, як тільки з'явиться така можливість, зберіть листя, що залишилося, із саду, використовуючи його, наприклад, для компосту.
ВІЗЬМІТЬ У СОЮЗНИКИ ПТАХІВ
Досвід численних садівників свідчить: які б заходи ми не приймали в боротьбі з численними шкідниками саду та городу, винищити їх повністю попросту неможливо. Ось саме отут нам на допомогу прийдуть пернаті. Адже саме птахи - кращі союзники в боротьбі зі шкідниками. Але перш, ніж птахи подбають про здоров'я вашого саду, вам доведеться подбати про них: розвісити по саду годівниці і якнайчастіше підсипати в них корм.
Як корм можна використовувати: овес, зерно, просо, кукурудзу, насіннячка (не смажене!) і різні крупи - птахам все підійде. Покладіть в годівниці й трохи ласощів: сушені ягоди калини й горобини, барбарис, журавлину, глід і навіть насіння квітів - чорнобривців, майорця й айстр. До речі, дуже люблять пташки сало, найзвичайнісіньке свіже сало - його просто обожнюють усі комахоїдні птахи. Непогано розмістити біля годівниці й кальцієве підживлення - кажучи простіше, яєчну шкаралупу.
Щоразу, засипаючи в годівниці корм, бажано протирати їх мокрою ганчірочкою, продезінфікованою у водяному розчині хлорного відбілювача, для готування якого візьміть 1 частину відбілювача й 10 частин води. До речі, про воду. Якщо ви буваєте на дачі взимку часто, поруч із годівницями розставте й поїлки для птахів: вода теж для них дуже важлива.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4212 |
|
© Газета Домовик 2012-2023