Посадіть китайський лимонник
Ця незвичайна для наших широт рослина являє собою гарну ліану з дерев'янистим стеблом, яке покриває зелене листя. До осені на ній дозрівають яскраво-червоні ягоди з гіркувато-кислим смаком. Але лимонником її називають не через те, а тому що всі її частини пахнуть лимоном, якщо їх потерти.
Рослина ця здійснює тонізуючий і стимулюючий вплив на центральну нервову систему, підсилює рефлекторну збудливість, прискорює процеси регенерації та нормалізує обмін речовин, підвищує опірність організму хворобам. Лимонник також поліпшує зір, підвищує витривалість. Справа в тому, що в його ягодах багато лимонної кислоти, пектинів, вітамінів Е і С, а також інших корисних речовин. Тому настій плодів лимоннику приймають як вітамінний, загальзміцнювальний і тонізуючий засіб, що поліпшує роботу нервової та імунної системи. Рекомендують приймати лимонник також при занепаді сил, викликаному інфекційними та іншими захворюваннями, при незагойних ранах і трофічних виразках, при зниженому тонусі серцево-судинної системи, гіпотонії, зниженій працездатності, млявій роботі органів травлення, слабості гладких і кістякових м'язів.
З ягід лимоннику заготовлюють на зиму сік. Для цього свіжі ягоди потрібно вимити і віджати, розлити сік у стерильні банки місткістю 0,5 л, пастеризувати 15 хвилин і закатати кришками. Узимку такий сік додають у чай - 1 ч. л. на склянку. Можна заварювати висушене листи і пагони лимоннику і пити як чай, або додавати сушені плоди у звичайний чай. А також додавати в компоти і морси, кисіль і варення - усі ці ласощі будуть мати стимулюючу дію. Поклавши в чай навіть трохи ягідного соку, ви відразу відчуєте приплив бадьорості та енергії.
А щоб приготувати з ягід желе, потрібно відокремити їх від грона і пропустити через м'ясорубку, потім віджати сік через марлю. Шкірка та насіння в желе не йдуть, тому що вони занадто гіркі і терпкі. Отриманий сік з невеликою домішкою м'якоті ретельно перемішують з цукром у співвідношенні 1:2 і розливають у банки. У холодному місці суміш швидко перетвориться на желе. Але зберігати її краще в холодильнику.
Настій плодів лимоннику приготувати ще простіше. Сухі плоди (10 г) потрібно стовкти в дерев'яному посуді, залити окропом (200 мл) і поставити на вогонь. Як тільки закипить, відразу ж зняти, злегка остудити, віджати ягоди і процідити настій. Є й інші способи: просто залити плоди окропом і настоювати 6 годин; можна з насіння приготувати настій - залити їх (20 г) у термосі склянкою окропу і настояти півгодини. Приймати настій можна по десертній або столовій ложці 2-3 рази на день за півгодини до їжі, при бажанні додаючи мед або цукор.
Однак при підвищеній збудливості, підвищеному тиску, порушеннях серцевої діяльності та безсонні препарати лимоннику протипоказані. А також при алергійних реакціях на лимонник від його вживання краще відмовитися. Замість нього можна застосовувати інші адаптогени - елеутерокок, аралію, ехінацею і т.д.
Якщо ж ви вирішили посадити лимонник, то найкраще це зробити восени. Можна і ранньою весною, але до розпускання бруньок.
Навесні у дорослих рослин розвиваються підземні кореневища, від яких відразу підуть нові пагони - уже осторонь від початкового куща, немов рослина розповзається в усі боки. А восени ці пагони акуратно викопують (бажано разом із грудкою землі) і пересаджують на нове місце.
А для того, щоб лимонник прижився, потрібно дотримуватися необхідних умов. Якщо ви хочете перенести його на нову ділянку, насамперед, потрібно знати, що у важкому, глинистому, заболоченому ґрунті корінці лимоннику «задихаються», а в пухкому і піщаному - рослині достатньо і повітря, і вологи. Втім, розводять лимонник і на тих ґрунтах, які він «не любить». Викопують канавку глибиною 60 см по всій довжині розміщення відростків. Дно її викладають битою цеглою, а потім - шаром гілок від дерев із саду, їх завжди буває достатньо після обрізки. Зверху насипають пухкий родючий ґрунт. Можна використовувати будь-який рослинний перегній: перепрілу солому, листя, стебла бур'янів, змішавши їх з піщаним ґрунтом. Але на легких ґрунтах копати канаву і робити дренаж не потрібно, достатньо підготувати для кожного відростка яму розміром 40х40 см і внести перегній. Однак не забудьте на зиму накрити посаджені рослини соломою або опалим листям.
Лимонник добре запилюється, тому посадити необхідно декілька кущиків. Розподіляють їх на відстані 0,5-1 м один від одного. Добре росте лимонник біля західної або східної межі ділянки, уздовж тину або навіть біля стіни будинку.
Іноді влітку лимонник, що начебто прижився, починає марніти, незважаючи на догляд. Це трапляється, коли стоїть сильна спека. Навіть дорослий кущ лимоннику погано її переносить, тому нові насадження у спеку потрібно затінювати.
І ще одна, майже найголовніша умова для вирощування лимоннику: йому обов'язково потрібна опора. Без опори рослина піднімається на 25-30 см, а потім починає вилягати і через рік-два відмирає. І хоча від кореневища здійметься багато нових пагонів, радуватися нема чому: на цих рослинах уже не буде ні квіток, ні ягід.
Жіночі й чоловічі квітки лимоннику розрізнити легко. Квіточка із зеленою маточкою, схожа на малюсіньку ягідку малини - жіноча, а в чоловічій квітці добре видно три тичинки. Цікаво, що на деяких кущах розвиваються й жіночі, і чоловічі квітки, а на інших - тільки чоловічі або тільки жіночі. Але не кваптеся видаляти «чоловічий кущик», вважаючи, що у вас їх і так багато. На молодих рослинах лимоннику буває більше чоловічих квіток, а «з віком» починають переважати жіночі, які й дають урожай.
Щоосені навколо лимоннику рекомендується викопувати невелику канавку і заповнювати її опалим листям, згрібаючи його і до підніжжя кущів. Виходить свого роду мульча. Потім це листя перегниває, у ньому затримується волога, котра лимоннику дуже потрібна. Особливо в розпал літа, якщо немає дощів, лимонник потрібно поливати раз на тиждень. На 3-4 році життя китайський лимонник дає до 5 кг ягід з куща.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4293 |
|
© Газета Домовик 2012-2023