Побілка дерев: коли, як і чи потрібна взагалі
Побілені дерева в нашій країні давно вже стали символом повсюдно проведеного суботника. За традицією після всіх спільних прибиральних робіт виносяться відра з вапном. Білосніжні штамби дерев, а заодно й стовпи, що потрапили в поле зору, - як знак: місія трудового десанту виконана. Не дивно, що багато хто вважає побілку дерев чисто декоративним актом і відноситься до неї відповідно. А насправді вона надзвичайно важлива в житті дерева.
БІЛИТИ АБО НЕ БІЛИТИ - ОСЬ У ЧОМУ ПИТАННЯ
Щоб зрозуміти смисл побілки, потрібно сказати кілька слів про кору дерева, яку, власне, і білять. Кора для дерева - як шкіра для людини: захищаючи внутрішні органи, вона першою зустрічає всі несприятливі умови зовнішнього середовища. А їх чимало: різкі коливання температур, хльосткий вітер, пригрів і сильні морози, зуби гризунів, дія шкідників, та й самих людей з їхньою звичкою розвести багаття під деревом і вирізати на корі своє безсмертне ім'я або послання «Вася + Катя = любов». Кора отримує сонячні опіки й обмороження, грубіє та тріскається, хворіє і відшаровується. Хто з нас не бачив різницю між гладкою шкірочкою молодого саджанця і шорсткою потрісканою корою старого дерева? А до чого приводить травма шкіри, теж знають усі - до хвороби: усередину організму проникають інфекції та шкідники, послабляють його, ведуть до передчасного зів'янення і загибелі.
Тому кору дерева необхідно захищати. Ось для цього і призначена побілка, вона:
- охороняє кору дерева від опіків - зимових і ранньовесняних, коли листя, що служить захистом від сонця, з природних причин попросту немає;
- захищає від перепадів температур, а значить - запобігає розтріскуванню кори (поява морозобоїн);
- допомагає захистити від комах-шкідників, личинки яких поселяються в корі.
Так що ставитися до побілки дерев як до чисто декоративного заходу - помилка. Багаторічний досвід садівників однозначно свідчить: це ефективна захисна міра для кори.
Білити необхідно як дорослі дерева, так і молоді. Чимало садівників переконані, що молоді деревця білити не можна, тому що побілка може обпалити ніжну кору. До того ж, стискаючи стовбур, вона перешкоджає його росту (стовщенню). Чи так це?
Проблема, як завжди, має дві сторони. Без сумніву, висока концентрація вапна шкодить молодій корі, але цього можна уникнути. Зменште вдвічі вміст вапна, скористайтеся водоемульсійною або акриловою фарбою або, зрештою, срібною біомаскою. Але якщо зовсім не білити, то сонячні опіки і морозобоїни нанесуть молодому деревцю збиток незмірно більший, ніж можлива шкода від вапна.
Для приклада, гляньте на саджанці, які вирощувалися в розпліднику. Найчастіше вони живуть там у тісноті і не отримують світлове загартування. А коли ми висаджуємо таке деревце у свій сад, воно потрапляє на відкритий простір і легко одержує сонячний опік кори. Тому молодим деревцям побілка просто необхідна, особливо при осінній посадці.
КОЛИ БІЛИТИ
Досвідчені садівники рекомендують білити дерева в саду двічі, а то і тричі на рік:
- основною побілкою вважається осіння, вона проводиться в жовтні-листопаді;
- весняна - повторна, оновлююча. Вона проводиться наприкінці лютого-початку березня;
- третя буде доречною в середині літа.
Найбільш ефективною є побілка, проведена восени, у жовтні-листопаді. Виконана під час весняних садових робіт, як правило, уже «спізнилася».
Найнебезпечнішими для дерева є саме сонячні дні лютого та морозного березня. Удень невибілений темний стовбур під лютневим сонцем нагрівається до +9...+11°С - цієї температури достатньо, щоб дерево прокинулося і почався сокорух. А нічні морози до -10°С елементарно заморожують «підтягнутий» сік. У результаті виникають розриви тканин - морозобоїни, які виглядають як довгі тріщини на корі.
Білий колір відштовхує сонячні промені і не дозволяє стовбуру нагрітися до температури пробудження. Причому побілене дерево й навесні «прокинеться» трохи пізніше, що, цілком можливо, убереже його від весняних заморозків – квітувати воно почне вже після них.
Якщо осінню побілку провести не вдалося, у лютому потрібно надолужити упущене відразу ж, як тільки дозволить температура. Не варто чекати традиційного квітневого суботника - тоді ця процедура і справді стане винятково декоративною. А якщо осіння побілка пройшла за планом, весняну оновлюючу можна зробити й у лютому, і в березні, а то й у перших числах квітня - коли викроїться для цього час.
Третю побілку проводити не обов'язково, особливо якщо дерева побілені стійкими сумішами, які відмінно тримаються до року. Але вона бажана, якщо побілковий шар змився дощами або облупився.
ЯК БІЛИТИ ДЕРЕВА
На найпоширеніше питання - до якої висоти білити - досвідчені садівники відповідають:
- повністю весь штамб (це стовбур від кореневої шийки і до першої кістякової гілки нижнього ярусу);
- плюс нижні кістякові гілки на 1/3 їхньої довжини (багато хто навіть на 1/2 довжини гілок білять).
Як говориться, захищати - так захищати! За великим рахунком, у таку світловидбиваючу оболонку добре б облачити все дерево, але ця справа трудомістка і недешева. Хоча й такі приклади зустрічаються нерідко.
Білять дерева найрізноманітнішими сумішами: вапняним розчином, водоемульсійною і водно-дисперсійною фарбою. Головне, щоб поверхня стовбура була білою, щоб побілкова суміш дозволяла корі «дихати» і не змивалася як можна довше. Для цього до основної суміші додають речовини, які забезпечують прилипання розчину до стовбура (це можуть бути глина, молоко, господарське або зелене мило, казеїновий клей або клей ПВА).
Залишилося додати, що білити дерева потрібно в суху погоду, щоб побілка добре висохла і закріпилася на новому місці. І обов'язково робити роботу ретельно, без пропусків.
Зараз осінь, і саме прийшов час традиційного сумніву: «Білити чи не білити - ось у чому питання». І це той рідкий випадок, коли на питання є однозначна відповідь: білити обов'язково! І прямо-таки найближчим часом. Тоді в сонячний лютневий день ви подумки похвалите себе за те, що вашим вихованцям не доведеться морозною ніччю страждати від довгих хворобливих морозобоїн.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 6298 |
|
© Газета Домовик 2012-2023