Як зберегти взимку невисаджені саджанці плодових дерев

21 жовтня 2015

Саджанці плодових найкраще купувати у вересні - це аксіома. Але осіння погода непередбачена, та й справ у саду ще дуже багато. Як бути, якщо місця для кущів-дерев ще не готові і ви не впевнені, що вдасться посадити їх у строк? Виручить перевірений спосіб зберігання саджанців - садовий прикоп.

СТРАТЕГІЯ УСПІХУ

Збираючись за саджанцями, заздалегідь підготуйте траншею  для прикопа.

Куплені саджанці відразу прикопайте - спочатку тільки корені. Ті рослини, місця для яких будуть готові швидко, можна відразу дістати з прикопа й висадити.

У середині жовтня всі посадки припиняються, але у вас залишається ще досить багато часу, щоб завершити підготовку ґрунту для саджанців, що залишилися, - цим можна займатися до самого снігу, а куплені рослини почекають весни.

З настанням заморозків остаточно засипте прикоп.

Навесні, коли ґрунт у прикопі розмерзнеться (але не раніше середини квітня),  акуратно викопайте і посадіть рослини.

ГОТУЄМО ПРИКОП

Для прикопа потрібна траншея. Місце має бути сухим - це обов'язкова умова.

Глибина траншеї стандартна - 50 см, а довжину й ширину вибирають залежно від того, скільки саджанців планується придбати. Розраховуйте так, що кожний саджанець займе 15-20 см довжини. Якщо є можливість, бажано додати до розрахункової довжини траншеї приблизно 20 см, не закладаючи на «зайвий» відрізок саджанців. Навесні на такому контрольному відрізку буде зручно перевіряти,  чи розмерзся ґрунт, без ризику ушкодити деревця. Траншею орієнтують у довжину по лінії схід-захід (бажано, щоб відхилення від цієї лінії не перевищувало 15-20°). Північний край траншеї роблять вертикальним, а південний - похилим, під кутом 45°. При викопуванні викидайте землю на північний бік траншеї.

У вийнятий ґрунт, якщо він важкий, додають торф та пісок і добре перемішують: при сприятливих умовах саджанці в прикопі восени починають відрощувати молоді корінці, і ризик ушкодити їх при викопуванні з легкого субстрату менший.

УКЛАДАЄМО САДЖАНЦІ

Куплені саджанці краще відвезти в прикоп відразу ж, а не зберігати у квартирі або гаражі. Далі дійте в наступному порядку:

Обріжте все листя з гілок, якщо воно є.

Поставте саджанці у воду на 3-5 годин. Можна повністю занурити їх у бочку для поливу у вертикальному положенні. Для цього зробіть з них пухку «в'язку» і прив'яжіть до неї вантаж. Не забудьте обмотати мотузкою або тканиною крони, щоб гілки не стовбурчилися і не обламувалися, коли ви будете виймати рослини з бочки. Вода має бути чистою - ніяких добрив і стимуляторів!

Діставши саджанці, огляньте їхні корені. Обріжте всі нарости, поламані кореніь, «розтрощені» кінчики.

Розкладіть саджанці, притуливши їх стовбурці до похилого краю траншеї. Коріння має «дивитися» на північ, а верхівки - на південь. У такому положенні пагони найкраще захищені і від північного вітру, і від сонячних опіків. У гіллястих саджанців крони бажано зв'язати, але сильно не стягувати.

Розправте корені рослин уздовж похилого краю траншеї, щоб при засипанні навколо них утворилося якнайменше порожнеч.

Засипте нижню частину траншеї шаром землі приблизно 20 см, добре пролийте, і коли вода зійде, насипте ще зверху невеликий шар сухої землі. У такому вигляді залишіть прикоп до заморозків.

Не забудьте розкласти по ділянці, особливо навколо прикопа, отруєні принади для гризунів. Їх потрібно буде час від часу перевіряти й обновляти з'їдені, поки не випаде сніг.

Коли температура вночі починає стійко опускатися до негативних позначок, настав час закінчувати роботу. Прикоп повністю засипають землею, злегка проливаючи шари для ущільнення, і формують над ним пологий горбок - щоб навесні потала вода не пішла в траншею. Крони саджанців, що стирчать над землею, бажано перекласти гілками колючих чагарників (шипшини, барбарису) - від зайців.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 3852 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Сад-город»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс