Помідори: збір і зберігання насіння

5 серпня 2015

Плоди помідорів різних сортів (не гібридів!) годяться для насінного розмноження. Витягаючи насіння із кращих плодів смачних томатів з рясно плодоносних кущів, ми зберігаємо цінні сорти для подальшого вирощування.

У принципі, помідорове насіння вже є схожим навіть у бурому томаті. Але все-таки переважніше витягати насіння з повністю дозрілих помідорів, які придбали відповідне сорту забарвлення плода. Тому для збору насіння вибирайте найспіліші, найкращі томати.

ЯК ВИТЯГТИ НАСІННЯ ІЗ ПЛОДА ПОМІДОРА

Для вилучення насіння потрібно розрізати плоди спілих томатів - не уздовж, а поперек, щоб на зрізі були видні всі насінні камери плода.

Насіння томату зручно діставати із плода за допомогою чайної ложки. Чисті плоди томатів після вилучення насіння цілком годяться для вживання або переробки.

Зібране насіння складають у прозорі пластикові коробочки, які продаються у відділах одноразового посуду. На коробочку з зібраною масою помідорів приклеюють аркуш з інформацією: 

- сорт томатів; 

- дата вибрання насіння.

ЗБРОЖУВАННЯ НАВКОЛОПЛІДНОЇ М'ЯКОТІ ТОМАТІВ

Зібране насіння томатів обов'язково потрібно поставити на зброжування. Адже навколо насіння помідора існує навколоплідна м'якоть, яку потрібно ретельно видалити. 

Якщо просто спробувати промити насіння помідорів і потім висушити, то ця м'якоть прилипне до насіння і створить оболонку, непроникну для повітря. Тому таке насіння часто не проростає - це одна з можливих причин загибелі насіння томатів після його посіву. А засушена разом з насінням навколоплідна оболонка руйнується природним шляхом тільки через три роки, і тоді насіння через це збільшить схожість після зберігання.

Якщо застосувати зброжування навколоплідної м'якоті, то витягнуте із плодів насіння має відмінну схожість. Уже наступного року після посіву воно добре проростає і здатне утворити сильні кущі.

Зібрану масу - насіння томатів разом з навколоплідною м'якоттю - потрібно поставити на зброжування в тепле місце в будинку на 2-3 дні. 

ВІДДІЛЕННЯ НАСІННЯ ПОМІДОРІВ З МЕЗГИ

Отриману зброжену масу з насінням томатів виливають із пластикової коробочки в зручну ємкість із ручкою (наприклад, в емальований кухоль місткістю 0,5 літри) і потім наливають у неї воду майже доверху.

Беруть кулінарний вінчик (краще струнний, а не пружинний) і занурюють його в помідорову масу. Досить інтенсивно збивають зброжену масу вінчиком, щоб звільнити насіння томатів від навколоплідної м'якоті. По закінченні цього процесу збовтують рідину з насінням і залишають її на якийсь час, щоб важке насіння осіло на дно ємкості.

Потім повільно зливають помідорову мезгу, що утворилася, у відро, залишаючи на дні повноцінне насіння томатів.

Потім наливають у ємкість із насінням свіжої води і, знову користуючись вінчиком, збивають мезгу меншої концентрації, промиваючи насіння від залишків навколоплідної м'якоті. Таку процедуру потрібно повторити кілька разів, поки насіння томатів не очиститься від м'якоті остаточно. Зазвичай трьох промивань буває достатньо, щоб пішла вся каламуть і кислота мезги, - тоді вода в результаті останнього промивання насіння залишається чистою.

ВИСУШУВАННЯ НАСІННЯ

Викладають мокре насіння помідорів на чистий аркуш білого паперу. Добре очищене насіння томатів легко розкласти тонким шаром, тому що воно не прилипає до паперу.

На аркуші паперу з викладеним насінням записують необхідну інформацію - сорт томату, дату викладання насінь на сушіння.

Промите і рівномірно розподілене на папері насіння томатів добре висушується приблизно протягом тижня.

Остаточно висушене насіння розкладають у підписані пакетики (назва сорту та рік збору насіння).

УМОВИ ЗБЕРІГАННЯ НАСІННЯ ПОМІДОРІВ

Схожість насіння помідорів зберігається на рівні першого класу: 

- протягом 3-5 років при зберіганні у приміщенні, що не обігрівається (на вулиці); 

- протягом 7-10 років при зберіганні у приміщенні, що обігрівається (у квартирі); 

- більше 15 років при зберіганні в герметично закритій тарі (у металізованому пакеті).

Таким чином, зібравши один раз власне насіння з куща томату, що сподобався, можна ним користуватися не менше 10 років, а іноді й довше. З будь-яких сортів (не гібридів) помідорів можна сміливо зібрати своє насіння!

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 5282 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Сад-город»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс