Серпневі турботи дачника
Яка б не була погода, робіт у саду ніяк не зменшується, навпроти, стає більше. До звичайних літніх турбот - поливів, прополок, підживлень, розпушувань - ще дюжина інших додається.
Дозрівають яблука літніх сортів. Ранні груші теж підходять. Зі збором не позіхайте. Забаритеся - і доведеться не тягнутися до гілок за плодами, а із землі збирати. А то і на дереві переспіють. Такі плоди ні на переробку, ні на зберігання не годяться. Їх збирають вибірково, у міру дозрівання.
Будете збирати плоди, подумайте, а чи не багато дерев літніх сортів у вас. Може бути, виділити 1-2 дерева і зосередити на них усю цю колекцію. Кожного сорту по 1-2 гілки достатньо. Час щеплення ще не минув. Перша половина серпня у вашому розпорядженні. Особливо якщо прищеплювати вприкладку будете.
Настав час перевірити ті вічка, які ви в липні прищепили. У тих, що прижилися, щиток і брунька свіженькі, а шматочок черешка листа при легкому дотику відпадає.
Послабте обв'язку, якщо вона врізалася в кору, або зробіть її заново та нехай поки на місці залишається ще на два тижні. Якщо шматочок черешка листа начебто прикипів до щитка, а сам щиток скулився або щиток цілком нормального вигляду і черешок листа відпав, але брунька загинула, потрібно буде щеплення знову робити.
Не засмучуйтеся. Поки є ще час, зробіть підокуліровку, тобто в зручному місці поставте інше вічко. Знайдіть на протилежному боці підщепи гарне місце, щоб кора була рівною, гладкою і поставте новий щиток, не повторюючи колишньої помилки.
Перевірте, чи не забули де-небудь зняти обв'язки із щеплень. Знайдете такі - зніміть і, якщо виявиться, що вже перетяжка утворилася, зробіть боронування.
Самий час обрізати малину. На весну цю роботу переносити не варто. Обрізка малини дуже проста. Потрібно тільки знати, що малина - чагарник багаторічний, але кожне стебло живе тільки два роки. У перший рік воно росте. На другий - гілкується, плодоносить і засихає. Ось вам перший найпростіший і дуже надійний орієнтир для обрізки: вирізуйте всі гілки, які вже плодоносили.
Відновлюється кущ щорічно за рахунок кореневих паростків. У рослин одних сортів їх утворюється надто багато, в інших число паростків помірне. А в деяких їх дуже мало. Придивіться до рослин, і відразу видно буде, що робити з паростками: берегти, вирізати або проріджувати. Це другий орієнтир.
І укорочування гілок - справа не складна. Верхівка стебла зазвичай погано визріває, того й пагони на ній слабенькі і ягоди низької якості. До того ж узимку недостиглі верхівки вимерзають і висихають. Тому робити це краще не восени, а навесні, обрізаючи пагони до здорових тканин.
Якщо ви вирощуєте малину окремими кущами, то в кожному кущі має бути не більше 10, максимум 12 сильних, здорових стебел. Усі інші видаляйте. І не забувайте видаляти поросль, якщо в ній немає необхідності.
Кінці гілок, уражені борошнистою росою, зрізуйте. Кущі ягідників, де багато листя з іржею було, після збору врожаю обробіть залізним купоросом (300-400 г на 10 л води). При необхідності обприскайте від антракнозу, септоріозу 1%-вою бордоською рідиною.
Підготуйте посадкові ями під чагарники, щоб земля встигла осісти, придбати оптимальну структуру та зникли порожнечі. Тоді при посадці можна буде обійтися викопуванням невеликої ями за розміром коренів.
Очистіть ґрунт від бур'янів, рослинних залишків, старих коренів, каменів. Якщо плануєте посадити не одну рослину, а цілий ряд, то намітьте його, протягнувши шнур по середній лінії майбутнього ряду. Уздовж шнура в тих місцях, де будуть посаджені рослини, застроміть кілочки.
Ями розмічайте так, щоб у центрі кожної опинився кілочок. Розмір ями 40-50X40-50 см при такій же глибині. Якщо відстані між рослинами менше 1 м, то доцільніше, та й для рослин корисніше, викопати суцільну траншею глибиною і шириною близько 40 см уздовж усього майбутнього ряду.
Верхній родючий шар ґрунту складайте з одного боку траншеї, а землю з нижнього горизонту можете вийняти і розкидати по саду. Можете не виймати, а порихлити на місці як слід. Родючий ґрунт змішайте з торфом або компостом і засипте в траншею так, щоб він виявився трохи вище країв траншеї або ями. Якщо виявиться мало - візьміть трохи землі поза траншеєю.
Приготуйте сховище до прийому продукції. Продезінфікуйте. Можете спалюванням сірчаних брикетів (10-20 г на 1м3). Будьте обережні, не отруїться!
Потім гарненько провітріть приміщення, закрийте всі діри, щоб гризуни не проникли. Побіліть стіни та стелажі вапном. Якщо підлога земляна, посипте хлоркою. Перевірте вентиляцію та електропроводку.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3484 |
|
© Газета Домовик 2012-2023