Чарівниця м'ята

20 травня 2015

Є гарна легенда про походження м'яти. Мінфа - прекрасна німфа, покровителька джерел і річечок, була вражена доблестю лютого і суворого бога смерті Аїда. Мінфа задивилася на золочений візок, у якому бог здійнявся на Олімп, покинувши обитель мертвих, щоб залікувати рани, отримані в сутичці із зухвалим Гераклом.
Полюбилася вона й жорстокому богу, але ревнива Персефона розтерзала суперницю. Розгнівана дружина Аїда на кару за неповагу і зухвалість розтоптала нещасну, а потім перетворила останки загиблої німфи на садову м'яту.
Місця, де жила німфа, пахли. Повітря, напоєне казковим ароматом, обдаровувало втомлених подорожан новими силами, проясняло обважнілі від похмілля голови, старим повертало юність, зціляло хворих.

М'яту почитали споконвіків і широко користувалися нею в різних областях, але найбільше в медицині, кулінарії та у побуті, обприскуючи м'ятною водою святкові зали, протираючи листям свіжої м'яти столи. Студентам, щоб наука краще входила у порожні голови, рекомендували носити на навчаннях вінки, сплетені з м'яти.

Секрет прихований у ніжному темно-зеленому листі і білих дрібних квітках, зібраних в акуратні суцвіття-мітелки, що містять чимало активних речовин і органічних кислот. Ефірна олія, що міститься в рослині, впливає благотворно на організм.

З листя і квітів м'яти роблять різні лікарські препарати. Настоянки, пастилки, чаї та краплі - засоби, що застосовуються при лікуванні різних захворювань.

М'ятний чай показаний людям, що страждають захворюваннями шлунково-кишкового тракту.

Лікарські препарати, що містять у собі ефірну олію м'яти, так само вживають при нервових розладах і безсонні. Страждаючим мігренню або частими головними болями ароматерапевти рекомендують дихати парами ефірної олії м'яти.

Пастилки та спреї рекомендують як допоміжний засіб при застудних захворюваннях, ангіні, болі в горлі. М'ятні пастилки та жуйки освіжають дихання, нейтралізуючи запахи алкоголю і тютюну. М'ята гарна і при лікуванні атеросклерозу.

М'ята використовується в косметиці, при виробництві освіжаючих тоніків, шампунів, зубних паст, а м'ятна вода гарна в лазні. Ванни з морською сіллю, насиченою ефірною олією м'яти, допомагають розслабитися, знімають болі, викликані нервовою напругою.

В ефірній олії міститься ментол, органічна речовина, що володіє слабкою антисептичною і охолоджувальною дією.

Ментол у чистому вигляді - це кристалічна безбарвна речовина. Кристали ментолу плавляться при кімнатній температурі. Випаровуючись, ментол видає різкий характерних пряний аромат.

НЕВИБАГЛИВА ЛЮБИТЕЛЬКА ВОЛОГИ

М'яту можна зустріти не тільки на грядках, хоч культивують і розводять її з незапам'ятних часів. Зустрічається вона й у дикоростучому вигляді. Приживається легко, розмножується досить швидко. М'ята росте біля води, на багнистих берегах річок і озер, рідше - у лісах, оскільки рослина вимоглива до вологи і сонячного світла. 

Прибережна смуга добре зволожена і багата органічними речовинами, рослина в такому ґрунті росте охоче та розростається швидко.

Виростити м'яту на дачній ділянці не складе особливих зусиль. Рослина, що прижилася, дуже швидко розповзеться по всій ділянці. Розмножується рослина вегетативно. Розсаду висаджують на грядки або в горщики на початку осені або ранно навесні. Живці м'яти так само можна висаджувати в борозни або ємкості, заповнені родючим ґрунтом.

М'ята - рослина світлолюбна, тому висаджувати її потрібно на сонячне місце. Якщо рослина знаходиться в горщику, тримати її потрібно на підвіконні, ближче до сонячних променів.

М'яту варто поливати відстояною водою і підживлювати до настання зими. Для поливу рослини краще використовувати воду кімнатної температури або теплувату, але не холодну, з-під крана.

Вирощувати м'яту можна й на балконі. Родюча земля, полив, сонячне світло, і живець, висаджений у горщик, обов'язково приживеться і почне давати пагони. М'ята не боїться холодів, перші сходи з'являються при температурі трохи вище 0°С.

Збирати листя м'яти найкраще в період цвітіння, коли вміст корисної ефірної олії максимальний.

М'яту використовують як у сирому, так і в сушеному вигляді. Сира м'ята частіше використовується як приправа до соусів, супів, десертів. Сушена йде на готування чаїв і настоянок.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 6584 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Декоративні рослини »


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс