Огірки на соломі: потрійна економія
Останнім часом у теплицях усе частіше стали вирощувати огірки на соломі. Практикується два способи вирощування - на пресованих тюках і на солом'яному різанні. Перевага таких способів вирощування в тому, що солома служить біопаливом і відмінно підходить для розгалуженого росту коренів, які в ній отримують у статку й вологу, і повітря.
При вирощуванні на соломі врожай виявляється вищим. Крім цього, дозріває він раніше. Але основна перевага солом'яної грядки перед звичайною полягає в тому, що збудники хвороб на такому субстраті не встигають розмножуватися й атакувати рослини за один сезон. Пояснюється це розвитком на соломі сінної палички, здатної протистояти навіть збудникам фітофторозу. Саме тому солома може використовуватися не тільки для вирощування огірків, але й у теплиці з високорослими сортами томатів у якості мульчі.
ПІДГОТОВКА СОЛОМИ
За дві-три тижні до посадки розсади, солом'яні тюки укладають впритул один до одного. Укладання виконують на рівну площадку або в траншейку глибиною 10-20 см. Під тюки можна підстелити поліетиленову плівку. Ніякого ґрунту під соломою не потрібно.
Після укладання, протягом трьох днів, тюки потрібно воложити водою. У перший день на тюк витрачають 10 л води, у другий - 7 л, на третій день - 5 л води на кожний тюк.
Наступний етап - починаємо збагачувати тюки добривами. Для цього добрива розсипаємо по поверхні тюків не більше 1 кг/м2 соломи. І обережно вмиваємо їх у тюки, поливаючи з лійки.
Варто відзначити, що зазвичай половину всіх добрив складають азотні мінеральні добрива, третину - калій, а інше - фосфорні добрива.
Через 2-3 дні вносять вапно з розрахунку 200-400 г/м2. З цього моменту починається так званий ферментаційний період. Протягом 7-10 днів температура соломи підвищується до +50°С, тобто, починається процес «горіння». До часу посадки температура опускається до +30°С.
ВИРОЩУВАННЯ РОЗСАДИ
Для посадки огірків у солому, рослини вирощують у торф'яних горщиках.
Зробіть у соломі поглиблення для горщика, а після посадки заповніть порожній простір соломою або тепличним ґрунтом. Поверх соломи можна насипати 4-5-сантиметровий шар торф'яного ґрунту.
Що цікаво, у солому саджати огірки можна більш загущено, чим на звичайному ґрунті.
ПОЛИВ І ПІДЖИВЛЕННЯ
У соломі міститься мало живильних речовин, тому через три тижні після висадження розсади в ґрунт можна починати підживлення в концентрації 15-20 г мінеральних добрив на відро води. У перше підживлення вносять азотні добрива, калійні та магнієві. У друге і наступні - азотні й через раз - магнієві.
Поливати необхідно по всій поверхні тюків, а також з боків, щоб вони не пересихали. Норма поливу під кожну рослину - від склянки води до 1,5 л. Мінімальну норму застосовують у похмурі дні, другу - у сонячні.
ЯКЩО НЕМАЄ СОЛОМИ
При відсутності пресованої соломи в хід можна пустити солом'яне різання. Його готують також як і тюки, але поміщають тільки в траншеї глибиною 20-30 см. Взагалі солом'яне різання можна додавати до будь-яких тепличних ґрунтів. Вона служить і як розпушувач ґрунту, і як заміна гною. У процесі експлуатації солома розкладається й осідає, тому рослини підв'язують до шпалер без натяжки, щоб не ушкодити кореніь.
Солома охороняє коріння від кореневої гнилі, що благотворно позначається на врожаї. Плоди на соломі накопичують більше цукрів і аскорбінової кислоти. Час і зусилля, витрачені на укладання соломи, з лишком компенсуються збільшенням урожаю.
Використана солома може служити на наступний рік прекрасною вдобрювальною органічною добавкою в ґрунт під інші культури. Поряд з основним видом соломи - пшеничною - можна застосовувати солому ячмінну, житню й горохову.
Основна умова їхнього використання - відсутність обробок цих культур на полях гербіцидами (отрутохімікатами проти бур'янів).
КОРИСНА ПОРАДА
Якщо «обладнати» солом'яну грядку в середині літа й закривати рослини від холодного повітря нетканим агрополотном, урожай молодих овочів можна буде одержати восени.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 9522 |
|
© Газета Домовик 2012-2023