Опіки дерев - як з ними боротися
Як же не хочеться у сонячну днинку іти з вулиці! Здається, що й дерева повинні радуватися снігу й сонцю! Але огляньте стовбури з південного боку - помітили бурі ділянки мертвої кори?
Це сонячні опіки. Вдень кору дерев пече весняне сонце, вона нагрівається і відтає, а вночі за справу береться мороз - кора замерзає. І так повторюється багато разів.
Від перепаду температури виникають морозобійні тріщини. А потім сонячні опіки. Поспішимо на допомогу!
На старих деревах можна часто побачити ушкодження на стовбурах: десь кора облуплена, або відкриті рани з напливами. Улітку дерева намагаються залікувати зимові тріщини, але часу на те, щоб вони затягнулися, не вистачає. Наступає зима, і рани тільки розростаються.
Для плодового саду лютий і березень - найбільш небезпечні місяці. Сонце пече, а сніг ще лежить. Сонячні промені відбиваються від снігового покриву й обпалюють кору. До того ж у цей час то відлига, то мороз, а це ще більше травмує кору.
Якщо придивитися, то на південній окружності стовбура завжди є сонячні опіки .
А якщо опік накладається на морозобійну тріщину, то відновлення йде ще гірше. Особливо від цього страждають нерайоновані сорти.
ЯК УРЯТУВАТИ ДЕРЕВО ВІД СОНЯЧНИХ ОПІКІВ
Для молодих саджанців можна встановити опору. Але так, щоб тінь від кілка падала на стовбур дерева. Сам кілочок потрібно офарбити в білий колір, щоб він менше нагрівався.
Восени, перед похолоданням, не варто зачищати стару кору. Якщо ця процедура необхідна, то краще виконати її в середині літа, щоб кора встигла відновитися.
Наприкінці осені обв'язують стовбур білим укривним матеріалом. Добре себе показав фольгопласт (туристична плівка). Але знімають укриття відразу ж після танення снігу, цей матеріал герметичний, і стовбур може випріти усередині.
Ґрунт під стовбурами мульчують, щоб навесні волога не випаровувалася і земля як можна довше зберігала її.
ТРАДИЦІЙНА ПОБІЛКА
Білити дерева можна водяною фарбою у вересні в гарний сонячний день.
Якщо восени ви не змогли побілити дерева, тоді це можна зробити й узимку, але використовувати нітрофарбу білого кольору на основі органічного розчинника - ацетону. Він дуже швидко випаровується і тканини кори не ушкоджуються. Фарбу наносять тільки на південний бік стовбура, а не по колу.
А за старих часів для побілки використовували синьку. Розмішати в рівних кількостях клей ПВА й синьку. Є одне «але» - такий розчин застосовуємо для дерев не старше п'яти років.
ДЕЗІНФЕКЦІЯ
Навесні кору ушкоджених дерев зачищають до здорової тканини та дезінфікують 1%-вим розчином мідного купоросу або 5%-вимм розчином залізного купоросу. Після цього замазують петролатумом і обв'язують рану тканиною.
РОСТОВА ПАСТА
Купити в аптеці безводний ланолін, зовсім трохи розігріти й додати до нього стимулятор росту (гетероауксин), котрий попередньо розчиняють у невеликій кількості спирту. Виходить густа паста, яку зберігають у темному місці, навесні замазують нею рани. Тріщини затягуються швидше.
МЕНШЕ ГОДУЄМО
Якщо дерево ушкодили морози, то дозу весняних добрив зменшують приблизно вдвічі. Наприкінці літа під постраждалі дерева вносять попіл (2-3 ст. л. на 1 м2 пристовбурного кола). Попіл підвищує зимостійкість рослин.
ПОКУПАЄМО МІСЦЕВІ СОРТИ
Дерева з темною корою особливо страждають від сонячних опіків. Це стосується таких сортів яблунь: Паніровка, Мелба, Уелсі, Пепін шафранний та ін.
Стійкі до сонячних опіків: Осіннє смугасте, Антонівка звичайна, Коричне смугасте.
До якого віку потрібно захищати дерева? До їхнього повноліття (15-17 років).
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 5323 |
|
Схожі статті |
Також у розділі «Сад-город»
Печать фирменных бланков с доставкой по Москве и всей России на teler.ru.
|
© Газета Домовик 2012-2023