Що таке стратифікація? Як провести холодну стратифікацію?

14 січня 2015

Щоб провести холодну стратифікацію, насамперед необхідно підготувати підходящий субстрат.

Це може бути крупний річковий пісок, вермикуліт, вата або інший мінеральний субстрат. Органічні ґрунти не рекомендуються, тому що в них часто знаходяться спори грибків, які приводять до загибелі насіння. Дуже корисно додавати мохи сфагнум, вони мають дезінфікуючий ефект і поліпшують повітрообмін. Стратифікацію дрібного насіння можна проводити в торф'яному ґрунті для квітів. Його просівають, додають пісок і пропарюють цю суміш у духовці або на водяній бані. 

Для зволоження чотири обсяги субстрату змішують з одним обсягом води. Вологість перевіряють шляхом стиснення в долоні: вся зайва волога із ґрунту повинна стекти. Потім чотири обсяги вологого субстрату змішують з одним обсягом насіння. Попередньо насіння бажано протравити в розчині фунгіцидів ("Топаз", "Вектра", "Максим"). 

Для стратифікації зручно використовувати харчові пластикові ємкості. У них закладають вологий субстрат з насінням. Дрібне насіння розподіляють по поверхні вологого піску або торфу, зверху присипають сухим піском і воложать із пульверизатора. Після стратифікації насіння зійде у цій ємкості і буде рости в ній до пікіровки. 

Щоб ґрунт не пересихав, плошку накривають кришкою або пакетом. На 2-3 дні її залишають у теплі. За цей час насіння набухає. Потім ємкість поміщають у холодильник з температурою (+1..7°С). Деяке насіння вимагає проморожування в морозильнику, але це зовсім невелика група рослин (примули, аквілегії, аконіти...). 

Періодично ємкість з великим насінням струшують і перевертають, що попереджає ущільнення суміші та поліпшує повітрообмін. Раз на тиждень насіння перевіряють і провітрюють, відкриваючи ємкість на пару хвилин. Якщо утворилася цвіль, то її можна видалити руками з наступною обробкою розчином марганцівки. Насіння, що загнило, відразу знищують. 

Регулярно перевіряти насіння потрібно й тому, що деякі види рослин не мають потреби в тривалій стратифікації, і їхнє насіння може прорости вже в холодильнику. Якщо таке відбулося, його негайно висівають. Із ґрунту насіння вибирають пінцетом або висипають його разом із ґрунтом на поверхню ґрунту в ящику та розрівнюють. 

Після закінчення періоду стратифікації насіння, якщо воно ще не проклюнулося, можна замочити в стимуляторах росту ("Епін", "Циркон"), після чого висівати. Проросле насіння ні в якій додатковій обробці не має потреби.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 4338 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Сад-город»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс