Що робити з тирсою
Одні садівники вважають тирсу відмінним добривом. Інші проти такої органіки. Хто правий? Давайте розберемося.
Виявляється, якщо вносити деревні відходи не за правилами, то врожайність овочевих культур не тільки не збільшиться, але й значно зменшиться.
СВІЖА ТИРСА - У КОМПОСТ
Від свіжої тирси у великих кількостях землі не стільки користі, скільки шкоди. А все тому, що ґрунтові бактерії, розкладаючи деревину, досить активно поглинають азот з родючого ґрунту. І культурні рослини залишаються без важливого мікроелемента. Крім того, у свіжій деревній стружці міститься багато шкідливих для культур речовин. Тих же смол, наприклад.
Багато дачників звалюють деревну стружку в одне місце, сподіваючись, що вона як-небудь сама перегниє. Але на це знадобляться роки. Справа в тому, що купа з тирси ніколи не промокає до низу. Після дощу на верхньому шарі, коли деревина просохне, утворюється кірка. І стружка як би «консервується».
Найкраще зробити з тирси компост. Складіть її, промочуючи кожний шар розчином сечовини (170-200 г на 10 л води). Потім укрийте плівкою і кожні 12-14 днів перелопачуйте. Деревина почне грітися. Приблизно через два місяці тирса почорніє. Ось тепер її вже можна використовувати як органічне добриво.
АЗОТ + ТИРСА
Не хочете возитися з компостом? Тоді хоча б посипте деревну стружку будь-яким азотним добривом (20 г на 1 кг деревини) і перекопайте із землею безпосередньо на грядках.
Якщо готуєте ділянку під картоплю, моркву або томати, то тирсу, перемішану з органікою, вносьте з осені. Тепле ж ложе для огірків, гарбуза, капусти найкраще робити навесні, змішуючи деревну стружку зі свіжим гноєм.
ТИРСА-МУЛЬЧА
Тирсу можна використовувати як мульчу. Вона втримує набагато більше вологи, чим, приміром, торф або компост. У ній немає насіння бур'янистих трав. Та й самі бур'яни через деревну стружку пробиваються із зусиллям.
Втім, зіпсувати землю тирсою неможливо - через рік після внесення в ґрунт вона остаточно перегниє, почне віддавати «з'їдений азот», і врожай зросте, і структура ґрунту теж значно покращиться. Якщо розсипали свіжу тирсу - наступного сезону частіше підживлюйте рослини сечовиною або аміачною селітрою. Так виправите перекіс у живленні.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 8102 |
|
© Газета Домовик 2012-2023