Натуральні добрива для домашніх квітів

23 вересня 2014

Квіти - що може бути прекрасніше? Напевно, саме тому ми вирощуємо їх не тільки на своїх садових ділянках, але і вдома. 

У цій статті мова йтиме про важливий нюанс, без якого виростити здорові, гарні, пишно квітучі рослини проблематично, - про натуральні підживлення, зневажати якими не можна.

КОЛИ НЕОБХІДНО ПІДЖИВЛЮВАТИ

Підживлювати домашні квіти потрібно набагато частіше, ніж нам іноді здається. Викликана така необхідність, насамперед, обмеженою площею живлення рослин. І навіть якщо ваш квітучий вихованець росте у великому просторому горщику, це не означає, що йому вистачає мінеральних речовин. Рослина в будь-якому разі сильно виснажує землю і тому має потребу в додаткових піджиленнях.

Сигналом про те, що потрібно терміново розпочати підживлення домашніх квітів, служать: 

- повільний ріст;

- слабкі витягнуті стебла;

- бліде, слабко забарвлене, надмірно дрібне, поникле листя;

- небажання квітувати;

- поганий опір хворобам, пожовтіння та скидання листя, поява на ньому різних плям та інші ознаки нездоров'я.

В ідеалі, звичайно, до цього краще не доводити, тому давайте поговоримо про те, які натуральні добрива ми можемо використати для своїх домашніх улюбленців і як саме.

1. ЦУКОР

Мабуть, найбільш популярним натуральним добривом, застосовуваним для підживлення кімнатних квітів, є звичайний цукор.

З уроків хімії ми пам'ятаємо, що цукор розпадається на фруктозу і глюкозу. Перша нам ні до чого, а ось друга, тобто глюкоза, виконує відразу 2 функції. Насамперед, вона служить джерелом енергії для всіх процесів життєдіяльності рослин (дихання, поглинання різних живильних речовин і т.д.), ну й по-друге, є прекрасним будівельним матеріалом, сприяючи утворенню складних органічних молекул. 

Правда, є один нюанс: глюкоза - відмінний будівельник тільки в тому випадку, якщо вона добре засвоюється, а щоб вона засвоювалася необхідний вуглекислий газ. При недостатній концентрації вуглекислого газу, потрапивши в прикореневу зону рослин, цукор перетвориться з будівельника на джерело живлення для різних цвілей, кореневих гнилей і так далі. Тому разом із підживленнями рослин цукром має сенс використовувати один з Ем-препаратів, наприклад, «Байкал ЕМ-1» - від таких спільних підживлень на 100% буде користь.

Для готування «цукрового» підживлення розведіть 1 ст. л. цукру в 0,5 л води або просто посипте цукром, а потім полийте землю у квітковому горщику. Удаватися до такого підживлення домашніх квітів треба не частіше одного разу на місяць, так що не перестарайтеся. 

Замість цукру підживлювати домашні квіти можна і звичайною глюкозою, що продається в аптеці. Такі підживлення будуть ще більш діючими, чим «цукрові». Для цього 1 таблетку глюкози потрібно розвести в літрі води. Поливати або обприскувати рослини «глюкозною» водою необхідно також не частіше 1 разу на місяць. 

2. СПИТА КАВА

Відмінним добривом для всіх домашніх квітів (і не тільки домашніх) є спита кава, тим більше що готувати спеціально це добриво не потрібно. Просто, випивши чашечку кави, не виливайте кавову гущу, а змішайте її із землею у вазоні. Завдяки такому нехитрому прийому земля стане більш пухкою і легкою. До того ж, підвищиться кислотність ґрунту, і в ньому буде більше кисню.

Використовуючи у якості підживлення домашніх квітів спиту каву, пам'ятайте: аж ніяк не на всі квіти підвищення кислотності ґрунту діє добре. Підживлення спитою кавою корисні не тільки домашнім квітам, їх люблять багато рослин, серед яких: азалії, гладіолуси, лілії, усі види троянд, рододендрони та багато вічнозелених.

3. ЦИТРУСОВІ ТА ІНШІ ФРУКТИ

Скоринки мандаринів, апельсинів і навіть бананів можуть перетворитися на прекрасне добриво для домашніх рослин. Правда, для цього над ними доведеться трохи «поворожити».

Щоб приготувати добриво із цитрусових, їхню цедру необхідно подрібнити, наповнити нею приблизно на третину літрову банку й залити цю банку доверху окропом. Настоявши таке «цитрусове» добриво протягом доби, виймаємо кірки, воду в банці знову доводимо за обсягом до літра, додавши чистої води, і поливаємо наші квіточки. 

Приблизно так само готується добриво з бананових кірок: подрібнюємо їх, наповнюємо до половини літрову банку й заливаємо її доверху водою. Настоюємо добриво добу, після чого проціджуємо, шкірки викидаємо, а банку знову наповнюємо доверху чистою водою. 

На відміну від цитрусових, шкірки банана можна додавати і безпосередньо в земельний субстрат: під час пересадження домашніх квітів додайте в горщик з живильним ґрунтом трохи заздалегідь висушених і здрібнених бананових шкірок. Згодом вони перегниють і підживлять рослини мікроелементами, які сприятливо позначаться на зростанні зеленої маси. 

А ще із цедри цитрусових і шкірки бананів можна приготувати живильний мікс для підживлення рослин. Для цього здрібненими цедрою і банановою шкіркою (у рівних частках) наповнюють до третини трилітрову банку. Додають 2 чайні ложки цукру й, заливши все теплою водою, дають настоятися 3 тижні в теплому місці. Час від часу такий живильний мікс необхідно збовтувати, але не переживайте - від нього виходить дуже навіть пристойний аромат :) Через 3 тижні ви отримаєте ясно-жовту мутнувату рідину, що прекрасно зберігається в холодильнику. Для підживлень її потрібно розвести чистою водою 1:20 і сміливо використовувати 1 раз на місяць.

4. ПОПІЛ

У попелі міститься калій, фосфор, магній, кальцій, залізо, цинк і навіть сірка. Причому калій і фосфор містяться в попелі в легкодоступній для рослин формі, що робить попіл одним із кращих добрив для квітів. 

Щоб підживити квіточки, попіл можна просто змішати з ґрунтом при пересадженні рослин. Так ви не тільки зробите земельний субстрат більш живильним, але й знезаразите його, завдяки чому ушкоджені при пересадженні корінці точно не загниють.

А ще із попелу можна приготувати рідке підживлення для домашніх квітів. Для цього 1 столову ложку попелу розводять у літрі води. 

5. ЦИБУЛЬНИЙ КОКТЕЙЛЬ

Звичну і таку улюблену цибулю, без якої просто неможливо уявити собі нашу кухню, з успіхом можна використовувати не тільки в кулінарії. «Живлющий коктейль», приготовлений із цибульної лушпайки, сприятливо позначиться на зростанні всіх без винятку домашніх рослин - адже в ньому міститься повний набір мікроелементів.

У готуванні коктейлю з цибульної лушпайки немає нічого складного, єдиний нюанс: він не може довго зберігатися, тому таке підживлення потрібно готувати щоразу заново. Отже, для готування цибульного коктейлю необхідно близько 50 грамів цибульної лушпайки залити 2 літрами гарячої води, довести відвар до кипіння і, прокип'ятивши близько 10 хвилин, дати настоятися протягом трьох годин. Після того, як відвар охолонув, проціджуємо його й обприскуємо рослини.

6. ДРІЖДЖІ - ВІДМІННИЙ СТИМУЛЯТОР РОСТУ ДОМАШНІХ КВІТІВ

А ви знали, що дріжджі можна використовувати не тільки для готування найсмачнішого квасу і дріжджового тіста? Виявляється, із дріжджів можна приготувати відмінний ростостимулюючий розчин для підживлення рослин. 

Дріжджі виділяють масу корисних речовин, які активно стимулюють ріст рослин, наприклад фітогормони, вітаміни групи В та ауксини. Крім того, у дріжджах містяться цитокініни - гормони, які допомагають регулювати диференціацію та ділення клітин; наявність цих речовин також благотворно позначається на рослинах. 

До речі, на відміну від більшості підживлень домашнього, так сказати, готування, дріжджові підживлення були неодноразово досліджені вченими. У результаті доведено: завдяки їм різко зростає активність мікроорганізмів у ґрунті, відбувається швидка мінералізація органіки та істотно посилюється виділення вуглекислоти. Тому підживлення рослин дріжджовим живильним розчином дорівнюють до підживлень повним мінеральним добривом. 

Щоб приготувати дріжджове підживлення, розчиніть 10 грамів дріжджів і 1 ст. ложку цукру в 1 літрі злегка теплої води. Якщо звичайних дріжджів під руками немає, можна скористатися й сухими, розчинивши 10 г сухих дріжджів і 3 ст. ложки цукру в 10 літрах води. Незалежно від того, які дріжджі ви використовували для готування живильного розчину, - звичайні або сухі - перш ніж підживлювати рослини, дайте йому настоятися приблизно 2 години. Потім розчин розводять водою у співвідношенні 1:5 і поливають ним землю в горщиках з рослинами.

7. ПЕРЕГНІЙ

Перегній воістину є універсальним добривом, що з однаковим успіхом застосовують як для підживлення рослин у саду-городі, так і для живлення кімнатних квітів. Саме тому багато квіткарів справедливо думають, що кращого добрива ви попросту не знайдете: живильне та легкодоступне, воно має масу достоїнств. 

Але перегній від перегною різниться, і якщо основні якості у різних видів цього добрива приблизно однакові, то різні домашні рослини у якості підживлення віддають перевагу різному перегною. Так, наприклад, фікуси, пальми, цитрусові, дифенбахія та монстера люблять перегній на основі пташиного посліду, ефект від застосування якого набагато вищий, ніж від підживлень коров’яком. Це пов'язане з тим, що за поживністю пташиний послід у кілька разів перевершує коров’як, і саме тому застосовувати його для підживлень більшості кімнатних рослин потрібно дуже обережно, використовуючи лише для великих і швидко зростаючих видів. 

Перед застосуванням перегній з пташиним послідом потрібно розвести водою (10 г на 3 літри води) до одержання рідини слабкого мутно-зеленуватого відтінку, а перш ніж удобрювати квіточки, землю в горщиках варто трохи полити звичайною водою.

Щоб підживити інші кімнатні квіти, найкраще використовувати листяний перегній - наприклад, додавши його до земельного субстрату під час пересадження рослин. У листяному перегної міститься ряд елементів, необхідних для живлення рослин. Крім того, він істотно впливає на структуру ґрунту, у рази поліпшуючи його. 

Підживити квіточки можна і перегноєм на основі коров'ячого (свинячого і так далі) гною, для чого 100 г перегною розводять в 10 літрах води. 

Використовуючи для підживлень домашніх квітів перегній, будьте готові до того, що деякий час від горщиків буде виходити не дуже приємний запах, який зникне протягом декількох годин. Запаху не буде лише в тому випадку, якщо використовувати перегній, приготовлений за прискореною технологією, у складі якого немає насіння бур'янів і патогенів. Правда, як рідкі підживлення застосовувати його не рекомендується: його необхідно перемішувати із землею під час пересадження рослин, використовуючи як розпушувач для важких ґрунтів. 

8. ВІДВАРИ ОВОЧІВ 

Застосування відварів овочів (звісно ж, не солоних) для підживлень є досить сумнівним, але багато хто вірить у чудесний ефект такого незвичайного добрива, стверджуючи, що відвар овочів дуже живильний для домашніх рослин і може принести їм тільки користь.

9. АКВАРІУМНА ВОДА 

Прекрасною альтернативою покупним добривам може стати звичайна акваріумна вода. У ній міститься велика кількість речовин, які відмінно стимулюють ріст рослин, вона дуже м'яка, має нейтральний рн. Але використовувати її для підживлень рекомендується навесні або на початку літа - у моменти, коли у рослин починається активний ріст листя і пагонів. А ось починаючи із середини літа, акваріумну воду для домашніх квітів краще не використовувати. 

Знову ж, усе добре в міру, тому підживлювати рослини акваріумною водою потрібно не частіше, ніж раз на місяць, інакше безліч мікроскопічних водоростей, потрапивши в ґрунт горщикової квітки, сильно розмножаться, у результаті чого ґрунт позеленіє і закисне. 

10. БУРШТИНОВА КИСЛОТА 

Бурштинова кислота - речовина, що утворюється після переробки природного янтарю, - має масу корисних якостей, завдяки чому її широко використовують, у тому числі, і для підживлень домашніх квітів. 

Отримують бурштинову кислоту у вигляді білого кристалічного порошку, трохи схожого на лимонну кислоту як за зовнішнім виглядом, так і за смаком. Щоб приготувати живильний розчин, розведіть 1 г препарату в 5 літрах води. Цією рідиною можна не тільки поливати, але й обприскувати домашні рослини. Особливо такі підживлення люблять бегонії, аглаонеми, цитрусові, хлорофітуми, фікуси, хавортія, опунція і товстянки. 

Урахуйте: використовувати бурштинову кислоту для підживлень домашніх квітів можна не частіше, ніж раз на рік, інакше ви ризикуєте отримати зворотний ефект.

Використовуючи різні добрива для домашніх квітів, намагайтеся не переборщити, адже все добре тільки в міру, а надлишок живильних елементів порушить рівномірний розвиток ваших рослин і може послужити причиною їхньої загибелі. Саме тому підживлення мають бути правильними і максимально збалансованими, тільки так вони зможуть принести користь.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 29109 Подобається: 5 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Кімнатні рослини»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс