Як боротися з совкою, або хто робить дірки в помідорах

27 серпня 2014

 В останні два роки найбільше помідорам досаждають гусениці бавовняної совки. Бавовняна совка стала основним ворогом не тільки помідорів. Вона дірявить ще й перці з баклажанами, а на бобах і у квасолі об'їдає листя та насіння, у кукурудзи згризає качан, у соняшника поїдає насіння.

 Цікаво, що у шкідників помітно змінюються смаки. Так, колорадський жук в останні роки став уникати посадок томатів і навіть баклажанів. 

Один  час  найбільше  занепокоєння  на  помідорових  ділянках  доставляла  картопляна  попелиця. Тепер  найголовнішим  ворогом  помідорів стала бавовняна совка, що робить дірки в плодах. причому  самі  гусениці  діють, як справжні партизани - їдять плоди вночі, а вранці ховаються в ґрунті біля основи кущів, де їх можна знайти, обережно відгортаючи ґрунт. Така  тактика  пояснює  величезну шкоду  -  одна  гусениця  може  продірявити майже всі плоди на кущі, які відразу загнивають!

ШИРОКА ОРІЄНТАЦІЯ

Що послужило «зміною орієнтації»  цієї  совки  -  сказати  складно. Інша  справа,  що  у  її  гусениць  не залишається  особливого  вибору:  поява  метеликів  збігається  з  цвітінням помідорів, а  гусениці виходять саме  коли  з'являється  зелена зав'язь,  що  спішно  почне  дозрівати,  як  тільки  в  ній  зроблять отвори. Втім,  бавовняна  совка  справжній  безрозбірний  шкідник. Він їсть більше 120 видів культур: крім  томатів  і  бавовни  -  перець, баклажани, квасолю, соняшник, навіть тютюн і багато інших. Іноді  гусениці  совки  намагаються  з'їдати  й  качани  кукурудзи, незважаючи  на  часті  її  обробки. 

ЧОМУ ЇЇ НЕ ПЕРЕМОГТИ

Щоб зрозуміти,  як  упоратися  зі шкідником,  потрібно знати  його  біологію. Зимує  совка  в  ґрунті у фазі лялечок. На початку червня з лялечок відроджуються  метелики,  які  через  3-4  дні  відкладають  врозкид блідо-жовті  яйця  на  листя, стебла та інші частини томатів або інших культурних рослин. Залежно від  температури  гусениці можуть  відродитися  вже  на  третій день. Розвиток гусениці триває від 13 до 22 днів. Спочатку вони ушкоджують листя, бутони, квітки. Особливо велику шкоду  наносять  томатам,  перцю,  баклажанам, впроваджуючись у їхні плоди. У квасолі - об'їдають листя й насіння в бобах, у кукурудзи - качан. Ускладнює  боротьбу  те,  що  зазвичай  виліт  метеликів бавовняної совки розтягнутий на місяць і більше. Тому поява одного покоління надалі накладається на інше, і літо  триває  без  перерви до жовтня - поки заморозки не поб'ють помідори. 

ЯК ПОТРІБНО БОРОТИСЯ З СОВКОЮ

1. Необхідно регулярно, починаючи з весни, знищувати бур'яни, щоб скоротити базу харчування метеликів і гусениць.

2. Дотримуватися  строків  хімічних обробок: обстежувати грядки з томатами  в  період масового  цвітіння і на початку зав'язування плодів; при виявленні яєць або гусениць обприскувати одним з  препаратів: Циткор,  Децис,  Інта-Вір,  Іскра, Лептоцид, Кінмікс, Конфідор.

3. Обов'язково повторити обприскування одним з вищезгаданих інсектицидів через 7 днів, тому що у гусениць  розтягнутий  період відродження, при цьому потрібно дотримуватися строків очікування.

4. У період дозрівання та збору врожаїв можна і потрібно використовувати тільки біологічні препарати. Проведіть не менш двох-трьох обробок з тижневим інтервалом.

5. Пам'ятайте, що гусеницю легко знищити препаратами в молодому віці. Коли вона вимахне до п'яти сантиметрів і більше  -  отрутами її не так вже і просто взяти.

6. Обов'язково восени знищте всі рослинні залишки й плоди,  ушкоджені  бавовняною  совкою,  добре перекопайте ділянку, що була зайнята овочевими пасльоновими культурами, з метою зниження чисельності зимуючих лялечок. Улітку обов'язково виконуйте розпушування, бажано культиватором у міжряддях - так ви знищите безліч «партизанів, що сховалися».

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 9870 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Сад-город»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс