Дочка агрусу і смородини

6 серпня 2014

Останнім часом в асортименті посадкового матеріалу все частіше зустрічається йошта - гібрид смородини і аґрусу. Cадівники, дивлячись на ці гарні рослини, не витримують спокуси та купують їх, а вже потім задаються питанням: що це таке і що із цим робити? 

Йошта - це нова, створена людиною культура, що являє собою гібрид аґрусу і смородини. Назва відбулася від німецьких слів: чорна смородина - yohannisbeere, і аґрус - stachelbeere. Від першої назви взяті дві початкові літери, а від другої - три. Вийшло yo-sta (йошта).

ЯК ЦЕ БУЛО

Ще з початку XX століття вчені намагалися одержати такий складний гібрид, але схрещування настільки віддалених за спорідненням рослин, як смородина і аґрус, ніяк не вдавалися. Перший гібрид з використанням сучасних хитромудрих прийомів був отриманий у середині століття шведським ученим Ф. Ніколсоном. Наступний, за назвою йошта, одержав у Німеччині Р. Бауер, а в Росії - за назвою СКН-8 (смородино-агрусовий гібрид) - вивів Т.С. Кантор. У наш час відомі гібриди й інших авторів. Усі вони відрізняються один від одного загальним виглядом куща, формою листя, масою та кольором ягід, смаком і врожайністю. Але найпоширеніший у наших садах саме гібрид Р. Бауера - йошта.

НЕ ПІДДАЄТЬСЯ ПОРІВНЯННЮ

Йошту важко навіть із чимось порівняти. Вона й на батьків своїх не дуже схожа. Це потужний кущ до 2 м висотою, що має сильні пагони без шипів. Пагони майже не реагують на механічні ушкодження. Квітки великі, по 3-5 у кисті. Ягоди чорні, овальної форми, великі. Середня маса однієї ягоди досягає 3 г. Шкірочка щільна, гладка. Смак приємний, що нагадує й чорну смородину, і аґрус. За вмістом вітаміну С йошта поступається смородині, але в кілька разів перевершує аґрус.

ВИРОЩУВАННЯ ЙОШТИ

Вирощувати йошту простіше, ніж чорну смородину. Бажано тільки яму для посадки робити більше, з урахуванням солідних габаритів куща (приблизно 50 х 50 см). В обрізці гібрид майже не має потреби. Цю рослину легко розмножити будь-яким способом: відводками, що здеревіли або зеленими живцями, а також насінням.

ДОГЛЯД

Слабке місце йошти - урожайність. Зазвичай вона нижча, ніж у батьків. Але є відомості, що якщо поруч із нею посадити великоплідні сорти смородини й аґрусу (хоча б по одному кущі), то врожай підвищується. Йошта вологолюбна, так що не забувайте її поливати. Дуже чутлива на підживлення гнойовою рідотою, котрі виконують двічі на сезон. Восени під кожну рослину добре також висипати 2-5 (залежно від можливостей) відер перепрілого гною, навесні - кілька склянок попелу. Обрізки йошта практично не вимагає, тільки навесні, можливо, буває необхідність підрізати підмерзлі або сухі гілочки.

ВИКОРИСТАННЯ В ЛАНДШАФТІ

Йошта прекрасно підходить для живоплоту, де її висаджують на відстані 35-45 см одну від одної. Рослину можна включати до складу змішаних бордюрів (у цьому випадку відстань між рослинами має становити 0,7-1 м). Оригінально буде виглядати й одиночна рослина в штамбовій формі. Правда, спочатку доведеться надати їй цю форму, для чого перед посадкою потрібно буде видалити всі пагони, крім найдужчого, а у цього єдиного пагона акуратно зрізати всі бруньки та бічні відгалуження до висоти приблизно 30-40 см. Щоб таке «деревце» краще виглядало, щорічно наполовину укорочують усі гілки в кроні, а зайві видаляють.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 5394 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Сад-город»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс