Скільки зберігається насіння?

18 грудня 2013

Історія знає дивні випадки, коли насіння оживало через тисячоліття. У середині XIX століття, наприклад, розкрили алебастрову вазу, що пролежала в забутті три тисячі років, і знайшли на її дні дюжину насінин пшениці. Одна з них проросла, дала стебло і заколосилася. Зрозуміло, випадок унікальний, але йому є пояснення: у судині увесь час була постійна температура і вологість, а насіння виявилося добре доспілим і просушеним.

Саме ці умови - усі разом - і потрібні для збереження насіння. Важливо, щоб вміст вологи в насінні був скороченим до мінімуму, тоді всі обмінні процеси різко загальмовуються, що й дозволяє тривалий час підтримувати життєздатність зародка.

Довговічність насіння (властивість зберігати схожість) неоднакова у різних культур і залежить від умов дозрівання, післязбиральної обробки і зберігання. До речі, вік насіння визначають від дня обмолоту (збору).

Насіння втрачає схожість поступово. Спочатку процес іде повільно («у живих» залишається до 75% насіння), а на другому етапі значно швидше - схожого насіння залишається всього 10-25%. І нарешті, процес згасає, поки не загине останнє. Ось чому зі жмені старого насіння якесь іноді та проросте.

Розрізняють біологічну і господарську довговічність насіння.

Біологічна довговічність - час, протягом якого проростає хоча б одиничне насіння. Для всіх гарбузових культур (крім гарбуза), капустяних, баклажана - 10-20 років; для бобових, гарбуза, моркви, томатів - 8-9; для цибулі, буряка, салату, шпинату, пастернаку, селери, петрушки, кропу - 5-6 років. 

Час господарської довговічності коротший - він триває, поки схожість відповідає нормі стандарту. Ось який час може зберігатися насіння овочевих культур зі схожістю I класу: кавун, диня, кабачок, огірок, гарбуз - 6-8 років; боби, горох, квасоля, кукурудза - 5-6 років; артишок, бруква, капуста, редис, редька, ріпа, буряк, томат, спаржа - 4-5 років; баклажан, цибуля-батун, цибуля-порей, морква, салат, шпинат, цикорій - 3-4 роки; цибуля ріпчаста, перець, петрушка, ревінь, кріп, щавель - 2-3 роки; пастернак, селера - 1-2 роки.

Основна причина втрати схожості - висока вологість насіння, тому тільки-но зібране потрібно підсушити на відкритому повітрі або в приміщенні. Розкладіть його тонким шаром на папері, газеті, полотняній тканині, які легко поглинають вологу. Протяг корисний, а от сонячне сушіння протипоказане. Поблизу пічки і батареї насіння можна пересушити, а при кімнатній температурі 20-25 градусів насіння підсохне через 2-3 дні.

Обов'язково підсушіть і старе насіння, особливо якщо тримали його у дачному неопалюваному будинку. Не забудьте про підходящу упаковку - про пакети зі щільного паперу, полотняної тканини.

У насіння пориста оболонка (структура тканин), воно легко поглинає вологу з повітря (гігроскопічність). Тому його потрібно тримати в сухому приміщенні при постійній температурі. Можна зберігати насіння в льосі, холодильнику, але тільки в герметичній тарі, наприклад у банці з припасованою кришкою. Головне, щоб насіння не поглинало вологу, інакше воно почне інтенсивніше дихати, втрачати живильні речовини, зародок передчасно пробудиться від сну і загине. Але є одна тонкість у закритому способі зберігання: у насіння має бути знижена вологість. У насінницьких фірмах у вологонепроникну упаковку (поліетиленові мішки, вкладені у тканинні) прибирають тільки насіння з вологістю 5-10 відсотків (залежно від культури). 

При відкритому способі (при зберіганні у тканинних мішках) припустимою є вологість насіння 9-15 відсотків, зазвичай така і буває при домашньому сушінні в теплому сухому приміщенні. Тому простіше насипати насіння у тканинний мішечок і повісити його на стінку, наприклад, у коридорі, де завжди сухо і прохолодно, як це робили наші бабусі.

СПРОБУЙТЕ ПОСАДИТИ НАСІННЯ В... ОКРІП 

Дана методика полягає в тому, що вологий ґрунт поміщають у контейнер для посадки насіння і проливають його окропом з чайника. Зверху покладіть насіння і злегка притисніть його тильним боком долоні.

Помістіть контейнер у темний пакет і поставте на теплу батарею на 40-50 хвилин. Потім насіння перенесіть у тепле місце. Цей метод рекомендується використовувати для насіння, що погано проростає.

«Чому ж насіння не гине?» - запитаєте ви. Усе дуже просто. Справа в тому, що гаряча вода допомагає видаляти ефірну оболонку насіння, котра і перешкоджає його проростанню. А тому, використовуючи даний метод висадження, ви ніяким чином насінню не нашкодите.

Переконатися в цьому ви можете самі, провівши невеликий експеримент. Розділіть приготовлене для висадження насіння на дві частини. Одну частину посійте традиційним способом, іншу - запропонованим нами. А потім порівняйте результати.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 16955 Подобається: 2 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Сад-город»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс