Карликовий сад на дачі: переваги та недоліки
В останні роки, карликові дерева отримали небачене визнання, і тепер широко використовуються не тільки у фермерському садівництві, але й на приватних дачних ділянках. Причиною тому є ряд переваг, завдяки яким карликові сади мають особливу агротехніку і можуть давати гарний урожай.
Можна дуже довго міркувати й ділитися власною думкою із приводу карликових дерев, але є вже готовий, спеціально напрацьований список позитивних сторін, що допоможе кожному садівникові зробити правильний вибір. Завдяки уважному вивченню плюсів і мінусів карликових садів, ви легко визначите, наскільки подібні насадження підходять для вашої ділянки і підпадають під ваші особисті вимоги. І, якщо ви вже зацікавлені корисною інформацією про карликові сади, запрошуємо вас ознайомитися з докладним описом їхніх переваг і недоліків.
ПЕРЕВАГИ
Почнемо ми, як звичайно, з позитивних сторін, завдяки яким карликові сади отримали деяку популярність в усьому світі.
- Ранній вступ у плодоносіння. Це дуже важливий показник, як для промислового, так і для приватного садівництва, адже плодові дерева на ділянці ми висаджуємо зовсім не для краси, а саме, для багатого урожаю. Отож, звичайне плодове дерево вступає в плодоносіння через 5-6 років після посадки. Більше десяти років воно нарощує і стабілізує врожайність, і тільки до 17-18 років життя, починає давати постійно багатий урожай, тобто, починається пора повного плодоносіння. У карликових груш і яблунь ситуація трохи інша.
Перше плодоносіння у них наступає через 3-4 роки після посадки, а ось повний урожай вони можуть почати давати вже через 8-10 років. Проста математика допомагає підрахувати, що повний урожай карликові дерева починають давати практично на 10 років раніше.
- Простий догляд за карликовими деревами. І дійсно, за низькорослими деревами доглядати набагато простіше, ніж за сильнорослими. Чому? Так, відповідь дуже проста. Стандартні плодові дерева досягають висоти 7-9 метрів, і ширини крони при цьому 5-8 метрів. Якщо ж брати деякі особливі сорти, то дані цифри можуть ще трохи збільшитися. Ось у цьому й основна причина, адже на рівні людського зросту знаходиться лише невелика частина крони дерева, а основна її частина набагато вище, відповідно, зібрати врожай, обрізати або обробити дерево на тій висоті дуже складно і для цього доводиться використовувати спеціальний інструмент або навіть техніку.
Якщо розглядати карликові дерева, то тут таких проблем немає. Весь комплекс догляду можна забезпечити безпосередньо із землі, тому що висота карликових яблунь і груш, у середньому, близько 2,5 м. Зібрати врожай, обрізати непотрібні пагони, провести обприскування дерева буде набагато простіше.
- Площа живлення карликових дерев - ще одна досить вагома перевага у порівнянні зі звичайними плодовими деревами. Тут розрахунок також дуже простий. У високорослого дерева дана площа може досягати 40-48 м2, у деяких сортів, і більше того. Якщо взяти карликові дерева, приміром, карликові яблуні, щеплені на парадизці, то можна відчути істотну різницю площі живлення, адже вона складає усього 8-9 м2. Висновок напрошується сам собою: на площі стандартного високорослого плодового дерева можна вирощувати 4-6 карликових дерев.
- Урожайність карликових дерев - найбільш показове достоїнство, на яке й можна спиратися при виборі. Професійними садівниками, селекціонерами та агрономами неодноразово доведений той факт, що врожайність карликових дерев значно вища, ніж урожайність високорослих плодових дерев. Варто відзначити і якість плодів, які виростають більшими та ближчими до стандартів.
Даний список переваг дозволяє нам зробити деякі висновки, які працюють винятково убік карликових садів.
Карликові дерева можна вирощувати як самостійні рослини, або як ущільнювачі серед високорослих плодових дерев.
Якщо змішувати посадку, то це ніяк не вплине на якість плодів різноманітних сортів і видів плодових дерев, а навіть, навпаки, ви зможете вирощувати на ділянці тієї ж площі набагато більше індивідуальних сортів фруктів, і стабільно отримувати від них якісну плодову продукцію.
НЕДОЛІКИ КАРЛИКОВИХ ДЕРЕВ
На жаль, є й деяка кількість недоліків при вирощуванні карликового саду.
- Серйозні початкові витрати. Звісно ж, при посадці карликових садів потрібно набагато більше посадкового матеріалу, чим при закладці звичайного плодового саду, а це збільшує первісні витрати в кілька разів, що може похитнути бюджет.
- Тривалість життя карликових дерев. Карликові та напівкарликові сорти на підщепах живуть набагато менше, ніж сильнорослі плодові дерева, і ви повинні враховувати даний факт при посадці одиничних екземплярів на дачі або при закладці саду промислових масштабів.
- Витрати на опори. Багато карликових сортів плодових дерев мають поверхневу кореневу систему, а тому дерева можуть конкретно постраждати при ураганних вітрах, підмиваннях, або навіть під час високого врожаю, коли на гілках дуже багато плодів і маленьке дерево може просто завалитися на бік під їхньою загальною вагою. З цієї причини, фахівці рекомендують установлювати опори під дерева, бажано, під кожне окреме дерево, тому що передбачити, яке саме дерево може дати крен або впасти, практично неможливо.
- Втрата і зміни сорту. При неправильній або просто глибокій посадці, карликові дерева можуть втратити свої властивості й повністю перейти на корені привою.
ДОГЛЯД ЗА КАРЛИКОВИМИ ДЕРЕВАМИ
Ми вже говорили про те, що догляд за подібним садом значно простіший, ніж за багатими насадженнями сильнорослих плодових дерев, але варто відзначити і той факт, що такий догляд повинен виконуватися набагато частіше, що вносить і свої негативні корективи в режим і графік садівника. А це й полив, і обрізка, і добриво;
Слабкість деяких сортів. Існує певна кількість сортів карликових дерев, які погано переносять сильні морози, тому вам потрібно серйозно замислитися над правильним вибором посадкового матеріалу або постійним укутуванням і укриванням рослинності від морозів;
Потреба у додатковій обрізці. Це не примха для формування крони або оригінального вигляду саду, а природна вимога для карликового саду. Усі дерева в ньому, зокрема, щеплені на парадизці, вимагають постійної обрізки. Це врятує ваш урожай від здрібнювання та втрати товарного вигляду, а сам карликовий сад - від зламів гілок.
Як бачите, чимало у карликового саду й недоліків, але тут варто знати і те, що багато які з них є поправними. І, якщо це так, то перед закладенням карликового саду, вам необхідно буде тільки правильно визначити посадковий матеріал, а також чітко додержуватися всіх вимог при посадці молодого саду.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 11870 |
|
Також у розділі «Сад-город» |
© Газета Домовик 2012-2023