Насінна картопля та її зберігання
Бульби картоплі необхідно зберегти без втрат посівних і врожайних якостей, для цього потрібно знати умови збереження бульби та її властивості.
Картопля - основний продукт на нашому столі, якщо не вважати хліб. Останнім часом збільшується виробництво насінного матеріалу. Але його необхідно ще правильно зберегти, при дотриманні всіх необхідних технологічних процесів, наявності сучасних сховищ з підтримкою температурних режимів.
Насінну картоплю необхідно зберегти без втрат посівних і урожайних якостей, для цього потрібно знати умови збереження бульби та її властивості. Зберігання насінної картоплі має кілька періодів. Лікувальний період - це дозрівання бульб і загоєння ран. Картопля, що закладається на зберігання повинна бути зміцнілою та без поранень. Бульби насінної картоплі - це живі організми, вони мають властивість фізіологічного старіння, а швидкість цього старіння залежить від умов зберігання. При регулюванні умов зберігання можна одержувати фізіологічно молодий або старий посівний матеріал.
Своєчасно проведені збиральні роботи дозволяють успішно зберігати бульби до посадкового сезону. Недозрілі, молоді бульби необхідно укласти на дозрівання. Цей період триває близько двох тижнів. Після закінчення строку дозрівання відбуваються всі необхідні біохімічні процеси. Дозрівання бульб можна виконати витримуванням їх у ґрунті після скошування бадилля. Лежкість насінного матеріалу підвищиться, якщо бульби витримати під навісом, озеленення й просушка дозволять позбутися від безлічі хвороб. Озеленення виконують протягом 12 днів. У другому періоді необхідним є зниження температури близько 1 градуса на добу. Температура в сховищі повинна досягти 2-3 градусів, вологість повітря потрібно підтримувати близько 90%. З другої половини лютого температуру необхідно підвищити до 10-15 градусів. На цьому етапі відбувається пробудження від глибокого спокою. Іде підготовка до прогрівання, проростання бульб, а потім реалізація або посадка.
Температура зберігання є дуже важливим фактором, вологість повітря відіграє меншу роль. Для довгострокового зберігання температура 4 градуси вважається найбільш оптимальною. При підвищенні температурного режиму у більшості сортів починає домінувати верхівка бульби. Зміна температур від високої до низкої скорочує період спокою посівного матеріалу. Наприкінці сезону зберігання виконують перебирання бульб і вибраковують поганий посівний матеріал.
Температури, при яких зберігають посівну картоплю, залежать ще й від сорту. Відхилення від температурного режиму в один або інший бік може збільшити втрати при зберіганні. Зниження температури приведе до зниження насінних якостей, а підвищення сприяє проростанню й розвитку хвороб.
Проростання насінної картоплі в сховищах допускати не варто, це приводить до обламування пагонів при посадці, а потім до формування слабких стебел на рослині.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 6310 |
|
Схожі статті |
Також у розділі «Сад-город» |
© Газета Домовик 2012-2023