Чебрець: корисні властивості

21 серпня 2013

Чебрець, або тим’ян, люблять не тільки квіткарі. Кулінари вважають його чудовою приправою до багатьох страв, а фармацевти - відмінними ліками від ряду недуг. А ще його люблять бджоли й парфумери.

ЧЕБРЕЦЬ ЯК ЛІКИ

У медицині використовують молоді пагони чебрецю з листям і суцвіття. Ефірна олія чебрецю містить феноли (у більшій частині тимол), флавоноїди, смоли, гіркі й дубильні речовини.

У народній медицині чебрець здавна застосовували в якості сечогінного і заспокійливого засобу, а також при коклюші, судомах, спазмах шлунка, невралгії. У вигляді примочок і мазей - для загоєння ран і при ревматизмі.

Офіційна медицина рекомендує чебрець для боротьби з кашлем (рідкий екстракт входить до складу знаменитого "Пертусину") при бронхітах і коклюші, захворюваннях шлунково-кишкового тракту, як дезінфікуючий засіб при нашкірних хворобах. Чебрець входить до складу засобів для полоскання порожнини рота. Однак чебрець не варто приймати вагітним жінкам, а також страждаючим захворюваннями нирок, печінки і шлунково-кишкового тракту.

• НАСТІЙ ЧЕБРЕЦЮ

1-2 столові ложки висушених гілочок чебрецю на 200 мл води. При кашлі приймають до 5 разів на день по 1 столовій ложці.

• ЧАЙ З ЧЕБРЕЦЕМ І ЗВІРОБОЄМ

Змішайте 100 г сухого листя чебрецю, 100 г сухої трави звіробою і 20 г сухого листя брусниці. Отриману суміш використовуйте як заварку.

• КВАС ІЗ ЧЕБРЕЦЕМ

20 г сухого листя чебрецю доведіть до кипіння у 200 мл хлібного квасу, потім влийте ще 800 мл квасу, додайте 50 г цукру і перемішайте. Настоюйте протягом 12 годин, процідіть та остудіть.

• АРОМАТНИЙ ТОНІК ДЛЯ ВАННИ З ЧЕБРЕЦЕМ

200 мл сухого чебрецю доведіть до кипіння в 600 мл води і кип'ятіть протягом 10 хвилин на повільному вогні. Потім процідіть відвар через дрібне сито й додайте у воду для ванни. Допомагає від болів у спині, запалення суглобів, знімає втому. 

ЧЕБРЕЦЬ У КУЛІНАРІЇ

Сушені гілочки чебрецю дуже довго зберігають аромат при зберіганні в щільно закритому посуді. Чебрець поліпшує травлення, тому його намагаються додавати до жирних страв: ситних супів (особливо добре він підкреслює смак бобових), картоплі на салі, яєчні з беконом і т.д.

• МАРИНАД ДЛЯ РИБИ

Наріжте дрібно 2 цибулини ріпчастої цибулі, відіжміть сік одного лимона і перемішайте їх з 200 мл білого винного оцту, сіллю й перцем за смаком. Додайте 200 мл дрібно нарізаної зелені чебрецю, кропу, м'яти, шавлії, петрушки, базиліку. Порізане невеликими шматочками філе білої риби викладіть в скляну миску з кришкою, залийте маринадом, закрийте й поставте в холодильник. Щопівгодини перевертайте шматочки філе. Через 4 години риба готова до смаження.

• КРИЖАНІ КУБИКИ ​З ГІЛОЧКАМИ ЧЕБРЕЦЮ

Зірвіть кілька молодих пагонів чебрецю (краще до цвітіння), помийте їх і наріжте кухонними ножицями на відрізки приблизно по 2 см довжиною. Ємкість для готування льоду наповніть холодною кип'яченою водою або пляшкованою водою без газу. У кожний осередок ємкості покладіть пару-трійку шматочків гілочок чебрецю. Поставте ємкість у морозильну камеру. Кубики льоду, що вийшли, прикрасять будь-який прохолодний напій.

• ДОМАШНІЙ МАЙОНЕЗ ІЗ ЧЕБРЕЦЕМ

2 яєчних жовтки кімнатної температури, 1 чайну ложку гірчичного порошку та сіль (за смаком) змішайте міксером. Дуже тонкою цівкою влийте 140 мл світлої маслинової (можна соняшникової) олії, не перестаючи збивати суміш міксером. У суміш, що загустіла, додайте 1 чайну ложку білого винного оцту, збийте до однорідності та знову дуже повільно влийте, не перестаючи збивати, ще 140 мл олії (можна трохи більше або менше - залежно від бажаної консистенції майонезу). Потім додайте 1/2 чайної ложки лимонного соку, за смаком - сіль, перець і дрібно нарізані свіжі пагони чебрецю. Можна подавати майонез до столу - до м'ясних і рибних страв.

• ЗАПАШНЕ ВЕРШКОВЕ МАСЛО З ЧЕБРЕЦЕМ

Помийте гілочки чебрецю і дайте їм просохнути. Потім обірвіть листя, наріжте його як можна дрібніше та змішайте виделкою з м'яким вершковим маслом (на 250 г масла - 4 столові ложки зелені). Покладіть масло в масельничку і зберігайте в холодильнику.

• ЗАПАШНА РОСЛИННА ОЛІЯ З ЧЕБРЕЦЕМ

Наріжте молоді пагони чебрецю, листя материнки та шавлії. Помийте і дайте їм обсохнути. Після цього помістіть їх у скляну пляшку і залийте легкою маслиновою олією до самого краю (на 300 мл олії - 1 жменя зелені). Пляшку потрібно герметично закрити й залишити на місяць у теплому місці, щотижня перемішуючи олію.

Потім перелийте її через паперовий фільтр для кави в іншу пляшку. Герметично закрийте та зберігайте в темному місці. Для краси можна покласти в пляшку трохи свіжої зелені. З такою запашною олією добре готувати рибу.

• ОЦЕТ З ЧЕБРЕЦЕМ

Таким же способом, як і рослинну олію, можна приготувати оцет з ароматом трав, що підійде для заправлення салатів. Його також використовують як інгредієнт складних соусів для риби та курки. Для настоювання використовують білий винний оцет.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 7018 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Народна медицина»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс