З любов'ю до сонячної ягоди. Ефективні методи підвищення врожайності винограду
Обламування зелених пагонів - найбільш важливе з усіх зелених операцій, тому що дозволяє виправити помилки при обрізці, дає можливість правильно навантажити кущ урожаєм, підтримувати прийняте формування куща.
На плодоносних кущах, як правило, виконують дворазове обламування. Перше обламування виконується тоді, коли пагони відростуть на 3-5 см. Видаляють порослеві та жирові пагони, що виросли зі сплячих бруньок на багаторічній лозі. Обламують також всі двійники і трійники, залишаючи при цьому найбільш розвинений пагін, що виріс із центральної бруньки. Друге обламування починають, коли позначаться суцвіття і можна відрізнити плодовий пагін від марного (якщо на пагоні з'явився вусик і немає суцвіття, він буде марним).
Як показують спостереження за рослинами, для сортів нових комплексностійких сортів винограду із середніми гронами достатньо залишити 20% марних пагонів (Муромець, Ляна, Грудневий, Олена, Вікторія, Плевен та ін.), з великими гронами - 30% (Ювілейний-70, Болгарія, Кишмиш променистий, Надія АЗОС, Аркадія, Восторг білий, Таіровський вогник, Фламінго та ін.) і з дуже великими гронами - 40% (Страшенський, Восторг ідеальний, Восторг червоний, Подарунок Запоріжжю, Денал, Кеша-1 та ін.).
На сучках заміщення залишають два пагони незалежно від того, плодові вони чи ні. Слабкі пагони, навіть із суцвіттями, видаляють, тому що повноцінного грона однаково не одержати.
Обламування пагонів варто виконувати вчасно та у стислий термін, тому що на пагони, які видаляються, витрачається багато живильних речовин за рахунок тих, що залишаються. Мета обламування на молодих кущах - правильно і швидко надати кущу певну форму. Видаляють всі пагони, які не потрібні для обраного формування куща, що сприяє гарному росту і розвитку рослини в цілому.
Потім необхідно приступитися до операції підв'язування зелених пагонів. Дана операція зі зростаючими частинами куща необхідна для додання стійкості і рівномірного розміщення їх на шпалерах. Підв'язані лози зручніше обприскувати, вони краще освітлюються і провітрюються. Незакріплені зелені пагони при сильному вітрі легко ламаються біля основи, особливо коли досягли в довжину 0,5 м і більше.
Підв'язують зелені пагони, коли вони переростуть черговий дріт шпалер, розташовуючи їх при цьому вертикально або трохи похило, окремо один від одного, не допускаючи переплетень. Як підв'язковий матеріал використовують м'які матеріали (тасьму, прядиво). Підв'язувати необхідно так, щоб виключити тертя лози об дріт, найкраще «вісімкою», і не допускати перетягання лози підв'язковим матеріалом.
Прищипують верхівки пагонів (2-3 см), що досягли верхнього дроту, для призупинення їхнього росту, а також за 10-5 днів до початку або на самому початку цвітіння зав'язей. Внаслідок тимчасового припинення росту (на 10-12 днів) живильні речовини надходять у суцвіття у великій кількості, що попереджає надлишкове опадання квіток і зав'язей. Прищипують тільки сильнорослі пагони, а ті, які ростуть на сучках заміщення, залишають.
Пасинкування - це видалення пагонів другого порядку (пасинків). Кількість їх залежить від навантаження куща, умов живлення, зрошення і сортових особливостей. Пасинки утворюються на недовантажених кущах. Вони витрачають живильні речовини і загущують кущ. Тому пасинкування необхідно виконувати якомога раніше (як правило, у першій половині травня в південних регіонах, пізніше - у північних).
Іноді за рахунок пасинків на молодих кущах формують додаткові рукави або плодові стрілки, якщо з якої-небудь причини бракує зелених пагонів. Прищипують верхівки пагонів, видаляють всі пасинки, крім 1-2, необхідних для подальшого формування куща.
Карбування пагонів - це видалення секатором верхньої частини пагонів (зазвичай на рівні верхнього дроту) з метою прискорення дозрівання грон і однолітньої лози. Час проведення карбування для ранніх сортів - кінець липня - початок серпня, пізніх - друга половина серпня.
Більш раннє карбування є небажаним, тому що приводить до інтенсивного зростання пасинків, які витрачають більшу кількість живильних речовин, чим верхівка пагона, яку ми видалили.
Сучки заміщення та молоді пагони не чеканять.
Проріджування та видалення суцвіть - це видалення ножицями декількох внутрішніх частин суцвіття. Виконують на кущах з дуже великими і щільними гронами. Залежно від ступеня перевантаження суцвіттями та гронами кущ може помітно відставати в рості, затягується дозрівання ягід, до того ж вони будуть значно меншими. Видаляють зазвичай верхнє суцвіття на пагоні.
На вперше плодоносних кущах (зазвичай 3-й рік) варто залишати не більше 3-4 суцвіть щоб уникнути виснаження і гноблення подальшого їхнього росту. Основними показниками для визначення навантаження куща є величина приросту та діаметр однолітніх лоз. При наявності на кущі не менше 70% добре розвинених лоз довжиною 1,5 м і товщиною 7-10 мм його навантаження повинно зберігатися в обсязі минулого року. Оптимальним вважається навантаження, при якому урожайність куща досягає максимальної величини, а якість ягід відповідає пред'явленим вимогам. Крім того, воно забезпечує гарний урожай у наступні роки, нормальне визрівання лози, перезимівлю пагонів.
Необхідно знати, що кущ винограду краще трохи недовантажити, чим перевантажити. У такому випадку виноградар однаково залишиться у виграші, отримавши грона більшої ваги, привабливого вигляду, з дозрілими в строк ягодами відмінного смаку.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 9697 |
|
© Газета Домовик 2012-2023