Правильний полив - секрет успіху
Полив рослин, здається, що немає нічого простішого. Лий воду зі шланга на грядку - от і вся наука, але це далеко не так. І тут, як у будь-якій справі, є свої тонкості та секрети.
Насамперед, варто запам'ятати, що часті, але нерясні поливи є зовсім неефективними, тому що вода при цьому не досягає кореневої системи рослин. Адже основна маса коренів у більшості овочевих рослин розташовується на глибині від 15 до 30 см від поверхні ґрунту.
Практика показала, що вода при поливах проникає на таку глибину лише тоді, коли її шар на поверхні досягає 2,5-3 см. Підрахунок показує, що для подібного поливу на 1 сотку буде потрібно близько 400 відер води.
Поверхневий частий полив у посушливу пору може бути навіть шкідливим для багатьох рослин. При нестачі вологи в основній зоні росту коренів і наявності її у верхніх шарах ґрунту починається інтенсивне зростання бічних поверхневих коренів. Корені перестають рости вглиб. Процес розвитку рослин припиняється. Коренеплоди стають корявими, виродливими, хвостатими, втрачають свою товарну якість.
Про недолік вологи можна судити за зовнішнім виглядом рослин. Хоча в полуденну спеку навіть при добре зволоженому ґрунті відбувається настільки інтенсивне випаровування з поверхні листя, що коренева система просто не встигає подавати воду, і листя никне.
Досить об'єктивно можна визначити ступінь вологості ґрунту за допомогою скочування кульки з нього. Для цього беруть пробу ґрунту з глибини близько 20 см. Піщаний ґрунт варто поливати, якщо кульку з нього сформувати не вдається. Легкосуглинний – коли кулька при легкому натисненні розсипається. Важкі суглинки - якщо кулька при натисненні розтріскується, але не розпадається.
Найбільша кількість води потрібна овочам у період інтенсивного нарощування зеленої маси - з кінця весни до середини літа. Нестача води в цей період приводить до стрілкування редьки, редису, буряка, ріпи, цибулі.
Навіть при короткочасній посусі коренеплоди редису стають жорсткими, сильно гірчать, ушкоджуються шкідниками. Листяні овочі стають жорсткими, рано здобувають гіркуватий присмак. Капуста при недоліку вологи не утворює повноцінних качанів, а у томатів обпадає зав'язь.
При обмеженому обсязі води для поливу або труднощах з її доставкою на город застосовується полив кожної індивідуальної рослини безпосередньо в лунку, що оточує її стебло. Особливо цей спосіб гарний при вирощуванні томатів і капусти. Під кожний кущ при посусі достатньо раз на тиждень вилити в лунку відро води. Після чого рослини підсапати.
Набагато простіше здійснювати полив при наявності водопроводу. При цьому шланг розташовують таким чином, щоб вода текла по міжряддях. У міжряддях попередньо проробляють неглибокі борозни. Через кілька годин після закінчення поливу або ж наступного дня у випадку вечірнього поливу необхідно прорихлити ґрунт. Розпушуванням одночасно досягається дві мети. По-перше, збільшується доступ кисню до коренів рослин. По-друге, руйнуються поверхневі відділи ґрунтових капілярів, що перешкоджає швидкому випаровуванню вологи.
Сам полив бажано пристосувати до вечірнього часу, тому що при ранковому або денному поливі сонце швидко випаровує вологу.
А ЯКЩО ВОДИ НЕМАЄ?
Ось тут і прийдуть на допомогу методи захисту ґрунту від посухи. У стародавні часи посуха однозначно спричиняла голод. Тому й готувалися до боротьби з нею, починаючи з зими та пам’ятаючи про те, що “де багато снігу - багато хліба”. Різними способами намагалися утримати селяни на своїх полях якнайбільше “білої” води.
Ранньою весною, як тільки підсохне земля, необхідно зруйнувати ґрунтову кірку шляхом розпушування. Цю же операцію варто повторювати після кожного дощу, тому що пухка поверхня істотно знижує випар вологи. Неспроста прозвали розпушування сухим поливом.
Тонкий пухкий шар, подібно покривалу, захищає ґрунт від палючих променів літнього сонця. Дослідним шляхом установлено, що різниця в температурі ґрунту з ущільненою та розпушеною поверхнею досягає у спекотні дні 15-20 градусів. Так, під ґрунтовою кіркою вона піднімається до 40 градусів, а під розпушеною - не вище 20 градусів. Відповідно до законів фізики, збільшення температури веде за собою й збільшення випару води.
Ґрунт у своєму природному стані пронизаний незлічимою кількістю дрібних капілярів, по яких волога пересувається до її поверхні й випаровується. Поверхневе розпушування руйнує кінцеві відділи капілярів, перешкоджаючи тим самим випару вологи. Під пухким же шаром земля залишається недоторканою, “капілярною”. При такому положенні ґрунтова волога продовжує надходити наверх, у зону найбільш інтенсивного росту коренів, а тепле повітря - у прохолодну глибину ґрунту. У результаті чого в ній осаджуються атмосферні водяні пари й ґрунт воложиться як знизу, так і зверху без будь-якого поливу. Тому рослини на постійно розпушених грядках набагато менше страждають від посухи.
Немаловажне значення у пекуче сонячне літо має й такий забутий прийом як відтінення ґрунту. Вже давно було замічено, що земля, на якій довгий час лежала копиця соломи або купа трави, після її прибирання буває вологою і пухкою. Овочі на таких місцях ростуть так, начебто ґрунт перед цим добре удобрили.
Неприкрита ж від сонця та дощів земля швидко висушується й ущільнюється. На присадибній або дачній ділянці притінити вільні від рослин простори можна бур'янами, вилученими з грядки при їхній черговій прополці.
Восени при перекопці городу виполоті бур'яни закопують у землю. Розкладаючись, вони служать додатковим джерелом живлення для рослин. Можна заперечити, що закопуючи в землю бур'яни та інші рослинні залишки, можна занести на ділянку різні хвороби.
Однак подивіться на оточуючу нас дику природу. У ній усе давним-давно збалансоване, і рослини щорічно відмираючи, наступного року буйно ростуть і плодоносять.
ЯК ПРАВИЛЬНО ПОЛИВАТИ ОГІРКИ
Огірки дуже вимогливі до води. Волога їм потрібна як усередині ґрунту, так і в повітрі. Найчастіше, дощ не забезпечує огіркам належного зволоження, тому овоч потрібно ретельно поливати, щоб домогтися успіху. Така потреба огірків у воді пов'язана з тим, що корені рослини знаходяться практично на поверхні ґрунту, що швидко висихає. Крім цього листя огірків випаровують велику кількість вологи.
Якщо не доглядати належним чином за огірками, вони стануть скидати квіти й плодити виродливу зав'язь, що має жовтий колір і гіркий смак.
Як правило, влітку поливають огірки у відкритому ґрунті 2 рази на тиждень. Нормою поливу вважаються 20-30 літрів води на квадратний метр ґрунту.
Поливати огірки треба так, щоб листя до ночі висохло. Також у посушливу погоду не завадить виконувати освіжуючий полив, використовуючи 5-10 літрів води на квадратний метр землі.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 9066 |
|
© Газета Домовик 2012-2023