Глисти – прихована загроза

16 серпня 2017

Літо, тепло, дачний сезон. Загалом, усі умови для того, щоб заразитися глистами. Саме в цю пору року паразити почувають себе особливо привільно, а люди, які копаються на грядках, пестять бездомних котів і поїдають погано прожарені шашлики, найбільше ризикують підчепити нежданих гостей, які, за похмурими оцінками деяких експертів, уже є майже у 90 відсотків українців. Найбільш популярні в нашій смузі паразити - аскариди й гостриці. Але зустрічаються й куди більш цікаві екземпляри. Про все це ми поговорили з фахівцем - доктором медичних наук, професором Катериною Ігорівною Бодней.

- Сучасну ситуацію з гельмінтами багато вчених називають катастрофічною. Найчастіше глистними інвазіями заражаються жителі пекучих тропічних країн (переважно Південно-Східної Азії) - глисти люблять тепло. І все-таки в Україні цих паразитів повно. За експертними оцінками, тією чи іншою мірою ними страждає не менше 70 відсотків маленьких дітей і кожний третій дорослий. Однак знають про це одиниці. Адже виявити їх у дітей украй складно.

- І все-таки, як діагностувати наявність гельмінтів в організмі?

Відловити глиста в біоматеріалі для аналізу - складне і важкоздійснюване завдання. Тому при підозрах на глистні інвазії лікарі призначають не тільки всім відоме дослідження на яйця глист (по правилам, цей аналіз слід здавати тричі протягом трьох днів поспіль), але й так звану капрологію (цей аналіз допомагає запідозрити присутність глистів за кістковими ознаками). Однак і цього найчастіше недостатньо. Потрібне проведення імуноферментних досліджень крові (ІФА), за допомогою яких виявляють антитіла до різних гельмінтів. Такі аналізи можуть навіть показати, стара це інфекція або свіженька. Непрямі ознаки присутності гельмінтів можна побачити й у біохімічному дослідженні крові: наприклад, на паразитів нерідко вказує підвищена кількість еозинофільних лейкоцитів.

- Звідки беруться гельмінти в наших організмах?

- Подарунок із грядок. Глисти (вони ж гельмінти) - це черви-паразити, які викликають гельмінтози й у людини, і у тварин, і в рослин. Глистні інвазії виявляли навіть в античні часи, а середньовічні лікарі спеціально заражали себе ними, щоб зрозуміти, що відбувається з пацієнтами.

Сьогодні відомо більше 300 видів глистів (круглі, стрічкові, смоктальщики). В Україні найпоширеніші круглі - аскариди й гостриці. Вважається, що кожна друга людина в нашій країні має або аскаридоз, або ентеробіоз (гостриць), або й те й інше - тією чи іншою мірою. Багато хто копається зараз на грядках, а там цих тварин повно.

Аскариди потрапляють до нас із грядок, брудних або погано промитих овочів і фруктів. У довжину ці хробаки досягають 40 см, а кожна особина за добу висіває до 200 тисяч яєць. А жити кожний хробак може до 2 років. Їхня головна перевага в тому, що, навіть якщо не лікуватися, за умови відсутності повторного зараження вони пропадуть самі. Справа в тому, що для продовження життєвого циклу їм обов'язково потрібно побувати в землі, інакше - смерть.

- Як проявляється зараження аскаридами?

- Приємного від аскарид, звичайно ж, мало. Вони вражають не тільки шлунково-кишковий тракт, але й органи дихання. Клінічна картина починає проявлятися вже через 6-8 днів після зараження (однак, якщо їх небагато, симптомів може взагалі не бути). Як правило, аскариди сповіщають про себе у вигляді алергії, підвищення температури тіла, болю у м'язах, сверблячки, загальної слабості, зниження апетиту, розладу стільця, безсоння, сухого кашлю ближче до ночі (іноді із кров'ю), який часто приймають за бронхіт або навіть пневмонію та лікують пошуками в даній ситуації антибіотиками.

Якщо глистів розведеться занадто багато, можливі серйозні ускладнення — гострий апендицит, холецистит, панкреатит, кишкова непрохідність або виразковий коліт, абсцес печінки. Іноді глистів можна витягти тільки оперативним шляхом. До речі, у дітей із глистними інвазіями ефективність від будь-яких щеплень буде нульовою.

- А що можна сказати із приводу ентеробіозу?

- Це в основному хвороба дитяча. Дуже високий відсоток зараженості гострицями - у наших дитячих садках. У довжину ці тварини досягають не більше сантиметра. Вони ведуть нічний спосіб життя, вилазячи в темний час доби в пряму кишку, щоб відкласти яйця, - і викликають сверблячку. Діти заражають ними постійно й себе, і інших дітей. Крім сверблячки основні симптоми ентеробіозу - поганий апетит і неспокійний сон. На відміну від аскаридозу, ентеробіоз сам по собі не проходить. Тому важливо вчасно діагностувати його й почати лікувати.

- Які ще гельмінтози можна заробити, живучи в Україні?

- Розповсюджений у нас і токсопороз - цю гидоту легко одержати від кішок і собак. Личинки цих  глистів викликають очний токсопороз. Якщо в дитини ні з того ні із сього виникає сльозотеча, швидше за все, у неї токсопороз.

Інший різновид глистної інвазії - трихінельоз - люди одержують в основному від диких тварин (ведмедів, кабанів), а також від свиней. Трихінелами можна заразитися, навіть поласувавши беконом або сирокопченою ковбасою, якщо вони зроблені з не дослідженого ветеринарами м'яса. Гинуть ці паразити лише при тривалій термічній обробці (не менше 5 годин!) при високих температурах. Смертельну дозу трихінел (5 мг на 1 кг ваги) можна одержати всього зі 10–15 грамів м'яса! Трихінели на віка вічні поселяються в м'язах. Головні симптоми трихінельозу - головний біль, понос, набряк обличчя, ломота, температура до 40°C, страшний біль у м'язах, через який деякі люди не можуть їсти, рухати очима. На жаль - ця інвазія практично не лікується.

А от опісторхоз, викликаний печіночними смоктальщиками, можна прихопити з погано термічно обробленої або солоної риби (в основному сазанових і коропових порід). У морській рибі такі смоктальщики не живуть, але з нею можна дістати інших паразитів.

Однак найстрашніші глистні інвазії - стрічкові хробаки. Їх непросто виявляти й украй складно лікувати (а в домашніх умовах і зовсім нереально). Більшість препаратів убивають круглих хробаків і смоктальщиків, а от проти стрічкових, які досягають у довжину 4-5 метрів, неспроможні. Тут застосовують дуже жорсткі препарати, і лікар повинен вирішувати, що гірше - глисти або побічні дії ліків, які можуть убити людину.

Не піддається лікуванню й ехінокок. Найчастіше таким хворим пропонують операцію (інакше хробак виросте до величезних розмірів і буде здавлювати судини й нервові пучки). А ще частіше - люди виявляються на операційному столі з підозрою на зовсім інші хвороби, і лише «при розкритті» з'ясовується, що було головною причиною їхніх страждань. До людини ехінокок потрапляє головним чином від собак, з їхньою вовною. Дислокується цей хробак у легенях, головному мозку або печінці, викликаючи кашель, дикі болі. На рентгенівських знімках його можуть прийняти за пухлину, тому що виглядає паразит як великий міхур.

- Чи існують народні засоби боротьби з гельмінтами?

- Є, звичайно, і народні засоби лікування та профілактики глистів. З рослинних противоглистних засобів експерти виділяють гарбузове насіннячко (від круглих хробаків), пижмо й імбир. Правда, останній діє тільки на паразитів, що живуть у рибі. Не випадково японці заїдають ним майже все - адже вони їдять багато сирої риби.

Головні ж засоби профілактики глистів - це гігієна й ще раз гігієна. Не облизуйте собак і кішок, ретельно мийте овочі і фрукти, а також свої руки, купуйте м'ясо й рибу тільки в надійних магазинах і добре їх проварюйте. Ось так.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 3334 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс