Хронічні риніти: як діяти?

15 грудня 2016

Хронічні риніти псують життя багато кому. Особливо загострюються проблеми таких страждальців з настанням холодів і морозів. Чим можна допомогти в таких випадках? За рекомендаціями ми звернулися до фахівця - Олександра Миколайовича Науменко, доктора медичних наук, професора кафедри отоларингології Національного медуніверситета імені А. А. Богомольця.

- Чому виникають хронічні риніти, адже нежить під час застуди або грипу доводилося переживати практично кожному, але він зникав саме за тиждень?

- Хронічні риніти - дуже складне захворювання, достатньо сказати, що боротьба з ними почалася ще в часи Авіцени, але вона актуальна й сьогодні. 

Виникнення хронічного нежитю пов'язане зі змінами кровонаповнення слизової оболонки порожнини носа. Це обумовлюється частими гострими запальними процесами в порожнині носа - гострі риніти, у тому числі при різних інфекціях. 

В останні роки все більшу роль у розвитку ряду захворювань грають вірусні інфекції. Вірусна інфекція у свою чергу дає можливість розвитку реакцій гіперчутливості. 

- Чи здатні спровокувати розвиток хронічного риніту несприятливі екологічні умови життя? 

- Безумовно. Найчастіше це - пил, газ, сухе або вологе повітря, коливання температури тощо. Мінеральний і металевий пил травмують слизову оболонку верхніх дихальних шляхів; борошняний, крейдовий, бавовняний, вовняний пил складається з м'яких часток. Він має обволікаючу дію й приводить до загибелі війок миготливого епітелію, метаплазії, порушення відтоку із залоз і бокаловидних клітин слизової оболонки. 

Пари й гази різних речовин, що викликають хімічне подразнення слизової оболонки носа, спочатку гостре, а потім і хронічне її запалення тощо. 

До виникнення захворювання може бути причетне й тривале використання деяких лікарських препаратів.

Тому не варто захоплюватися нафтизином, ринофугом або санорином. Травми носа і спадкоємна схильність, пороки розвитку й дефекти носа також можуть спровокувати розвиток хронічного риніту. 

- Які методи лікування хронічних ринітів пропонує сучасна медицина?

- Сьогодні в клінічній практиці використовується велика кількість методів лікування хронічних ринітів, залежно від їхньої форми. Втім усі ці методи можна розділити на дві великі групи - хірургічні і консервативні. Хірургічні методи лікування, як правило, зводяться до операцій, що коригують, на нижніх і, рідше, середніх носових раковинах. Структури носа дуже ніжні. Тому при виборі методики головне завдання хірурга - зберегти й за можливістю відновити основні функції слизової оболонки порожнини носа. 

В останні роки розроблені щадні операції на носових раковинах, які виконують із застосуванням тільки підслизового доступу до тканин, що підлягають видаленню, щоб виключити травму найціннішого миготливого й нюхового епітелію слизової оболонки. 

- Чи знаходять у вітчизняній ринохірургії своє місце новітні методи оперативних втручань?

- В Україні в останні роки стали широко застосовувати криогенну, лазерну й ультразвукову апаратури. У порівнянні з гальваноакустикою менш травматичним є кріохірургічне втручання, після якого зона некрозу значно менша і процеси відновлення судин і нервових волокон розвиваються в більш короткий термін. Локальне глибоке заморожування слизової оболонки носових раковин після затихання реактивних явищ і відторгнення нальотів приводить до поліпшення носового дихання за рахунок скорочення їхніх розмірів. 

У хірургії для безкровного розсічення тканин широко використовують високоенергетичне лазерне випромінювання. Ефективна лазерна терапія і для хворих, які тривалий час вживають судинозвужувальні краплі в ніс або загальні судинорозширювальні засоби для лікування гіпертонічної хвороби. Цей метод успішний і під час лікування алергійних форм риніту, коли слизова оболонка середніх носових раковин має набряк і виглядає зовні, як поліпи.

- Відомо, що незважаючи на привабливість і ефективність, хірургічні методи лікування повністю не задовольняють хворих... 

- З огляду на складність, травматичність і можливість післяопераційних ускладнень, хіругічний метод істотно поступається консервативним методам лікування. Сьогодні методи консервативної терапії досить різноманітні й ефективні. Застосовують голкорефлексотерапію, електропунктуру, гальванізацію верхнього шийного вузла, довгохвильове ультрафіолетове опромінення, іонофорез з новокаїном, діадинамічні струми, а також психотерапію. Отоларингологи використовують також склерозуючі (внутрішньораковинно) і обпалюючі, в'яжчі (аплікаційно) речовини (препарати срібла), вібромасаж слизової оболонки порожнини носа. 

Методики, які базуються на застосуванні низькоенергетичного гелій-неонового лазерного випромінювання, також дають гарні результати. У лікуванні різних форм хронічного риніту останнім часом з успіхом використовують і імуномодулюючі фармакологічні препарати. Зокрема, з успіхом іде місцеве застосування глюкокортикоїдів, які зменшують запалення в слизовій оболонці порожнини носа.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 3868 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс