Ларингіт: як повернути голос Особливості протікання хвороби у дітей
Ларингіт у маленьких дітей особливо небезпечний, тому що він сприяє ускладненню дихання через звуження гортані. Лікар-отоларинголог вищої категорії Роман Карлович Слюсарчик дає поради батькам.
- Дитячий ларингіт - дуже складний. Хвороба розвивається частіше, ніж у дорослих, набагато частіше, ніж говорить офіційна статистика, що пов'язано із проблемою обстеження гортані у маленьких дітей і недостатньою увагою до якості голосу в дитячому віці, відповідно, виявлення та лікування ларингіту у дітей є актуальним питанням.
Гострий ларингіт у 90 відсотків випадків є наслідком респіраторних вірусних інфекцій, рідше - алергії або перенапруги голосових зв'язок. Він може також мати гострий або хронічний перебіг, протікати з ускладненням дихання або без нього. Ларингіт у дітей може протікати досить активно. У результаті бурхливого перебігу розвиватися такий небезпечний стан, як помилковий круп (істинний круп розвивається при дифтерії), що може привести до летального результату. Набряклість гортані та голосових зв'язок перешкоджає надходженню повітря в легені. Дитина починає дихати із хрипом, як правило, відразу плаче. Усе це приводить до недостачі кисню, що згодом може викликати навіть кому.
- Як же бути в цьому випадку?
- У випадку виникнення помилкового крупу потрібно негайно викликати швидку допомогу. До приїзду лікарів потрібно часто давати дитині тепле лужне питво, зробити ванну для ніг і зволожити повітря.
Якщо хвороба протікає без набряку гортані, то ларингіт у дітей лікують вдома. При легкій, катаральній формі ларингіту у дитини спостерігається нежить, запалені аденоїди. При гіпертрофічній формі симптоми більш виражені: сильна захриплість, кашель, першіння в горлі. Іноді на голосових зв'язках утворюються малюсінькі горбки. Саме вони роблять голос хрипким. В основному, подібна хрипота проходить у дітей з віком, у противному випадку - потрібно прибігати до хірургічного втручання.
У дітей, що займаються співом, іноді виникає специфічний вид ларингіту - професійний. У цьому випадку гортань не запалюється, але без правильного лікування через «вузлики співака» можна залишитися із хрипким голосом на все життя.
Хронічний ларингіт у дітей може розвитися на фоні тривалого сильного кашлю, наприклад, при коклюші.
- Якщо випадок не гострий, як вилікувати ларингіт дитині в домашніх умовах?
- Лікування ларингіту у дітей починається з дотримання режиму. Дорослі повинні пояснити дитині, що необхідно дотримувати голосовий режим: за можливістю менше говорити, не кричати. Варто подбати про чисте повітря у хворого в кімнаті. Дитина не повинна отримувати подразнювальну їжу: солоне, гаряче, газовані напої. У дієті краще зробити акцент на теплі пюре, каші з вершковим маслом. Корисне рясне тепле питво - чай, молоко з вершковим маслом, підігріті лужні води. Крім місцевої дії на горло, велика кількість рідини допоможе боротися з інтоксикацією при застуді.
Із проведених удома процедур у лікуванні ларингіту у дітей найбільш ефективні інгаляції з відварами трав і ефірних олій. А також актуальна фізіотерапія - електрофорез (5% розчин хлориду кальцію), діадинамометрія, УВЧ, електрофонофорез.
При лікуванні ларингіту у дітей є ефективним комбінований рослинний препарат - тонзипрет. Він володіє протизапальною, імуностимулюючою, антисептичною, противірусною дією й усуває неприємні відчуття у ковтці. Він підсилює місцевий імунітет, сприяє лікуванню хронічного ларингіту і не дає гострому ларингіту перейти в хронічну форму.
Для профілактики розвитку бактеріальної інфекції антисептичні засоби можуть призначатися місцево, у першу чергу у вигляді аерозолів. За показниками призначаються протизапальні і антигістаміні препарати. Для розрідження слизу використовуються муколітики та відхаркувальні засоби, як при лікуванні кашлю.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3277 |
|
© Газета Домовик 2012-2023