Гліцинія - королева ліан
Чи доводилося вам бачити кучеряву рослину з незвичайно гарними запашними квітками білого, блакитного, фіолетового або пурпурного забарвлення, зібраними у великі висячі суцвіття? Це красуня гліцинія (або вістерія). З 9 видів гліциній 4 - ростуть в Азії, а 5 - в Америці.
У нашому ж кліматі успішно росте поки лише одна морозостійка гліцинія макростахія «Блю Мун» родом з Америки. Цей сорт був виведений у Північній Міннесоті родиною Бачитів, які протягом 23 років спостерігали за нею і в 1997 році зареєстрували сорт «Блю Мун (Блакитний Місяць)». Американці дають їй третю кліматичну зону, тобто вона витримує без укриття температуру до мінус 39,9°С. На відміну від класичних азіатських гліциній, у неї суцвіття помітно менше - не більше 30 см довжиною. Але зате самі суцвіття щільні, витримують літню спеку, не в'януть. Її бузково-блакитні квітки мають надзвичайний запах, а спадаючі суцвіття нагадують величезні грона винограду. При гарному догляді вона росте дуже швидко: на піку росту - до 10 см за день приростає кожний пагін. Не вимагає спеціальної обрізки для стимуляції цвітіння.
Щоб гліцинія добре квітувала, необхідно вибрати для неї місце з найбільшою кількістю світла і тепла, бажано з південного боку будинку. Варто також ураховувати, що це дуже потужна ліана, якій необхідна міцна опора, особливо, якщо ви бажаєте направити її ріст горизонтально. Для вертикального росту достатньо будь-яких напрямних - мотузка, дріт і т.д.
Основні її переваги: витримує наші кліматичні умови без укриття, починає квітувати в молодому віці (не потрібно довго чекати), дорослі рослини, висаджені біля південної стіни будинку, можуть квітувати кілька разів за сезон. Але найбільш тривале цвітіння, зрозуміло, перше.
Гліцинію розводять насінням і відводками. Висівають насіння в приміщенні в грудні-березні або відразу у відкритий ґрунт ранно навесні. Проростає воно довго, при цьому сім'ядолі не виносяться сходами, залишаючись у землі, зате сіянці ростуть швидко і починають квітувати на 4-й рік.
А якщо ви купили вже посаджений відводок, то його варто пересадити в посадкову яму розміром 50х50, додавши в неї трохи нейтрального торфу і річкового піску. Саджанець зазвичай довго адаптується, але нехай вас це не бентежить. При гарному догляді він приживеться і почне рости. І вже в перше літо дає приріст до півтора метри у висоту. До зими про всяк випадок зніміть ліану з опори, причому разом з мотузками, за які вона чіплялася, і укладіть на землю. Під неї підкладіть дощечки й укрийте зверху сухим листям і лутрасилом. Наступного року ліану вже не потрібно буде знімати. А коли гліцинія зацвіте, дозріле восени насіння в стручках можна вже буде сіяти. Воно має майже 100% схожість і зберігає її 2-3 роки.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3778 |
|
© Газета Домовик 2012-2023