Кон’юнктивіт або «кролячі очі»
«Кролячі очі» - так у народі називають кон’юнктивіт - одне з найпоширеніших офтальмологічних захворювань. У більшості випадків хворіють ним діти, адже вони часто труть очі немитими руками і хворіють на застудні захворювання. І в тому, і в іншому випадку на слизову очей потрапляють бактерії і віруси. Втім, і люди середнього віку також можуть «підхопити» кон’юнктивіт. Які ж види та симптоми цього захворювання, як лікувати цю недугу? Про це ми розпитали фахівця-офтальмолога - кандидата медичних наук, доцента Галину Ярославівну Павловську.
- Що ж таке кон’юнктивіт і звідки він береться?
- Кон’юнктивіт - офтальмологічне захворювання, при якому кон’юнктива (слизова ока) страждає від запалення, набряклості та гіперемії, тобто сильного почервоніння. З такими симптомами звертаються до офтальмологів близько 30 відсотків усіх пацієнтів.
В офтальмології під терміном «кон’юнктивіт» мається на увазі безліч різного роду захворювань, що протікають із запаленням слизової ока.
Так, усі кон’юнктивіти під-розділяють залежно від походження: на ендогенні (супутні іншим захворюванням) і екзогенні (виниклі після контакту зі збудником). А також і залежно від перебігу: на гострі, підгострі та хронічні. Ділять на різні види кон’юнктивіти за походженням, або залежно від етіології, як люблять визначати лікарі. Отут захворювання діляться на бактеріальні, вірусні, алергійні. Часом зустрічаються грибкові та хламідійні кон’юнктивіти.
- Чим характерні різні види захворювання?
- При бактеріальному кон’юнктивіті відбувається інфікування обох очей, з наступним виділенням рясного слизу. При вірусній формі - відбувається зараження тільки одного ока, з якого виділяються сльози та невелика кількість слизу. При алергійному кон’юнктивіті відбувається почервоніння обох вік, виникає сильна сверблячка та виділяється грузлий гній.
Перші дві форми кон’юнктивіта мають особливість: вони легко передаються від зараженого хворого до здорової людини. Тому при зараженні необхідно постійно дотримувати заходи карантину й гігієни. Варто використовувати тільки особисту чисту білизну й засоби гігієни.
Необхідно постійно мити руки, особливо після зіткнення з очима. Варто уникати відвідування громадських місць, звичайно ж, за можливістю. Стежити за тим, щоб у хворі очі не потрапляв хлор, тобто під заборону попадають відвідування басейнів і користування хлорованою водопровідною водою.
- Як проводиться лікування кон’юнктивіта?
- Лікування кон’юнктивіта можна здійснювати традиційними ліками й народними засобами. Почнемо, мабуть, з лікування традиційними ліками. Для лікування вірусного кон’юнктивіта застосовують в основному препарати вірусостатичного й вірусоцидного характеру. Широко застосовується флореналь (краплі 0,1% або мазь 0,5%), глудантан (краплі у вигляді 0,1% водяного розчину закапують 6 разів на добу), оксолін (мазь 0,25% або краплі 0,1%). Добре діють також внутрім'язові ін'єкції ферменту дезоксирибонуклеази. Для підвищення загальної опірності організму варто приймати вітаміни й дибазол.
Для лікування алергійного кон’юнктивіта в основному приймаються препарати протиалергічного ряду. Наприклад, кортизон (3-4 рази по 1-2 краплі на день), таблетки димедролу (2-3 рази по таблетці 0,05 г), внутрівенно застосовують розчин хлориду кальцію (10%).
Хронічний кон’юнктивіт лікуватися із застосуванням крапель і примочок з в'язких засобів (чай, розчин резорцину 0,25%). Якщо спостерігається загострення, то застосовується альбуцид 30% і дезінфікуючі мазі. Особливо добре при такому кон’юнктивіті допомагають полегшити стан хворого лікування народними засобами.
- Які ж з них можна сміливо рекомендувати сьогодні?
- Наша народна медицина пропонує велику кількість рецептів для лікування цього захворювання.
Лікування народними засобами проводиться в основному за допомогою крапель і примочок. Для готування яких використовують різні трави. Назву лише деякі рецепти. Гарними є компреси й промивання очей настоєм із сухого листя алое деревоподібного. Якщо використовується свіжий сік, то необхідно його розбавити кип'яченою водою 1:10. Ефективні й промивання очей настоєм кореня алтея лікарського. Настій готують наступним чином: у склянці холодної кип'яченої води настоюють 3-4 столові ложки розмеленого кореня протягом 8 годин. Якщо використовується окріп, то в склянку висипають 2 столові ложки листя або квіток алтея, заливають окропом і через 30 хвилин настій готовий.
Часто застосовують настій з пелюстків троянди. Беруть 1 столову ложку пелюстків (сухих) і заливають склянкою окропу та настоюють 30 хвилин. Приготовленим настоєм протягом дня протирають очі, а на ніч роблять на закриті віка компреси, просочені цим розчинам, також протягом 30 хвилин.
Можна застосовувати й настій з декількох трав: ротиків, кореня алтея, листя чорного пасльону. Ці трави подрібнюють і заливають половиною склянки окропу й залишають настоюватися. Відфільтрований настій закапують в очі по 3 краплі раз на день.
Лікування народними засобами ефективніше всього проводити шляхом чергування декількох настоїв, але не слід зловживати великою їхньою кількістю.
- Яку профілактику недуги рекомендують фахівці?
- Варто приділяти належну увагу профілактиці появи кон’юнктивіта, особливо актуально це при частих кон’юнктивітах, що виникають у дітей. Потрібно частіше мити руки з милом після відвідування туалету, прогулянок на дитячому майданчику або вулиці. Корисно застосовувати народні засоби для підвищення захисних сил організму, вживаючи в їжу фрукти й овочі (де багато вітаміну С), дотримуватися режиму дня, відпочивати достатню кількість часу, займатися спортом або проводити активно вільний час на свіжому повітрі. Також важливо уникати стресів, надмірних навантажень і перенапруги. Так, при тривалій роботі на комп'ютері, варто робити маленькі перерви, щоб очі могли відпочити. Зробіть у цей час гімнастику для очей або подивіться вдалину у вікно. Рекомендується також застосовувати спеціальні окуляри для роботи за комп'ютером.
З появою яких-небудь ознак очних захворювань або просто неприємних відчуттів в області очей, не займайтеся самолікуванням, а відразу зверніться за допомогою до лікаря. Він проведе обстеження, установить діагноз і призначить лікування.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 5625 |
|
© Газета Домовик 2012-2023