Головний біль при застуді та нежиті
Головний біль часто супроводжує застуду і нежить. У багатьох випадках до інфекційного захворювання приєднується нежить, що сам по собі також може супроводжуватися головними болями. Насправді, такий неприємний симптом, як головний біль, може бути ознакою серйозних захворювань, які приховуються за банальними застудою та нежитем. Про це ми розпитали фахівця - кандидата медичних наук, доцента Олександра Анатолійовича Чернокура.
- Так від чого ж болить голова при застуді?
- Поява головних болів під час застудних захворювань пов'язана з декількома причинами. Перша - збільшення продукції внутрічерепної рідини, що давить на оболонки головного мозку (зокрема, через високу температуру). Друга - результат інтоксикації організму токсинами бактерій та інших мікроорганізмів. Третя - запалення придаткових пазух носа, а також отит.
Головний біль при застуді, як правило, супроводжується жаром, ознобом, ломотою. Якщо у вас не застуда, а грип, то біль виражений сильніше, він локалізується на чолі, скронях, над бровами, в області очей.
Якщо сильний головний біль супроводжується нудотою, блювотою, високою температурою тіла, то такий біль може бути симптомом захворювання, більш небезпечного, чим застуда або грип - менінгіту. У цьому випадку рекомендується терміново викликати «швидку».
Головний біль, що посилюється при нахилах, кашлі, піднятті важкостей може бути ознакою гаймориту, неврологічних порушень, тому також вимагає термінового звертання до лікаря.
Якщо застуда супроводжується нежитем, і при цьому людину турбує головний біль, то так можуть проявлятися серйозні захворювання - синусити або отит.
- Що ж викликає головний біль при нежиті?
- Найчастіше голова болить від нежитю. Цей симптом сигналізує, що в організм проникнув вірус, або вказує на розвиток синуситу або отиту. Розпізнати головний біль, що виник внаслідок запалення придаткових пазух носа, можна за наступними ознаками: він супроводжується носоглотковим глибоким нежитем; як правило, такий головний біль починається після сильного переохолодження; біль розвивається дуже швидко та локалізується на якому-небудь певному місці обличчя або голови; сильніше всього голова болить зранку, тому що за ніч слиз не міг повністю стекти; біль посилюється при кашлі, чиханні, різких рухах голови, при переході з теплого приміщення на холод, під дією алкоголю.
Залежно від того, у які пазухи носа проникла інфекція, виділяють кілька видів синуситу. У всіх випадках ніс у людини закладений, з носа з'являються слизуваті та гнійні виділення. Однак кожний з видів синуситу відрізняється за характером головного болю: при етмоїдіті (запаленні слизової оболонки осередків решітчатої кістки) у людини підвищена температура тіла, головний біль сильний, майже відсутній нюх, болі в області перенісся, пекучий біль біля внутрішнього кута ока. При гаймориті (поразці гайморових пазух) давлячий головний біль зазвичай охоплює чоло, вилиці, скроні. Часто спостерігаються набряки щік, при нахилах головний біль посилюється, нерідко поширюючись на верхню щелепу. При фронтиті (запаленні лобових пазух) через нежить голова болить в області чола. Людину морозить, може спостерігатися набряк верхнього віка. При натисканні на область ока ближче до перенісся біль відчувається дуже гостро.
Точну причину головного болю при нежиті визначить тільки лікар на підставі результатів діагностики, оскільки симптоматика різних захворювань може збігатися.
- Які явища супроводжують появу головних болів?
- Сильний тиск, що здійснює внутрічерепна рідина на оболонки головного мозку, інтоксикація організму, запалення придаткових пазух носа.
Підвищений тиск іноді виникає в результаті дій самої хворої людини, яка безперервно чхає, хлюпотить носом або активно сякається. Головний біль, що виник через такі фактори, зосереджений найчастіше в районі очей і носа. Позбутися такого болю можна способом прочищення дихальних шляхів, а також зняттям симптомів нежитю і кашлю.
При застудних захворюваннях найчастіше, крім головного болю, звичайно виникає дуже висока температура тіла. У такому стані біль локалізується над бровами, в області скронь і чола. У деяких випадках відчувається також і тиск на очі. Поява головного болю разом з жаром є не найприємнішою подією, але він вказує на той момент, що організм намагається самостійно побороти вірус, що його вразив.
Трапляється іноді й так, що застуда, озноб і загальна слабість минули, а головний біль як і раніше залишився. Пояснюється цей факт тим, що після успішного видужання організм може як би перемкнути головний біль у хронічний «режим», щоб він міг допомогти боротися навіть із безпечними вірусами. Щоб уникнути подібного «постійного» нездужання, необхідно просто після якої-небудь сильної застуди надати можливість собі відлежатися. Такий період відновлення необхідний для того, щоб імунна система повернулася до свого нормального стану і перестала «боятися».
- Як позбутися головного болю при застуді та нежиті?
- Не забувайте, що головний біль може підсилитися і від такої діяльності як читання або перегляд телевізора.
Щоб зняти головний біль, використовують жарознижуючі засоби або комбіновані препарати від ГРВІ та грипу.
Існують також і народні методи для боротьби із цим симптомом. Одним з популярних народних засобів від головного болю при застуді та нежиті є ментолова олія. Нею мажуть чоло, скроні, потилицю й область за вухами. Інший рецепт пропонує приготувати суміш із гірчиці та меду (1 чайна ложка порошку й 1 столова ложка меду). Суміш приймають по чайній ложці 2-3 рази на день через 2 години після їжі.
Якщо, незважаючи на прийом препаратів, головний біль посилюється, не відкладайте візит до лікаря.
ЩО ТАКЕ МЕНТОЛОВА ОЛІЯ?
Це аптечний препарат, буває 2% і 4%. Застосовується звичайно при нежиті. Крім того, його можна вживати при мігренях, головних болях. Цю олію не рекомендують застосовувати дітям до 3 років.
При нежиті закапати по 2-3 краплі в кожну ніздрю. Олією змазати куточки крил носа при нежиті.
При головному болі застудного характеру, при прострілах у голові, при мігренях змазати ментоловою олією чоло, скроні, тім'я, за вухами й позаду, під черепом (де ямка). При нежиті, що починається, проробити те ж саме. На ніч дуже корисно змазувати дихальні шляхи (ніс) ментоловою олією. Це прекрасна дезінфекція дуже освіжає й охороняє від нежитю.
Люди, що не переносять спеку влітку, можуть змазувати відкриті частини тіла (особливо обличчя) ментоловою олією, змішаною навпіл з вазеліном. Наносити тонким шаром.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 5722 |
|
© Газета Домовик 2012-2023