Як побороти осінню депресію

23 жовтня 2013

За статистикою, в другій половині вересня у 40% людей раптово з`являється поганий настрій, нудьга і депресивні думки. У декого на цьому грунті відбувається знесилення, пропадає бажання працювати і навіть жити. Gazeta.ua поцікавилися у спеціаліста, чому ж виникає осіння депресія і як з нею боротися. На наші питання відповіла Лариса Кухар — практичний психолог, член Всеукраїнської "Асоціації Екологічної допомоги".

Причини виникнення депресії саме в осінній період - скорочення світлового дня, похмура погода та сірі фарби.
Причини виникнення депресії саме в осінній період - скорочення світлового дня, похмура погода та сірі фарби.

- Що таке депресія і чому вона виникає?

Депресія – стан, який давить і пригнічує людину, відомий ще з часів древньої Греції. Депресія може виникнути від пережитого стресу: втрати близької і коханої людини, звільнення, не здобуття належної оцінки на роботі і зниження соціального статусу, повного банкрутства, переживання наслідків катастроф, аварій або нещасних випадків і безлічі іншого, що може викликати глибоку депресію з постановкою питання: "Навіщо жити?". 

Якщо поліпшення не відбувається протягом тижня необхідно звертатися до фахівців, психологів і психіатрів, які допоможуть вийти з цього стану.

- Чому депресія трапляється частіше за все восени?

Це найбільш поширений вид депресій. 

Осінь – пора завершення відпусток. Багатьом так і не вдалося добре відпочити або довелося під час відпустки вирішувати якісь свої проблеми, а інколи і чужі. Дехто відмінно відпочив і приїхав додому з багажем отриманих вражень і порушеним режимом дня. 

Але і тим, і іншим потрібно виходити на свої робочі місця, заново адаптуватися до праці і на повну силу виконувати свої обов`язки, рано вставати, швидко реагувати на поставлені завдання і приймати рішення. Усе це вимагає витрат енергії, а тут погода псується, настають дощі і холоди, підхоплюються застудні захворювання. Усе це викликає занепад настрою, меланхолію і тугу за гарними сонячними днями. 

Саме це в народі прозвали "осінньою депресією", але що насправді такою не є, а є звичайною нудьгою або апатією. 

Але якщо не прийняти вчасно заходи, цей стан може підірвати здоров`я і перерости в депресію справжню.

- Як перемогти осінню нудьгу?

Тут на допомогу приходить особиста індивідуальність, тобто кожен вибирає "спосіб боротьби" той, який йому більше подобається і підходить. 

Не випадково згадала слово "подобається". Бо коли людина робить собі щось приємне, піклується про себе і відчуває задоволення – поганий настрій відступає і виникають позитивні емоції. 

Задоволення людина може отримати як на емоційно-внутрішньому, так і на тілесному рівні. 

Позитивні емоції викличе хороший художній твір, наприклад "Пригоди бравого солдата Швейка" Ярослава Гашека, іронічний детектив або роман зі щасливим кінцем. Багато хто має свій улюблений твір і перечитує його кілька разів, отримуючи від цього задоволення. 

Інші вважають за краще переглянути хорошу комедію і бажано не на самоті, а з кимось, і потім поділитися враженнями. Відвідати театр або цирк. Інші готують щось смачне: торт, пиріг, оригінальний салат або яку-небудь іншу незвичну страву і радують цим своїх членів родини або запрошують друзів. 

Хтось любить зустрічатися з друзями на нейтральній території в кафе і барах, навіть виділяючи для цього день тижня, що може стати в подальшому традицією. Хтось слухає музику або йде на музичні вечори.

- Як ваші пацієнти боролися з депресією незвичними способами?

Знаходяться такі, які хочуть відчути щось не пережите до цього моменту, наприклад стрибнути з мотузком з моста, полетіти на повітряній кулі, стрибнути з парашутом або пересікти на мотузку річку, навчитися водити мотоцикл або машину, пролетіти на дельтаплані і просто піти в одноденний похід і посидіти увечері біля багаття. Просто вибратися в ліс і покричати щось від душі, не обмежуючи себе і не соромлячись, що хтось почує.

- Чи відрізняються поради, як побороти депресію для чоловіків і жінок?

Багато жінок влаштовують походи по магазинах з довгими примірками, і в процесі допомагають комусь з придбанням нової речі, отримуючи задоволення від усвідомлення того, що допомогли визначитися. 

Чоловіки воліють надати комусь свою допомогу - щось принести, полагодити, підвести на машині і почути слова вдячності за це. 

Дехто йде в онкоцентри і лікарні, щоб допомогти хворим побороти свою недугу. Багато хто записується на курси бальних танців, народний театр, ходить у клуби знайомств, які у нас набувають усе більшого і більшого поширення. Є навіть такі, хто покращує собі настрій, просто походивши вулицями, магазинами і в метро серед натовпу, постеживши за людьми, вечорами проходячи повз будинки і дивлячись у вікна, що світяться, вигадуючи історії про людей, які там живуть.

- Як викликати позитивні відчуття на тілесному рівні?

Допоможе хороший розслабляючий масаж, відвідини салону краси і солярію. Добре розслабить і потім додасть сил ароматична ванна і чисте ліжко. 

Підніме настрій добре організований романтичний вечір з партнером і секс. Багато хто вирушає в спортзали і басейни, записуючись у спецгрупи і навчаючись зануренню з аквалангом. 

Особливе відчуття блаженства людина отримає від повноцінного здорового сну. Але коли він порушений, дехто не дає собі заснути примусово одну ніч, щоб наступного дня відчувати приплив сил і міцно заснути ввечері. Правда повторювати цей експеримент більше одного разу на місяць не можна. Який вибрати спосіб поліпшення собі настрою, залежить від самої людини, головне - не замикатися і не перестаратися, щоб не отримати зворотного ефекту.

 Коментарі: 1 шт.   Переглядів: 6010 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс