Цивільний шлюб або законний. Що вибрати?

5 лютого 2014

Ситуація, коли чоловік і жінка вирішують жити спільно однією родиною, не реєструючи шлюб у ДРАЦС (ЗАГСі), сьогодні дуже поширена. Цікаво буде знати, що цивільний шлюб «родом» з Нідерландів, саме там в XVI столітті влада почала узаконювати союзи людей різних віросповідань, які за зрозумілими причинами не могли обвінчатися. Сьогодні ж одним з вирішальних аргументів вибору саме цивільних відносин називають можливість їх швидко розірвати, без дотримання всіх формальностей. 

Психологи допускають, що подібна легкість у побудові відносин, у розставанні може перерости у звичку йти зі складної ситуації, тільки відчувши напругу або тягар у відносинах, не спробувавши перебороти її та навіть не розібравшись у причинах. 

Однак все-таки не будемо вдаватися в подробиці психологічного, релігійного, етичного характеру, а розглянемо кілька юридичних особливостей «цивільного шлюбу».

Якими є юридичні статуси майна, придбаного під час спільного проживання і як його ділити, якщо пара розстається?

З чим прийшов - з тим і пішов - недавній девіз цивільного шлюбу нині не діє. Сьогодні, розриваючи цивільний шлюб, чоловік і жінка в судовому порядку можуть зажадати розділу майна 50/50. Відповідно до статті 74 Сімейного кодексу України майно, придбане за час спільного проживання жінкою й чоловіком без реєстрації шлюбу, належить їм на праві загальної спільної власності. При розриві відносин будуть також ділитися між ними всі виплати за оформленими кредитами.

Однак, перебуваючи в цивільному шлюбі, можна скласти угоду, у якій вказати інший порядок розділу майна у випадку розставання. Це може бути угода про порядок користування або розділу майна, що належить на праві загальної спільної власності; про виділення в натурі його частини; про спільне проживання й ведення спільного господарства.

Чи може «цивільний» чоловік стати спадкоємцем?

У випадку смерті одного з подружжя, інший не є спадкоємцем першої черги. 

Однак, маючи докази фактичних шлюбних відносин (а саме: спільні діти, прописка за адресою померлого, підтвердження про ведення спільного господарства від сусідів і рідних, чеки, виписки з рахунків, квитки та інші документи) неофіційна дружина (неофіційний чоловік) може стати спадкоємцем четвертої черги, якщо подружжя прожило в цивільному шлюбі більше п'яти років. 

За статтею 1264 Цивільного кодексу України в четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, що проживали зі спадкодавцем однією родиною не менше п'яти років до часу відкриття спадщини.

Розсталася з цивільним чоловіком. У 2003 році придбали квартиру. Чи буде вона вважатися спільною власністю?

При рішенні цього питання варто враховувати положення цивільного законодавства, що діяло до 2004 року. Відповідно до нього, щоб претендувати на половину майна, потрібно було не тільки проживати разом, але й довести, що майно було придбане в результаті спільної праці. 

Якщо ж таких доказів немає, то й ділити навпіл майно не будуть - власник той, на кого оформлене право власності на квартиру. 

Для того, щоб довести факт спільного проживання та спільної праці підійдуть показання родичів, сусідів, фотографії, чеки, інші документи та свідоцтва. Таким чином, якщо чоловік і жінка завбачливі - довгої судової тяганини можна уникнути.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 2602 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Ваш дім»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс



Loading...