Кому загрожує важка форма кору: коментарі інфекціоніста
Завідувачка кафедри інфекційних хвороб НМУ ім. Богомольця, заслужений лікар України професор Ольга Голубовська підкреслює, що кір - досить важке інфекційне захворювання, яке супроводжується зміною декількох періодів хвороби, що довгостроково протікає (це не грип, де за три-п'ять днів можна вже видужати) та має ряд найтяжчих ускладнень.
Медик акцентує, що кір - дуже заразна, практично всі, хто зустрічається з вірусом і не має імунітету, хворіють. "З іншого боку, ми маємо специфічну профілактику, яка набагато більш ефективна, чим, наприклад, вакцинопрофілактика грипу. Хто найбільш підданий ризику важкого перебігу кору? По-перше, діти молодше 5 років, а також дорослі старше 20 років; вагітні жінки; люди з будь-якими імунодефіцитними станами", - відзначає медик.
"Програма вакцинації проти кору у світі почалася в 1963 році, у нас - трохи пізніше - з 1968 року. До введення програм імунізації в США кором хворіли від 3 до 4 мільйонів людей на рік, до 500 (!) хворих гинуло, у приблизно 1000 розвивався енцефаліт. Широке застосування вакцини привело до скорочення випадків кору в США на 99% і, нарешті, у вересні 2016 року Панамериканська організація ВООЗ оголосила, що Північна й Південна Америка є першими регіонами у світі, що ліквідували кір. Однак кір залишилася в інших країнах, у зв'язку із чим є можливм її потенційне завезення куди завгодно, і якщо це відбувається в країни з низьким рівнем вакцинації, як у нас, це дає поштовх до розвитку епідемії", - інформує професор Голубовська.
КОМУ НЕ МОЖНА РОБИТИ ЩЕПЛЕННЯ
"Однак слід знати, що вакцинація проти кору протипоказана: людям із загрозливою для життя алергійною реакцією на неоміцин або інший компонент вакцини, що виникла на первинне введення; якщо людина хвора на момент вакцинації, її треба відкласти до видужання; вагітним жінкам; крім того, після вакцинації необхідно уникати вагітності протягом 4 тижнів після вакцинації", - відзначає професор Голубовська.
Вона підкреслює, що лікаря потрібно інформувати про наявність будь-якого імунодефіцитного стану, включаючи онкозахворювання, прийом хіміопрепаратів і/або променевої терапії; чи одержував пацієнт яку-небудь вакцину протягом останніх 4-х тижнів; чи одержував найближчим часом препарати крові; чи було коли-небудь зниження рівня тромбоцитів. "Усі ці останні положення можуть служити причиною для відмови або відстрочки вакцинації", - акцентує медик.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3739 |
|
© Газета Домовик 2012-2023