Галітоз: чи варто звертати на це увагу?

25 березня 2015

Медичний термін «галітоз» позначає неприємний запах з рота. Хто знав про це ще п'ять хвилин тому? Отож-то. Загалом, я не самотній у неуцтві своєму. Але ж із цим досить розповсюдженим явищем багато хто з нас зіштовхується щодня. Часто неприємний запах з рота стає серйозною психологічною проблемою і є перешкодою в спілкуванні між людьми. Чому ж виникає галітоз, як з ним боротися і як проводити профілактику цього неприємного явища? На ці та інші питання по темі ми запросили відповісти фахівця - кандидата медичних наук Олену Едуардівну Бережну.   

- Галітоз може турбувати людину постійно або виникати періодично, наприклад, на голодний шлунок або після прийому їжі. Через нестачу часу або засобів люди часто відкладають відвідування стоматолога на тривалий строк, а неприємний запах намагаються заглушити різними ментоловими віддушками або постійним використанням жувальної гумки. Тим часом, галітоз може бути симптомом не тільки стоматологічних захворювань, але й різних порушень внутрішніх органів.

- Які ж причини виникнення галітоза?

- Виникнення неприємного запаху з рота найчастіше пов'язане з гігієнічним станом ротової порожнини. Неприємний запах у такому випадку обумовлений продуктами життєдіяльності бактерій, що живуть у складках слизової оболонки та на зубах. При неправильній гігієні порожнини рота бактерії накопичуються у великій кількості на язиці, у зубному нальоті та у підясневих кишенях. Розмноженню бактеріальної флори сприяють також зуби, зруйновані каріозним процесом. У каріозних порожнинах накопичується велика кількість анаеробних бактерій і залишки їжі, що приводить до появи неприємного запаху.

Причиною галітоза часто виступають запальні захворювання тканин пародонта (гінгівіт, пародонтит), коли анаеробні мікроорганізми активно розмножуються під яснами. Зубні протези за рахунок нагромадження харчових залишків під протезними конструкціями також можуть сприяти виникненню неприємного запаху.

Дефіцит надходження в організм білків і жирів при тривалому голодуванні, а також стреси і нервова напруга провокують у більшості людей появу галітозу. Ще однією причиною неприємного запаху з рота є сухість слизової оболонки ротової порожнини. Це може бути обумовлене зниженням слиновиділення, звичкою спати з відкритим ротом, диханням через рот, палінням, прийомом алкоголю. Неприємний запах з рота також виникає після вживання харчових продуктів, що сильно пахнуть, таких як часник, цибуля, кава, а також при палінні та систематичному прийомі алкоголю.

- А чи можуть захворювання внутрішніх органів провокувати розвиток галітоза?

- Звичайно. У цьому випадку варто говорити про інфекції дихальних шляхів (бронхоектази, абсцеси легенів), захворювання шлунково-кишкового тракту, такі як гастрит, гастродуоденит, виразка шлунка і хронічні запальні захворювання носоглотки, такі як тонзиліт, риніт тощо. При печінковій недостатності з'являється рибний запах, а при нирковій - запах аміаку або сечі. Якщо у вас діабетичний кетоацидоз, то з рота виходить солодкуватий фруктовий запах.

Варто розуміти, що неприємний запах не зникне, якщо просто маскувати його іншими запахами. У першу чергу потрібно знайти й усунути причину появи захворювання.

- Як боротися з галітозом?

- Якщо причиною галітоза є неправильна гігієна порожнини рота, то використання якісної зубної щітки та ретельне чищення зубів допоможе видалити бактеріальний наліт зі слизової оболонки. Двічі на день чистіть зуби протягом трьох хвилин, користуйтеся флосом і шкребком для видалення нальоту з язика, використовуйте ополіскувач. Не зневажайте професійними засобами домашнього догляду (капсули для усунення запаху, освіжувачі подиху, спеціальні еліксири та зубні пасти).

Для попередження патологічного орального галітоза стоматологічні зусилля зводяться до первинної, вторинної та третинної профілактики патології слиновиділення, тканин пародонта і зубів. При виявленні стійкого запаху з рота необхідно звертатися до лікаря-стоматолога. Обов'язково потрібно пройти курс професійної гігієни порожнини рота з видаленням надясневих і підясневих зубних відкладень.

Також необхідно усунути вогнища одонтогенної інфекції, видалити зруйновані зуби, що не підлягають відновленню, а також зуби мудрості при ускладненому прорізуванні. 

А ще потрібно регулярно санувати порожнину рота (пролікувати уражені карієсом зуби, замінити пломби з нависаючими краями, замінити неякісне протезування, пролікувати запалення ясен).

Якщо явище галітоза зберігається після усунення можливих місцевих причин у порожнині рота, варто звернутися за консультацією до лікаря-терапевта.

- Чи можна говорити про профілактику галітоза?  

- Профілактикою галітоза є ретельний догляд за порожниною рота і своєчасне лікування захворювань шлунково-кишкового тракту та інших внутрішніх органів.

Отут є гарною іригація порожнини рота (слизової оболонки, пародонта, зубів і поверхні язика), що здійснюється за допомогою постійного або пульсуючого струменя теплої води під тиском (режими «струменя» і «душу»). Ефективність іригації підвищується при використанні у якості робочої рідини препаратів діоксиду хлору й ацетату цинку.

Відмінний ефект дає часом і оксигенація (насичення киснем) порожнини рота. Сьогодні найбільш популярними є методики, що забезпечують інтенсивну оксигенацію порожнини рота, оскільки кисень гнітить анаеробну мікрофлору. Джерелом активного кисню, як правило, є генератори озону. У випадку, коли інтенсивний запах з рота пов'язаний з областю ясен, озонотерапія є найбільш ефективним методом лікування та профілактики захворювання.

КІЛЬКА РЕЦЕПТІВ, ЯКІ ДОПОМОЖУТЬ УСУНУТИ ЗАПАХ З РОТА

Щодня натще їжте зацукровані горіхи та ганусове насіння.

2 ст. л. маслинової олії змішайте з 1 ч. л. солі. Цією сумішшю треба полоскати рот по три-п'яти хвилин зранку та на ніч. Після процедури якийсь час не пийте і не їжте.

Залийте 2 ч. л. полиню склянкою окропу, 20 хвилин настоюйте, профільтруйте. Полощіть рот кілька разів на день.

Візьміть квітки ромашки, лист берези, кропиву, траву звіробою, кору дуба нарівно. Заварюйте як чай, пийте тричі на день по півсклянки.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 4417 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс