Якщо у дитини діабет: правила виживання для всієї родини
Цукровий діабет - одна з невиліковних хвороб, котра стоїть на третьому місці за рівнем смертності й викликає серйозні ускладнення. Раніше вважалося, що це захворювання людей літнього віку або з надмірною вагою. Сьогодні, на жаль, з цією хворобою зіштовхуються навіть діти. І з кожним роком кількість маленьких діабетиків стрімко росте.
За офіційною статистикою за 2012 рік, в Україні вже більше 8 тисяч дітей перебувають на обліку із цим діагнозом. І дуже часто це захворювання не діагностують, приймаючи за інші! Але, незважаючи на невиліковність, жити з діабетом можна довго й повноцінно. Головне - батьки повинні знати правила такого життя і навчати дитину. Про них нам розповіла к. м. н., позаштатний фахівець МОЗ України за фахом «Дитяча ендокринологія», завідувачка відділом дитячої і підліткової ендокринології українського центру ендокринної хірургії на базі лікарні Охматдет Наталя Зелінська.
Розрізняють два типи діабету - перший і другий. Перший виникає через дефіцит інсуліну, що у свою чергу є наслідком руйнування клітин підшлункової залози імунною системою. Вся їжа, яку ми вживаємо, дробиться в організмі до глюкози, що зобов'язана потрапити у клітини, щоб дати їм енергію. Саме так інсулін і сприяє цьому переходу. Без нього наші клітини страждають від «енергетичного голодування», а вся невитрачена глюкоза перетворюється на речовини, токсичні для нашого організму. Спочатку починають страждати найбільш вразливі органи - очі, ноги та нирки, а запущені випадки чреваті комою. Саме таким типом діабету хворіє більшість дітей, тому вони мають потребу в довічному прийомі інсуліну.
Другий тип діабету - інсулінонезалежний - діагностується у них вкрай рідко.
ПІД МІКРОСКОПОМ
Помітити ознаки діабету на самому початку його розвитку складно. Перші симптоми часто взагалі не насторожують батьків. Дитина починає більше пити, частіше бігати в туалет і втрачати вагу при збереженому апетиті. Але вже це «тріо» повинно змусити вас схопити чадо в оберемок і мчатися в поліклініку здавати кров. Якщо ж це немовля (а діабет може виникати й у них!), ви можете помітити, міняючи пелюшки, що вони схожі на «накрохмалені». Також повинен насторожити поганий апетит і те, що маля не набирає у вазі.
ЗДАЄМОСЯ
Щоб визначити рівень цукру, потрібно не тільки здати кров натще, але й через 2 години після їжі (бажано вуглеводної). Тоді дослідження буде більш інформативним. Якщо рівень цукру коливається в рамках 3,5-5,5 ммоль/л (натще) і до 7,8 ммоль/л (після їжі) переживати не варто. Але якщо цифри перевищують норми, потрібно терміново бити в усі дзвони.
5 МОЖЛИВИХ ВИНУВАТЦІВ ДІАБЕТУ
1 ГЕНИ. У спадщину передається не сам діабет, а схильність до нього. Тому зовсім не обов'язково, що ваша дитина повинна занедужати, але батьківське завдання - регулярно перевіряти рівень цукру в її крові. Особливо уважними варто бути, якщо діабет уже є у старших дітей.
2 ВІРУСНА ІНФЕКЦІЯ. Деякі вірусні інфекції (наприклад, кір, свинка, вітряна віспа, епідемічний гепатит або грип) активізують утворення антитіл до клітин підшлункової залози. Ці антитіла й руйнують клітини, які синтезують інсулін.
3 ОЖИРІННЯ. Усіх дітей з надмірною вагою тіла потрібно обов'язково перевіряти відносно ризику розвитку діабету другого типу, який хоч і рідко, але діагностується й у дітей.
4 ЗАХВОРЮВАННЯ ПІДШЛУНКОВОЇ ЗАЛОЗИ. Панкреатит, ацетономічний синдром та інші хвороби підшлункової залози викликають ушкодження її клітин.
5 СТРЕСИ. Вони теж можуть дати поштовх для виникнення цукрового діабету у дітей. Тому обов'язково повинні бути помірне емоційне навантаження та продуманий режим відпочинку дитини.
ВЖИВАЄМО ЗАХОДІВ
Якщо аналізи підтвердили у дитини цукровий діабет, всій родині доведеться змінити спосіб життя. Протистояти діабету можна за умови чіткого виконання всіх приписів. Інакше він буде швидко прогресувати.
ПЕРЕВІРКА. У вашому будинку та у всіх поїздках ви повинні мати глюкометр і тест-смужки для вимірювання глюкози. Маленькій дитині доведеться виконувати вимірювання вам, а дитину-школяра потрібно привчити до самостійної перевірки свого рівня цукру.
УКОЛИ. Застава успішного лікування - інсулін, який потрібно буде обов'язково вводити кілька разів на день. Вид і дозу препарату підбирає лікар і при потребі коректує. Класична схема така: вранці і ввечері вводиться «довгий» інсулін (діє довго), а за 20-30 хвилин до їжі - «короткий».
РАЦІОН. Дитина повинна обов'язково харчуватися п'ять разів на день. У її меню потрібно обмежити вуглеводи, які підвищують цукор: хліб, каші, картоплю, солодкості. Також уникати потрібно солодких фруктів і ягід (бананів, винограду, динь, суниці) і наситити меню дитини овочами та несолодкими фруктами (яблука, груші, персики, абрикоси), багаті клітковиною, що сповільнює поглинання глюкози.
СПОРТ. Фізичні навантаження дитині-діабетику просто необхідні. Коли є фізичне навантаження, діти можуть вживати солодкості, тому що вуглеводи швидко витрачаються на м'язову активність. Але самодіяльність тут теж не припустима - занадто інтенсивні тренування можуть викликати різке зниження цукру.
БЕЗПЕКА. Кожна дитина-діабетик повинна мати при собі «паспорт» або браслет, у якому повинно бути зазначене, що вона хвора діабетом і що потрібно зробити у випадку, якщо ій стане погано. Коли ваша дитина йде в дитячий садок або школу, обов'язково розкажіть вихователям і вчителям, як надати ій першу допомогу.
ХВОРОБИ. Як і всі інші діти, діабетики хворіють на інші захворювання - застуду, діареєю і т.д. Батькам важливо знати, що кишкова інфекція, яка супроводжується блювотою та рідким стільцем, може знизити цукор. А застуда і підвищення температури - підвищити. Тому під час хвороби потрібно більш ретельно та часто контролювати показники глюкометра.
ОСОБИСТИЙ ДОСВІД
Ірина Коваленко, мати дитини, хворої цукровим діабетом: «Ми дізналися про діабет за кілька місяців до 1 класу. Вирішили не панікувати: провели бесіди, роздрукували та віднесли інструкції класному керівникові, вчителю фізкультури, медсестрі й директору. Глюкометра купили два - один поклали в портфель, інший - віддали медсестрі. Те ж саме з інсуліном. Перші півроку я була готова зірватися в школу в будь-який момент! Дзвонила під час кожної перерви. Проблем з персоналом не було. А от діти сприйняли діагноз доньки вороже - дражнили наркоманкою, відмовлялися дружити. Тільки до 5 класу вона перестала комплексувати».
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 8208 |
|
© Газета Домовик 2012-2023