Чемерник, або різдвяна троянда. Усі секрети вирощування

14 января 2022

Чемерники – дивно пластичні багатолітники: походячи із країн з м’яким кліматом, вони успішно ростуть і цвітуть у районах з більш суворими кліматичними умовами.

Рід чемерників (Нelleborus) нечисленний, у ньому всього 15-20 видів. Це рослини лісового пояса гірських і кам’янистих районів Європи. Більшість видів вічно- або зимозелені. Цвітіння чемерника в північних регіонах припадає на ранню весну, а в країнах з м’яким кліматом на кінець осені – початок зими, тому його й називають різдвяною, зимовою трояндою або трояндою Христа. Адже в Європі чемерники цвітуть саме на Різдво! А в нас чемерники можна вирощувати в горщиках і виганяти саме до Нового року.

РІЗНОМАНІТНІСТЬ ЧЕМЕРНИКІВ

Рід чемерників ділять на дві групи:

1. Види, які до кінця сезону утворюють стебла із закладеними на кінцях квітковими бруньками

Щоб вони зацвіли, узимку необхідно зберегти їх пагони. Це чемерник смердючий (Н. foetidus), чемерник корсиканський (Нelleborus argutifolius) і деякі інші. Без зимового вкриття вони втрачають надземну частину. Навесні відростають, але вже не цвітуть, а в безсніжні зими можуть і випасти.

Чемерник смердючий (Нelleborus foetidus)

Листи в цього виду чемерника пахнуть при розтиранні, за що ботаніки й дали йому таку назву. Стебло, що деревеніє при основані, досягає до осені висоти 60-90 см. Листи зимуючі. На верхівці стебла навесні з’являється велике суцвіття висотою до 80 см. Квітки численні (до 40 штук), дрібні, дзвінчасті, зелені із червонуватим краєм, без запаху.

Строк життя рослини всього 4-5 років.

Зустрічається поки тільки один сорт чемерника смердючого - Wester Flisk, який відрізняється від основного представника виду більш вузькими сегментами на листах і червонуватим відтінком гілочок із суцвіттями.

2. Види, що не утворюють зимуючого стебла

Пагони з бутонами розбудовуються навесні. В основному це стійкі види, що зимують у нас. Найбільш популярні:

Чемерник чорний (Нelleborus niger)

Вічнозелений вид. Квітки білосніжні, згодом здобувають рожевий відтінок. Зимостійкий і витривалий вид. Листи на зиму не обрізають.

Цікаві сорти чемерника чорного: Potter’s Wheel (з дуже великими квітками 10–13 см у діаметрі, із крапчастими-пурпурно-краплистими черешками), Joshua (ранній сорт), Verboom Beauty, Trollo, David, Wintertraum (низький сорт із рожевими квітками).

Група чемерника східного (Нelleborus orientalis)

Одна із самих популярних у північному квітництві. Сам вид включає ще чемерники кавказький (Нelleborus caucasicus) і абхазький (Нelleborus abchasicus), що входять у більшу групу східних гібридів (Oriental Hybrids).

Випадкове й навмисне схрещування Ч. східного з родинними видами сприяло значному розширенню колірного діапазону рослин. Є культивари з напівмахровими (мають один або два додаткові ряди пелюсток), махровими (більше) і анемоноподібними квітками. Більшість з них прекрасно підходять для нашої місцевості. Листи в них зимуючі.

Чемерник червонуватий, або червоніючий (Нelleborus purpurascens)

Цей чемерник схожий на попередні види, але його листи більш порізані. Це невибагливий зимостійкий вид, хоча зовні й програє групі східних гібридів.

ОСОБЛИВОСТІ ВИРОЩУВАННЯ ЧЕМЕРНИКІВ

Оптимальне місце розташування в саду для чемерників – під пологом дерев, як у природі. Вони можуть рости й на відкритому сонці, але за умови достатнього зволоження. Краще розбудовуються на живильних некислих, добре дренованих ґрунтах. Ґрунт навколо рослини бажано замульчувати торфом або компостом, що добре розклався.

Основні невдачі садівників з чемерниками пов’язані з тим, що це дуже нешвидкі рослини: насіння повільно сходить, сіянці довго розбудовуються, а саджанці повільно приживаються. Найкраще, що можна зробити для чемерника, – це не чіпати його після посадки й спокійно почекати цвітіння. Без пересадження й розподілу може рости до 20 років.

При правильній агротехніці чемерник практично не хворіє й не ушкоджується шкідниками.

РОЗМНОЖЕННЯ ЧЕМЕРНИКІВ

Розмножують чемерники вегетативно (розподілом або меристемою в лабораторних умовах) і насінням. Перший спосіб вибирають для сортових рослин, другий – для видів і селекції.

Ділити чемерники можна в міжсезоння, переважніше провесною після сходу снігу: старі кущі викопують цілком і ділять так, щоб на кожній частині були бруньки й коріння.

З насіння чемерники виростити можна, але процес цей не швидкий. З 5- 6-літнього віку рослини дають рясну самосівбу, свіжозібрані насіння дають дружні сходи, але очікувати цвітіння можна не раніше 4-го року. Сіянці-друголітки можна навесні акуратно розсадити й чекати цвітіння.

ВИКОРИСТАННЯ ЧЕМЕРНИКІВ У САДОВОМУ ДИЗАЙНІ

Завдяки рідкій комбінації раннього цвітіння й здатності зберігати гарне листя до осені, чемерники дуже популярні в клумбах, міксбордерах і рокаріях. Їх легко поєднувати в саду з іншими тіньовими рослинами (хостами, горянками, папоротями), а також з ранньовесняними квітами (примулами, вітрогонками) і дрібно цибулинними (сцилами, хіонодоксами, пушкиніями, крокусами).

СОРТИ Й ГІБРИДИ МОРОЗОСТІЙКИХ ЧЕМЕРНИКІВ ГРУПИ ORIENTAL HYBRIDS

Сортосерія махрових чемерників Double Ellen

Сортосерія з великими (до 8 см) махровими квітками, висотою 40 см.

Варіанти забарвлень: Double Ellen Picotee (квіти біло-рожеві з густими червоно-бордовими штрихами від центру), Double Ellen White (білі з легким крапковим бордовим малюнком), Double Ellen Purple (темно-пурпурні), Double Ellen Green (жовто-зеленого відтінку), Double Ellen Yellow (кремово-жовті), Double Ellen Red (червоно-рожеві, сильно поцятковані дрібними крапками й штрихами), Double Ellen Pink Spotted (рожеві із крапковим темно-бордовим малюнком), Double Ellen White Spotted (білі з темно-бордовим малюнком у центрі).

Сортосерія чемерників Pretty Ellen

Варіанти забарвлень: Pretty Ellen Red (темно-червонуваті), Pretty Ellen Spotted (рожево-білі з бордовим крапковим малюнком на пелюстках).

Сортосерія Spring Promise

Квітки великі, діаметром 5-7 см, махрові (2-3 низки пелюсток), білі, поцятковані пурпурно-рожевими прожилками. У основі пелюсток пурпурна пляма. Сорти отримані відомим селекціонером Йозефом Хойгером на основі міжвидових гібридів чемерника. Усі сорти носять жіночі імена.

Варіанти забарвлень: Spring Promise Valerie (зелені, краї нерівномірно пофарбовані у фіолетовий колір), Spring Promise Lilli (білі, поцятковані пурпурно-рожевими прожилками) і ін.

Сортосерія махрових чемерників Double Queen

Квітки махрові, діаметром 4-5 см, можуть бути білого, бордового, рожевого або світло-зеленого кольорів.

Серія чемерників Ballard’s group

Включає форми з різноманітними колірними відтінками: від білого до фіолетово-чорного, іноді із крапками й плямами. Найчастіше зустрічається форма з бордовими квітками. Цікаво, що до Ballard’s group відносять усі рослини, що походять від сортів та сіянців, отриманих Хелен Баллард (Helen Ballard).

Сортосерія зимостійких суперсортів Schmiemann Strain Lady Series (скорочена назва серії Lady Series)

Серія зимостійких суперсортів, названа на честь створювачки – Гізели Шміеманн (Gisela Schmiemann, Cologne, Germany) – спадкоємицею колекції Хелен Баллард. Для сортосерії характерні великі квітки різного фарбування. Серія цікава для насінного розмноження: в 80% випадків успадковують фарбування квітки рослини, з якої були зібрані насіння. Квітки великі, до 12 см у діаметрі, одиночні або по 3 штуки на пагони.

Варіанти забарвлень: Red Lady (квітки червоно-бордові), Pink Lady (світло-рожеві), Blue Lady (темно-пурпурні), Yellow Lady (кремово-лимонні), Metallic Blue (пурпурні із синюватим відливом), White Lady Spotted (білі із червоними цятками по центру), Pink Lady Spotted (рожеві із червоним крапом).

Сорти чемерників із групи східних гібридів:

Fruhlingsleuchten – контрастна яскраво-жовта квітка з рясним червоним крапом у центрі.

Elegance Pearl – квітка ніжно-рожева, махрова.

Mrs. Betty Ranicar – дивна лінія з густо-махровими квітками із зеленим горлом і чисто-білими пелюстками. До кінця цвітіння квітки здобувають ясно-зелене забарвлення. У дорослої рослини буває до 4 бутонів на одному квітконосі.

Party Dress Schneeeule – махровий, білий з переходом до рожевого й зеленою серединкою.

Phoebe – махровий, рожевий з більш темними цятками.

Picotee Supreme – квітки рожево-кремові із червоним крапом.

Rock’n Roll – рожевий з пурпурним дрібним крапом на пелюстках, махровий.

Winter Emotions Apricot Picotee – квітки кремово-жовті із червоно-бордовою облямівкою й прожилками.

Schwefelglanz – квітка яскраво-жовта із зеленуватим центром.

 Комментарии: 0 шт.   Просмотров: 988 Нравится: 0 | Не нравится: 0  

Также в разделе «Декоративные растения»


Привет, гость!   Вход

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс