Квітковий килимок на ділянці. Як виростити мильнянку

19 лютого 2021

Яскравий розсип дрібних квітів на фоні пишної зелені вишукано підкреслює шарм присадибного ландшафту. Щоб створити у себе таку красу, посадіть сапонарію.

Інші назви рослини — собаче мило та мильнянка, указують на його унікальні властивості. До складу кореневої системи входить речовина, яка утворює піну при контакті з водою. Вона має очищаючий ефект. Тому наші предки активно використовували сапонарію для купання й прання. Сьогодні компоненти рослини входять до складу косметичних засобів, ліків і деяких продуктів.

Крім того, квіти чудово вписувалися в ландшафтний дизайн присадибної території. 

САПОНАРІЯ У ВСІЙ КРАСІ

Якщо розглядати картини великих майстрів через лупу, то помітиш лише безліч мазків. Однак, у цілому, вони являють собою безсмертний шедевр. Подібним чином кожна частина рослини має свою привабливість і неповторність.

У підземній частині культури заховане потужне кореневище з безліччю розгалужень. Завдяки його структурі сапонарія утворює пишні «покривала», які прикрашають клумби або газони. З нього виходять прямі стебла розпростертого характеру. Їхня висота іноді досягає 80 см.

Стебла бувають голими або з безліччю дрібних ворсинок. Усіх їх прикрашає листя, розташоване супротивно один одному. Залежно від виду листя буває: лопатчате; лінійно-ланцетне; овальне; широко-ланцетне. Крім того, сидячі пластини мають гострі або тупі краї. 

У період цвітіння зелень розбавляють суцвіття виду щитки або китиці. Бутони складаються з п’яти ніжних пелюсток білого, рожевого або пурпурного кольору. 

Після успішного запилення з’являються плоди - коробочки з безліччю тупо-бугорчатого насіння чорного кольору. 

Мильнянка (сапонарія) належить до сімейства «Гвоздикові». У природі зустрічається практично на всій території Євразії. Біологи класифікують більше 40 різновидів. Однак лише 10 з них використовуються в ландшафтному дизайні. 

• Лікарська. Багатолітник виростає до 80 см. Бутони зібрані в суцвіття щитки. Окультурені види: Альба Полону; Бетті Арнольд; Розеа Полону. Кожен з них має своє неповторне забарвлення. А деякі - махрову структуру бутонів. 

• Базиліколиста. У природі зустрічається на схилах величних Альп. Під час цвітіння утворює м’які «килими», висотою до 20 см. Популярні різновиди: Камілла; Сноу Тип; Сплендес. Бутони, в основному, забарвлені в рожевий колір різних тонів. Сорти чудово переносять зимові холоди. Розмножуються самосівбою, утворюючи пишні «зарості». 

• Оливана. Новоспечений гібрид одержали шляхом з’єднання карликової й дернистої сапонарій. Виростає до 5 см. Утворює щільні й м’які квіткові подушки. 

• Ламперджи. Окультурена форма рослини вперше з’явилася на території південної Європи. Виростає квітка до 40 см. Має вузькі листи ланцетної форми, забарвлені в темно-зелений колір. На верхівках стебел утворюються симпатичні бутони.

Кожен із цих видів прикрасить ландшафт присадибної ділянки. Квітковий килимок чудово виглядає на кам’янистих альпійських гірках, підвісних кашпо й біля бордюрів. Мильнянка створює оригінальний фон для троянд, півоній, лілій і декоративних рум’янків.

ПОСАДКА Й ДОГЛЯД ЗА САПОНАРІЄЮ НА ВІДКРИТІЙ КЛУМБАХ

У природньому середовищі квітка виростає на кам’янистій землі. Тому при посадці мильнянки враховують вид ґрунту. 

Найкращим варіантом є вапняний ґрунт. У ньому повинно бути достатньо дренажних компонентів, кальцію й азоту, тому що коренева система рослини не переносить застою вологи. Пухку землю бажано замульчувати дрібним щебенем або гравієм. 

Місце для посадки сапонарії й догляду за нею повинно відповідати трьом критеріям: 

- достаток сонячного світла; 

- простір для повітряних мас;

- ідеальне сусідство з рослинами.

При затіненні розцвічення бутонів втратить свою насиченість. Пелюстки будуть блідими, що вплине на декоративність культури. Протяги викликають перепади температур, які викликають грибкові інфекції. А високорослі «сусіди» можуть повністю її заглушити.

Коли місце для клумб обране, приступають до вирощування сапонарії з насіння у відкритому ґрунті. Спочатку підготовляють землю, виконуючи прості дії: 

- видаляють бур’яни;

- лопатою або сапкою спушують верхній шар землі;

- роблять неглибокі лунки. 

Якщо планують одержати щільний килим, насіння висівають у довільному порядку. Посів здійснюють під зиму (у жовтні) або навесні, коли ґрунт досить прогрівся. 

ВИРОЩУВАННЯ РОЗСАДИ

Крім того, існує й інший спосіб вирощування мильнянки - за допомогою розсади.

У середині березня невеликі горщики або просторий контейнер наповнюють підходящим субстратом, не забуваючи про дренажний шар. Землю воложать за допомогою пульверизатора, після чого висівають насіння. Зверху їх покривають тонким шаром річкового піску й знову акуратно поливають. 

Контейнер накривають склом або прозорою плівкою. Посіви переносять у тепле приміщення, де підтримується температура +20°C. Крім того, повинно бути достатньо розсіяного світла.

Коли з’являться перші паростки, плівку або скло відразу знімають. Посіви регулярно поливають водою кімнатної температури й рихлять верхній шар ґрунту. 

Після утворення справжніх листових пластин, сіянці сапонарії пікірують, пересаджуючи в окремі горщики. 

За 14 днів до висадження у відкритий ґрунт, розсаду періодично виносять на вулицю, щоб вона звикала до вуличної температури повітря. 

Зміцнілі сіянці переносять на грядку тоді, коли мине погроза весняного заморозку. Крім того, ґрунт повинен, як слід прогрітися.

На підготовленій ділянці зорюють (бажано облаштувати дренажний шар з піску й керамзиту) і вирівнюють землю. Роблять лунки, у яких розміщують саджанці на відстані 30 см друг від друга. Після цього клумби поливають за допомогою пульверизатора.

ПРАВИЛА ДОГЛЯДУ

Щоб квітка мильнянка прижилася на новій ділянці, необхідно правильно за нею доглядати. Перше, що необхідно — своєчасний полив. Його здійснюють у міру висихання верхнього шару землі. А якщо ні, то буде збиратися зайва волога, яка може призвести до загибелі культури. Якщо під час вегетації рослини спостерігаються рясні опади, над клумбами натягають плівку. Для цього встановлюють металевий каркас або дуги. 

Два рази в сезон сапонарію підживлюють калійно-фосфорними добривами. Зазвичай процедуру проводять до початку цвітіння й наприкінці літа. Культура, висаджена на живильному ґрунті, у підгодівлях не має потреби. 

Достатньо періодично просапувати рослину й своєчасно поливати. Щоб на клумбах не росла бур’яниста трава, відкриті ділянки засипають галькою або керамзитом. На фоні такого «декору» посадки виглядають привабливо й стильно. 

Для продовження періоду цвітіння, садівники обривають зів’ялі бутони. Завдяки цьому виключається самосівба рослини. 

Крім того, догляд і вирощування мильнянки включає й планову осінню обрізку. До настання холодів кущики обрізають, залишаючи лише третю частину стебла. У місцевостях, де суворі зими, клумби укривають опалим листям або ялиновим гіллям. 

На одній ділянці рослину вирощують 8-9 років. За цей час посадки, що розрослися, старіють і втрачають декоративність. Щоб омолодити клумби, кущики сапонарії розділяють на кілька частин і висаджують на нову ділянку.

ШКІДНИКИ Й ХВОРОБИ

Як би ми не намагалися, всі рослини піддаються захворюванням. До того ж вони можуть стати «притулком» для різних комах. Так у заростях мильнянки поселяється садова совка. Вона харчується її насінними коробочками. А на пагонах відкладає яйця. Урятувати квіти від гусениці можна двома способами: зібрати шкідників руками або використовувати інсектициди. Після обробки хімічною речовиною шкідники гинуть, а сапонарія знову радує око своїми яскравими квітами.

Іноді квіти вражає коренева гнилизна й плямистість листових пластин. Коли з’являться ознаки хвороби, уражені екземпляри видаляють із клумб. А інші обприскують розчином фунгіциду.

У кожному разі посадка й догляд за сапонарією приносить садівникам дійсне задоволення. Адже рослина, у принципі, невибаглива. Чудово вписується в будь-який ландшафтний дизайн. Легко переносить суворі зими й радує око практично все літо. Поспішимо посіяти на своїй ділянці дивну квітку — сапонарію.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 3709 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Декоративні рослини »


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс