Посадка у відкритий ґрунт бадану й правила догляду за рослиною

24 липня 2020

На весняних клумбах не можна не помітити великі розетки соковитого зеленого листя, з яскравими рожевими суцвіттями на щільних прямостоячих квітконосах. Це бадан, посадка й догляд у відкритому ґрунті за яким не доправлять турбот навіть квіткареві-новачкові. Проте сад завдяки невибагливій і помітній рослині по-справжньому стане кращім.

Багаторічні садові різновиди бадану - вихідці з тих куточків Азії, де іншим представникам зеленого миру було б не дуже комфортно. Рослини селяться не тільки на альпійських лугах і в низинах, але й на кам’янистих виступах, високогір’ї. Такі умови «загартували» квітку, яку за витривалість часто називають ломикаменем.

У ландшафтному дизайні бадан знайшов своє місце на альпійських гірках і у водойм, у групових посадках з іншими декоративними багатолітниками. Досить поширена монопосадка бадану, який швидко розростається й утворює мальовничі куртини із щільного листя.

Вирощування бадану й догляд за ним на ділянці не утруднять вічно зайнятого дачника. Головне, знайти багатолітнику підходяще місце й створити умови для росту й цвітіння.

ДЕ І ЯК ПОСАДИТИ БАДАН?

Невибагливість, морозостійкість і витривалість бадану в природі повною мірою передалася садовим сортам. Тому виростити їх на своїй клумбах може навіть новачок. Як і інші багаторічні культури, бадан висаджують розсадою або відділеними від дорослої рослини дочірніми розетками.

Але перед тим як посадити бадан, потрібно вибрати йому підходяще місце. Найкращим чином культура себе почуває на ділянках з пухким легким ґрунтом. Такий ґрунт допомагає поверхневим корінням одержувати харчування, кисень, а також украй необхідну бадану вологу.

При виборі місця перевагу віддають ділянкам, де бадан не буде страждати від посухи й прямих сонячних променів, а також від близькості весняного застою води. У півтіні рослині буде цілком комфортно, якщо ж розеткам доведеться багато часу проводити на сонці, ґрунт під ним обов’язково мульчують.

До складу ґрунту бадан особливих вимог не має. Дуже добре, якщо на ділянці, де плануєте посадити бадан, ґрунт має слабку лужну реакцію. Однак і на слабко кислому субстраті рослина може пристосуватися, цвісти й розмножуватися.

ДОГЛЯД ПІСЛЯ ПОСАДКИ

Лише тільки почнеться танення снігу, як з-під нього з’являються листи бадану. Правда, листя, що залишилося з минулого року, встигло за зиму постраждати.

Тому навесні догляд при посадці бадану у відкритому ґрунті починається з видалення ушкоджених або відмерлих листів. Слідом під розетки вносять комплексні добрива, які мають стимулювати ріст і підтримати рослини під час цвітіння.

Коли рожеві або бузкові дзвіночки в суцвіттях-мітелках зів’януть, посадки підгодовують знову. Цього разу добрива відновлять запаси живильних речовин і прискорять розростання розеток.

Внесення підгодівель поєднують із поливом або проводять по вже вологому ґрунту. Оскільки бадан добре реагує на воду, його обов’язково поливають:

- під час утвору бутонів і появи квітконосів;

- через кожні 10-20 днів, якщо в цей період недостатньо атмосферних опадів;

- надалі, до кінця літа при погрозі посухи.

У спекотну пору року, коли ґрунт втрачає вологу за рахунок випаровування, і коріння може пересихати, ґрунт мульчують. Особливо важливо це зробити після посадки бадану.

РОЗМНОЖЕННЯ БАДАНУ

Одержати молоді рослини бадану на ділянці можна за допомогою посіву насіння сорту, що сподобався або розподілом уже підрослої рослини.

Насінне розмноження бадану передбачає холодну стратифікацію.

Посіяні в борозенки глибиною не більш 0,5 см насіння зашпаровують у зволожений ґрунт і відправляють на холод. Ідеально, якщо посадкова ємність винесена на відкрите повітря й присипана снігом, який підтримає оптимальну вологість і не дасть майбутнім сіянцям промерзнути.

У перших числах березня контейнер ставлять у тепло, на світло, але не під прямі сонячні промені. При температурі 18-19°С и підтримці підвищеної вологості насіння починають набухати й через 20-25 днів проклюнуться.

Догляд за посівами передбачає поливи й обережне розпушування ґрунту навколо сіянців. Якщо сходи занадто густі, їх проріджують, залишаючи по одній рослині на 3-5 см.

Через 45-55 днів після посіву молоді рослини пікірують, розсаджуючи друг від друга на відстань не менш 6-7 см. До червня можна визначатися з місцем, де посадити бадан. Але до цього сіянці гартують, поступово збільшуючи строк перебування ящиків з розсадою на свіжому повітрі. У першій половині літа в ґрунт виносять найдужчі сіянці. Інші пересаджують у серпні.

ПОСАДКА БАДАНУ У ВІДКРИТИЙ ҐРУНТ

Коренева система бадану розташована поблизу від поверхні ґрунту, тому робити великі, глибокі лунки не варто. Достатньо вибрати совком ґрунт на 6-8 см, а на дно ямки в якості дренажу насипати небагато піску. Оскільки рослина буде поступово розширювати свої границі, розростатися, інтервал між лунками роблять не менше 40 см. Після посадки ґрунт ущільнюють і поливають.

Якщо більшість багатолітників зацвітає на наступний рік після висадження в ґрунт, то бадан не поспішає показати дачникові свої суцвіття. Перші бутони утворюються тільки через 2-3 роки, але при цьому бадан уже утворює дочірні розетки. Це відмінний посадковий матеріал, який від дорослих рослин легко відокремити влітку, після цвітіння й до перших днів вересня. Кореневища частин, що плануєте відділити від рослини, перебувають практично під поверхнею ґрунту або виступають над нею, і впоратися з їхнім викопуванням може навіть новачок.

Ділити рослину потрібно так, щоб на кореневому черешку залишилося не менше трьох здорових бруньок. Із саджанців обрізають листи, залишаючи по два-три самих міцних. Посадку в ґрунт проводять на глибину від 3 до 5 сантиметрів. Щоб у бадану був простір для росту, між майбутніми рослинами залишають проміжок не менш 30 сантиметрів. У перший місяць підгодівлі не потрібні, але полив повинен бути регулярним і рясним.

При правильному догляді посаджений у відкритий ґрунт бадан зацвітає на рік раніше сіянців, тобто на другий або третій рік після початку самостійного життя.

КОЛИ ПЕРЕСАДЖУВАТИ БАДАН? 

Ця рослина може дуже довго й без видимих проблем рости на одному місці. Тому пересадження проводять, коли потрібно:

- обмежити розростання бадану на ділянці;

- навпаки, одержати від дорослих рослин посадковий матеріал для розмноження.

Безконтрольне розповзання посадок приводить до їхньої надмірної густоти, що чревате хворобами й скупченням шкідників.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 2978 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Декоративні рослини »


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс