Бадан - екзотичний багатолітник: особливості вирощування в саду

13 грудня 2019

Садові багатолітники складають дуже різноманітну групу декоративних рослин. У цім багатстві варто звернути увагу на бадан. Це трохи екзотична багаторічна рослина гарно виглядає в саду, у кам’янистих садах, у компанії листяних чагарників. Вишуканий, невимогливий бадан, що вибачає помилки садівника, неодмінно зачарує своєю грацією.

ОПИС РОСЛИНИ

Бадан (лат. Bergenia) – рід багаторічних рослин із сімейства ломикаменевих. До нього входять 10 видів родом з Азії, які в природі ростуть у вологих місцях, на скелястих ділянках, у горах.

Ця гірська рослина зустрічається також на пагорбах Середньої Азії. Красивий і дуже невибагливий бадан добре прийнявся в наших кліматичних умовах і завоював популярність у всій Європі. Широко розповсюджений у прохолодному кліматі, тінистих місцях Середземномор’я. Квітку часто саджають у кам’янистих садах, на клумбах і рабатках. 

До відома: бадан використовується у фармацевтичній промисловості.

У наших садах зазвичай зустрічаються наступні види бадану: 

- Серцелистий (Bergenia cordifolia); 

- Товстолистий (B. crassifolia) – входить до складу виду серцелистий, але часто виділяється як окремий вид; 

- Війчастий (B. ciliata). 

Бадан цінують садівники за універсальність використання й скромні вимоги до умов вирощування. Рослина також використовується при створенні балконних і терасових композицій. 

Бадан у садах цвіте з березня по травень (може повторити цвітіння восени, але символічно). Навесні бадан захоплює квітами, зібраними в волотисті суцвіття. Під час цвітіння, залежно від виду або сорту, висота рослини може досягати 50 см. Офарблення квітів – білий, відтінки рожевого, фіолетового.

Після цвітіння рослини захоплюють декоративними вічнозеленими листами, за винятком війчастого виду, листи якого гинуть на зиму. 

Бадан є декоративним елементом композиції в саду практично цілий рік. Протягом вегетаційного періоду листи дуже ефектно виглядають. Вони можуть бути шкірястими, блискучими, зеленими, залежно від сорту. Восени листи окремих видів бадану знебарвлюються, а взимку можуть бути декоративними. За формою вони округлі, яйцеподібні або серцеподібні, утворюють розетки, розташовані на черешках, що виростають зі стовщеного кореневища.

Привабливість бадану також пов’язана з невибагливістю у вирощуванні. При достатній вологості рослини добре ростуть на сонячних місцях, де цвітуть інтенсивніше. Їх можна використовувати також у напівтінистих, тінистих куточках саду. Посаджений в області поширення бур’янів бадан не дозволяє бур’янам рости навколо.

ВИБІР МІСЦЯ В САДУ 

Завдяки високій толерантності бадан можна вирощувати в різних місцях – тінистих, напівтінистих, сонячних. Напівтіньове положення найбільш оптимальне, але при достатній вологості ґрунту рослина гарно росте на сонячному місці. У сильно затінених куточках саду цвіте менше, зате утворює пишний кущ. 

Оптимальне місце для цієї багаторічної рослини – недалеко від водойм, тому що бадану дуже подобається добре зволожений субстрат. При посадці бадану слід керуватися принципом: чим більше сонця, тим більш вологим повинен бути субстрат.

Варто додати, що листи серцеподібного бадану можуть обгоріти на сильно освітлених сонцем місцях. 

ВИМОГИ ДО ҐРУНТУ

Бадан можна вирощувати на різних ґрунтах – від нейтральних до лужних, помірковано й постійно вологих. Однак, якщо потрібно одержати великі квіти й привабливі листи, потрібно подбати, щоб субстрат був достатньо родючим. Хоча рослина може рости навіть на скелях, і там радувати гарними квітами. 

РОЗМНОЖЕННЯ 

Бадан розмножується без особливих зусиль 4 способами: 

- розподілом рослини; 

- розподілом кореневищ на шматочки – черешки з наступним укоріненням; 

- черешками, нарізаними із пагонів;

- посівом насіння. 

Найчастіше бадан розмножують вегетативно, тому що сіянці, отримані з насіння, не завжди зберігають характеристики материнської рослини. 

• Розподілом куща 

Розмноження розподілом можливе навесні й восени. Для цього великі кущі діляться на декілька більш дрібних (2-5 частин). Бадан дуже легко самостійно поширюється, тому через кілька сезонів доведеться знову викопувати кущики й ділити. Якщо цього не робити – є ризик, що рослина буде домінувати над усією клумбою. 

• Кореневими черешками

Кореневища ділять на фрагменти по кілька сантиметрів (мінімум 3 см), а потім вкорінюють у ящиках, заповнених сумішшю торфу й піску. Коли коріння пускають пагони, їх можна саджати в окремі горщики. 

• Черешками із пагонів

Ще один метод розмноження бадану – черешки із пагонів. З верхівок пагонів нарізають черешки із квітня по червень. Відрізають фрагмент пагони з 3 листами й вкорінюють у торфі.

• Насінням 

Розмноження бадану з насіння набагато складніше. Насіння проростають при 15°С, однак це тривалий і нерівномірний процес. Їх висівають на поверхню субстрату, тому що вони не проростуть без сонця. Отримані молоді рослини саджають у сад тільки навесні, коли пройдуть зворотні заморозки, тому що вони можуть бути трохи більш чутливими до холоду, чим дорослі екземпляри. 

• Висадження в ґрунт 

Посадка бадану проводиться в середині осіни або на початку весни, переважно до квітня. Хоча рослина невелика, відстань між кущиками повинна становити 30-45 см, тому що бадан має тенденцію до поширення. Варто виділити місце, де рослина зможе вільно розбудовуватися.

ВИРОЩУВАННЯ Й ДОГЛЯД

Бадан – один з найменш вимогливих багатолітників, вирощуваних у наших садах, і все-таки потрібно забезпечити його належними умовами для того, щоб мати гарні квіти. У нашому кліматі рослина не замерзає. 

• Добриво

Хоча рослині подобається багатий субстрат, його краще удобрити один раз, перед посадкою. Тоді варто внести в ґрунт компост або багатокомпонентне добриво, призначене для квітучих садових рослин. Крім цього, ґрунт не потрібно вдобрювати, особливо протягом сезону.

• Полив

Бадану необхідний систематичний полив, особливо якщо його не саджати біля водойми або якщо ділянка сонячна – тоді ґрунт висихає швидше. У жарке літо поливати рослину потрібно обов’язково. Однак не потрібно робити полив занадто часто.

• Обрізка

При вирощуванні серцеподібного бадану навесні видаляють висохле після зими листя, і рослина буде створювати масу нових, гарних листів. Також варто прибрати суцвіття, що зів’яли. 

ЧОМУ БАДАН НЕ ЦВІТЕ?

Коли бадан слабко цвіте або не цвіте, варто виміряти рН субстрату – він повинен мати нейтральну реакцію. Якщо ґрунт занадто кислий, варто використовувати садове вапно.

Можна підгодувати рослину натуральними добривами, бадан не любить штучних складів. Важливо підтримувати переважно двомісячна перерва між підгодівлями.

Незважаючи на те, що рослина витривала, узимку її можна вкрити. У сильні морози квіти можуть змерзнути.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 2134 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Декоративні рослини »


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс