Півонія – королева квітів

8 червня 2019

Так називають її багато хто, тому що це дуже гарна, пишна квітка з тонким чарівним ароматом.

У Китаї це символ багатства, знатності й благополуччя. Вважається,  що її бояться злі духи й ніколи не з’являються там, де цвітуть півонії. Ця квітка в Китаї культивується вже більш 1500 років. Спочатку вона росла в основному в садах імператриць. І простим людям була недоступною, тому що коштувала великих грошей. У наш час квітку всі так само почитають і в Піднебесній можна зустріти сади півонії, де немає більше нічого крім цієї рослини.

ЯК ПРАВИЛЬНО ПОСАДИТИ ПІВОНІЮ Й УНИКНУТИ ПОМИЛОК

Півонія - довголітня рослина. Вона може рости на одному місці без пересадження до 60 і більш років, і прекрасно щорічно цвісти. Але для цього потрібно, щоб був правильно «закладений фундамент».

Місце для посадки півонії в жодному разі не повинне бути вологим, із застоєм води навіть на короткий час навесні й восени. Півонія дуже життєстійка рослина - на її кореневищі знаходиться дуже багато сплячих бруньок, після загибелі одних пробуджуються до життя інші. Півонія може переносити й морози, і посуху, але залите водою коріння загниває і рослина гине.

При виборі місця для посадки півонії треба пам’ятати ще одну умову - півонія не переносить тінь. При сильному затіненні навіть усього на дві-три години на день вона буде марніти, абияк рости, але цвісти не буде зовсім.

Півонії не люблять торф. Не бажане його використання під півонії навіть у вигляді мульчі, зимового вкриття, додавання в посадкову яму. Торф звичайно має, кислу реакцію, а для півонії необхідна нейтральна реакція середовища - рН 6,5-7,0.

Обов’язково треба час від часу перевіряти кислотність ґрунту, тому, що коли ми вносимо мінеральні добрива, то мимоволі підкисляємо ґрунт. Якщо рН буде, нижче 6, вапнування обов’язкове.

Тут треба пам’ятати, що 350 г/м2 вуглекислого кальцію підвищує рівень рН усього на 1 одиницю стандартної шкали.

Кращі ґрунти для вирощування півоній - суглинні, окультурені, добре дреновані.

Ґрунт під посадку потрібно готувати заздалегідь, за два-три тижні. Глибина й ширина посадкової ями - не менш 50-70 см. Коріння півоній проникають до 70-80 см, але тільки в пухкий ґрунт. Якщо передпосадкова обробка дрібна, то, досягши твердого ґрунту, вони починають рости в сторони, розташовуючись у верхньому шарі ґрунту, а виходить, надалі рослини будуть страждати від недоліку живильних речовин і вологи.

ЧИ МОЖНО ОТРИМАТИ КВІТУЧИЙ КУЩ ПІВОНІЇ ВЖЕ В РІК ПОСАДКИ?

Досвідчені садівники знають, що гарна півонія можна виростити тільки з молодої рослини. З великих старих кущів півоній, які норовлять посадити собі в сад нетерплячі або неписьменні садівники, користі не буде. Може бути, вони й дадуть цвітіння на наступний рік, але воно може стати останнім у їхньому житті. Через рік-два кущ зовсім зостариться, почне гнити й припинить цвісти.

Найкращий посадковий матеріал для посадки півонії на довгі роки - це одно-двурічна рослина, вирощена в розпліднику або отримана з маленької «часточка» з 1-2 бруньками й шматочком кореневища, з повністю оновленим молодим світлим коріннями й великими бруньками.

ЯК ВИРОСТИТИ МОГУТНІЙ КУЩ ПІВОНІЇ, ЩО РЯСНО ЦВІТЕ?

У першу чергу для посадки рослини необхідно підготувати ґрунт, посадкову яму. При заправленні посадкової ями всю живильну суміш розміщають у нижній 2/3 частині ями, а рослину саджають у верхню її третину, у звичайну землю без добрив.

Існує розповсюджена омана, нібито півонії перші два роки посадки не треба підгодовувати, тому що їм вистачає живильних речовин, внесених при посадці. Це не так: півонії обов’язково треба підгодовувати з першого року життя після посадки, саме тому що обрізане коріння мають дуже мало запасів живильних речовин, а нові - ще тільки ростуть і не можуть досягти живильних речовин у ямі. Найкращий час для підгодівель молодих рослин - з початку появи сходів і до кінця червня.

Підгодовувати її краще розчином коров’яку, а добриво вносити в кругові лунки навколо куща. Ці підгодівлі будуть сприяти швидкому розвитку кореневої системи і гарному формуванню стебел, листів і бруньок поновлення.

Якщо немає можливості підгодовувати коров’яком, треба робити підгодівлі повним мінеральним добривом, попередньо розчинивши його у воді.

Дуже важлива правильна глибина посадки півонії. Відстань від самої верхньої бруньки на кореневище до поверхні землі повинна бути від 3 до 7 см залежно від типу ґрунту. На більш важких - 3-4 см, на легенях - 5-7 см. За цією відстанню треба стежити завжди, рік у рік.

Кореневище півонії (як, втім, і дуже багатьох багатолітників) має тенденцію нарощуватися нагору, крім того, під час прополок і розпушування земля може відгрібатися від бруньок і буквально через рік-два вони можуть виявитися на поверхні.

У цьому випадку обов’язково підгортання землею на потрібну висоту, особливо восени. Бруньки, що вийшли на поверхню, будуть страждати як від морозу, так і від жари. Рослина буде слабшати й погано цвісти. І, навпаки, посаджені занадто глибоко рослини будуть давати нормальну вегетативну масу, але цвісти не будуть ніколи.

Догляд за рослинами - це прополки, розпушування, обов’язкові поливи під час посухи (на всю глибину залягання коріння) і двічі - поливи з фосфором і калієм після цвітіння для зміцнення тканин.

ЯК ЗРІЗАТИ КВІТИ ПІВОНІЇ ДЛЯ БУКЕТА?

Нарешті наша півонія зацвіла! Як хочеться, їдучи з дачі, взяти із собою ароматний букет. Робити це треба дуже акуратно, адже квітки півоній розташовані на пагонах, що вкрити листям. Треба дуже берегти вегетативну масу рослини, пам’ятаючи, що в заснуванні кожного стебла закладається кілька бруньок поновлення - запорука потужного розвитку й рясного цвітіння рослини в наступні роки.

Зрізати півонії для букета можна не більш, ніж в однієї третини куща, обов’язково зберігаючи при цьому на стеблі один-два нижні листи.

ЯКИХ ШКІДНИКІВ І ХВОРОБ СЛІД ПОБОЮВАТИСЯ?

Є шкідники й хвороби, властиві саме півоніям. Для успішної боротьби з ними обов’язково потрібно не допускати опадання пелюсток на листи, тому що при цьому на листах відразу ж (у вологу погоду або від роси) утворюються плями сірої гнилизни - дуже небезпечної хвороби півоній. Якщо квітки втратили декоративність - перецвіли - зріжте голівки до першого зеленого листика й заберіть їх з ділянки, щоб не було гнилизни.

Треба проводити профілактичні обприскування півоній. Проти сірої гнилизни - двічі до цвітіння: у період масового відростання пагонів і в період бутонізації,  двічі після цвітіння - проти плямистості. Обприскувати краще хлорокисом міді (4 г/м або 40 г/10 л води).

Якщо ви будете в такий спосіб доглядати за півонією, ваша рослина буде декоративною не тільки під час цвітіння, але й до нього й після. Адже у півонії дивної краси листи, які тричі за сезон міняють фарбування.

ЧИ НЕОБХІДНО ЗРІЗАТИ ЛИСТЯ НА ПІВОНІЯХ?

На зиму всю надземну частину рослини зрізують до рівня землі, але робити це потрібно тільки після того, як стебла півоній поляжуть після першого заморозку. До цього моменту йде відтік живильних речовин з листів і стебел у коріння, що робить запаси, і занадто рання обрізка приносить рослинам велику шкоду.

У здорових рослин листи залишаються свіжими й дуже гарними (жовтими, рожевими, червоними, бронзовими або зеленими - залежно від сорту) до найдужчих морозів.

Дуже відповідальний період життя півоній - місяць-півтора після цвітіння. У цей час іде закладка й розвиток бруньок поновлення - тих, які будуть цвісти на наступний рік і через два роки.

Від вашої турботи про рослину в цей час залежить, яким буде воно в наступні роки.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 2579 Подобається: 0 | Не подобається: 1  

Також у розділі «Декоративні рослини »


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс