Нестаріючий агератум

14 січня 2019

Агератум (Ageratum), у перекладі з латинської мови «нестаріючий», – невибаглива теплолюбна квітуча трав’яниста рослина із сімейства Айстрових, що нараховує близько 60 різних видів і різновидів. Культура одержала широке поширення в Східній Індії й Північній Америці.

Квітучий кущ агератума складається із численних прямостоячих стебел висотою від десяти до шістдесяти сантиметрів з опушеною поверхнею, соковитих зелених листів ромбовидної, трикутної або овальної форми, ароматних суцвіть-кошиків із дрібних квіток фіолетового, блакитного, рожевого й білого відтінків і плодів-сім’янок з тисячами насінин (з високою схожістю протягом 3-4 років). 

В умовах нашого клімату агератум вирощують як однолітник. У комбінації з іншими однолітніми рослинами – календулою, чорнобривцями, левиним зівом – агератум прекрасно виглядає на квітниках і клумбах, у квіткових композиціях, у рабатках. Квітучу культуру використовують для створення букетів, тому що після зрізання квіти дуже довго зберігають свою красу й свіжість.

ВИРОЩУВАННЯ АГЕРАТУМА З НАСІННЯ

Насінний спосіб розмноження є одним із самих популярних. З насіння вирощують розсаду, яку потім висаджують на відкритий квітник. Сприятливий для посіву насіння час – останній тиждень березня.

Ґрунтова суміш повинна складатися з торфу, перегною й дрібного річкового піску в однакових пропорціях. Посадкові ящики наповнюють ґрунтом, по вологій поверхні висівають насіння, зверху присипають цією же ґрунтовою сумішшю й накривають щільним поліетиленом або склом для створення тепличних умов.

Оптимальна температура для пророщення насіння агератума – 15-18 градусів тепла. Щодня посадкові ящики відкривають на нетривалий час для провітрювання. Зволоження ґрунту потрібно проводити вчасно, щоб він не пересихав. Перші сходи повинні з’явитися через 10-15 днів, після чого скло або плівку зовсім знімають.

Пікірування сіянців потрібно проводити у два етапи. Перший раз – після появи 3-4 повноцінних листиків, сходи потрібно прорідити. Другий раз – кожний екземпляр пересаджують в індивідуальний горщик або пластиковий стакан.

Основні умови для вирощування розсади агератума – сухе повітря, вологий ґрунт, полив в ранковий час, поступове приучення рослин до відкритого повітря.

ПОСАДКА АГЕРАТУМА

Посадку розсади агератума у відкритий ґрунт краще проводити в другій половині травня, коли не буде погрози нічного заморозку. 

Місце посадки повинне бути захищене від різких поривів вітру й протягів, добре освітлюватися й прогріватися сонцем. На тіньовій ділянці рослина буде тягтися до світла і кущ буде виглядати неакуратним і розпатланим, а цвітіння буде не таким рясним.

Ґрунт на обраній ділянці повинен бути легким й дренованим, по складу – не кислим й дуже живильним.

Перед висадженням розсади землю на ділянці рекомендується добре спушити. Відстань між посадковими лунками – 10-15 см, глибина посадки повинна бути приблизно такою ж, як і в розсадних ємностях. Період цвітіння почнеться через 2-2,5 місяця.

ДОГЛЯД ЗА АГЕРАТУМОМ У ВІДКРИТОМУ ҐРУНТІ

Полив агератума проводиться регулярно й рясно. Надлишок вологи допускати не рекомендується. Основний догляд за ґрунтом полягає у своєчасних прополках і розпушуваннях, які бажано проводити після зволожень ґрунту.

Підгодівлі вносять два рази на місяць. Можна використовувати мінеральні й органічні добрива. Рослини прекрасно реагують на внесення настою коров’яку, але свіжий гній не можна застосовувати в жодному разі. Надлишкові добрива сприяють появі великої кількості зеленої маси й гальмують процес цвітіння.

Обрізка агератума необхідна для швидкого подальшого росту й пишного цвітіння. Проводити її рекомендується в міру необхідності. Після цієї процедури на стеблі повинно залишатися тільки декілька меживузля. Не варто забувати й про видалення зів’ялих бутонів, які не тільки псують зовнішній вигляд куща, але й гальмують появу нових суцвіть.

АГЕРАТУМ ПІСЛЯ ЦВІТІННЯ

У зимовий період теплолюбний агератум не виживе навіть під самим надійним укриттям, тому із приходом перших осінніх холодів клумби й квітники звільняють від квітучих культур. Найкрасивіші екземпляри можна на холодну пору року пересадити у звичайні квіткові ємності й вирощувати їх до весни в кімнатних умовах. Рослини будуть продовжувати цвісти навіть узимку. У середині весни кущі можна буде використовувати для живцювання. Укорінені черешки в другій половині травня можна висаджувати у відкритий ґрунт.

ХВОРОБИ Й ШКІДНИКИ

Агератум піддається захворюванням і навалі шкідників тільки в тих випадках, коли не дотримуються умови утримання й неодноразово порушуються правила догляду за рослинами.

Наприклад, такі хвороби як коренева гнилизна, бактеріальне зів’янення й огіркова мозаїка з’являються при недостатньому або надлишковому поливі. І, якщо від зів’янення й мозаїки рослини можна вилікувати за допомогою спеціальних препаратів і відновлення нормальних умов вирощування, то від кореневої гнилизни квітучим культурам немає порятунку. Єдиний вихід – своєчасні заходи профілактики. Вони полягають у регулярному розпушуванні ґрунту, помірних поливах, а також у виборі для посадки рослин легкого й живильного ґрунту. Ґрунт не повинен пересушуватися й у ньому не повинна застоюватися волога.

При вирощуванні розсади або в період зимівлі квітучих культур в оранжереях, зимових садах або у звичайному житловому приміщенні рекомендується оберігати їх від білокрилки й павутинного кліща. На початковій стадії появи цих шкідників необхідно терміново вилучити всі ушкоджені листи й квіти, а потім проводити обприскування інсектицидними препаратами до повного знищення всіх комах.

У відкритому ґрунті на кущах агератума можуть з’явитися нематоди й озимі совки. На допомогу квіткарям прийдуть різні препарати для боротьби зі шкідниками біологічного або хімічного походження.

При повному дотриманні всіх правил агротехніки рослини на клумбах або квітнику залишаться здоровими й гарними.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 2599 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Декоративні рослини »


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс