Компост, що сам росте і сам рихлить
Життя на нашій планеті почалося з рослин і триває завдяки їм. Уся органіка живих істот - колишні рослини. Це вони перетворюють сонце на глюкозу і передають її нам. Що б ми не їли, ми харчуємося енергією зелених клітин. Рослина завжди створює життя. Вона не може бути шкідливою. З усіх живих істот тільки людина умудрилися забути про це.
Будь-яка рослина робить величезну роботу з поліпшення ґрунту: адже це будинок її дітей. Вона створює систему кореневих канальців, відмерлим корінням годує хробаків і мікробів, що накопичують азот, створює дещицю компосту на поверхні, листям притінює ґрунт і захищає його від розмивання і здуву. Можна сказати, що життя рослини є беззавітним служінням справі життя майбутніх рослин. Вона створює ґрунт.
У нашому розпорядженні зараз маса відмінних, потужних рослин, які можуть чудово створювати ґрунт без нашої участі. Наше завдання тільки посіяти їх і підрізати сапкою-бритвою або пласкорізом, коли підростуть. По-перше, це культурні рослини. По-друге, бур'яни. Могутніший, ніж у них, корінь тільки в кукурудзи та соняшника. А за силою росту і стійкістю їм рівних немає. Вони безцінні союзники, якщо їхню енергію направити куди треба!
Дотепер нас учили: чиста земля - це порядок. Насправді порядок - це життя. Ось головний принцип землеробства: бійся голої землі. Бійся навіть на день залишити землю без рослин!
"Головне завдання хлібороба - землю робити... Землі потрібно давати більше, ніж від неї береш. Відсотки - і чималі! - вона сама нарахує: кожному по заслугах", - говорить В. В. Фокін, винахідник ручного пласкоріза. Він багато років не копає ґрунт, а змушує рослини його заповнювати й поліпшувати.
Сидерати - це рослини або суміш рослин, посіяні з метою збагатити ґрунт органікою та живленням. Традиційно вони заорюються. Але при цьому сходить нанівець структурна робота коренів, а зверху не утворюється мульча з компосту. Не робіть цієї помилки: просто підрізайте на глибині 2-3 см сапкою або пласкорізом і залишайте на грядці. Що таке бур'яни? Бур'яни - це цінні сидерати, що постійно виростають самі по собі.
КОЛИ СІЯТИ СИДЕРАТИ Й КОЛИ ПІДРІЗАТИ?
Ранні культури (цибуля, салат, рання картопля). Зібравши врожай, відразу, під граблі, сіємо сидерати й залишаємо їх на зиму, а навесні підрізаємо залишки, рихлимо грядки пласкорізом і сіємо, що потрібно. Можна в середині серпня підрізати перший урожай сидератів і посіяти другий. Насіння другого сидерирування потрібно розкидати перед підрізуванням: підрізаючи, ви одночасно закриєте їх. Полити потрібно добре. Сходи підуть крізь бадилля, що в'яне, першого врожаю. Підрізати сидерати потрібно не пізніше цвітіння - вам не потрібне зайве насіння в ґрунті. Особливо це стосується бур'янів: їхнє насіння, як уже говорилося, сходить багато років поспіль.
Пізні культури (огірки, томати і т.д.). Якомога раніше, по лютневих вікнах, краще - прикривши ґрунт плівкою, сіємо холодостійкі сидерати. До травня вони відмінно попрацюють. У травні вирізуємо в килимі сидерата лунки або рядки і саджаємо розсаду: поки вона підросте, сидерат захистить її від холоду, а ґрунт - від сонця. Пізніше підрізаємо й укладаємо сидерат на грядку. Ясно, що отут кращі "сидерати" - редис, салати, зелень або морква як покривні культури. Знову ж наприкінці літа сіються сидерати або покривні овочі. Салати при цьому потрібно не смикати, а зрізати, залишаючи корінь у землі.
ЯКІ РОСЛИНИ ГОДЯТЬСЯ ДЛЯ СИДЕРАЦІЇ?
Однолітні. Їх підрізав - і немає проблем. Багатолітники підрізати важко, і вони часто відростають від коренів. Тому якщо ви посіяли люцерну або конюшину, доведеться ретельно точити інструмент і акуратніше робити підрізування.
Бобові (горох, нут, боби, квасоля, соя, сочевиця, і трави: вика, однолітній люпин, еспарцет, мишачий горошок, сочевичник, люцерна й конюшина) містять на коріннях колонії бактерій - азотофіксаторів - і сильно збагачують ґрунт азотом. Три врожаї бобових - те ж, що повна доза гною. Усі вони холодостійкі й рано сходять. Корені їх могутньо рихлять землю, що показано й у стародавній енциклопедії.
Злаки (пшениця, жито, ячмінь, овес) - швидко сходять, холодостійкі, зручні в роботі й найдоступніші в смислі насіння. До того ж здорово прикрашають дачу. Озимі можна посіяти восени й використовувати під пізні овочі навесні. І ще чудовий і найдоступніший для нас сидерат - соняшник. Росте швидше за всіх і дає багато компостної маси (належить до С-4 - рослин. Головне, не давати сильно виростати - підрізати, коли виросте по коліно. Кукурудза - теж С-4, рекордсмен росту, але вона швидко дерев'яніє, особливо коріння. Її краще саджати уздовж гряд, лаштунками, для захисту від зайвого сонця або як опору для квасолі.
Хрестоцвітні (рапс, суріпиця, редька олійна, гірчиця) - відмінні ранні сидерати. І ще гарні амаранти, родичі нашої щариці. І взагалі, як радить Фокін, "...залишилося у вас насіння будь-яких культур, непотрібне, прострочене - не викидайте. Посійте густіше на землі, що звільнилася..." Фокін навіть насіння однолітніх бур'янів іноді збирає: аби тільки - не порожньо! А якщо під руками виявилися насіння коренеплідів-одноліток (довгих редисок, дайкона) - "сійте в липні - серпні. Залишіть урожай разом з бадиллям у зиму. Скільки їжі одержать мешканці ґрунту, коли перегниє!" Ну, скажете, це вже через край! Але, раптом у вас насіння зайве? Це потрібно собі уявити, яким стане ґрунт після гниття маси щільно вирослих коренеплодиків! Тільки їх нижче зрізати треба, а то не згниють.
Сидерація - справа творча. Ось, наприклад, є такий бур'ян - зірочник, або мокриця. Устеляє ніжним килимом городи після перших прополок, із середини літа. Багато господарок на неї скаржаться. Так її розводити треба - кращої і більш нешкідливої покривної рослини просто не існує!
ЯК СІЯТИ СИДЕРАТИ?
Густо. Навесні - щоб стіною стояли, На зиму - рідше, але не менше 2,5 кг жита, наприклад, на сотку. Посієте - побачите.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3683 |
|
© Газета Домовик 2012-2023