Королева джинсів по імені юка
Цю рослину можна вирощувати як у квітниках у відкритому ґрунті, так і в оранжереях. А чому цю квітку називають королевою джинсів, дізнаєтеся далі.
Юка нитчаста - багаторічний вічнозелений чагарник, належить до сімейства Агавових. Листя лінійно-ланцетне, плоске, прикореневе, росте з розетки, синьо-зеленого кольору, довжиною від 30 до 90 см і шириною 2-4 см, з різко загостреною м'якою або твердою верхівкою. По краях листя звисають нитки, які згодом можуть обпадати. Суцвіття - мітелка висотою від 1 до 3 (4) м. Квітки вершково-білі, жовтувато-білі або білі із зеленуватим відтінком, пониклі, від 5 до 8 см довжиною, пелюсток 6.
Юку нитчасту вирощують у садах, оранжереях і навіть в офісах по усьому світу. Широке використання юки обумовлене тим, що вона невибаглива і стійка до морозів. Якщо правильно посадити квітку, юка буде здатна протистояти морозу до 30 градусів і, що дивно, квітувати. Хоча в районах із суворими зимами її все-таки краще вкривати на зиму.
Якщо ваш регіон славиться суворими зимами, купуйте тільки устояну, акліматизовану рослину, краще з місцевої оранжереї, і обов'язково дізнайтеся у продавця подробиці догляду за нею взимку.
Нитчастою юку називають через ниткоподібні відростки на кінцях пелюсток бутона-дзвіночка. У цієї квітки є й інша назва - “дерево щастя”. Астрологи стверджують, що юка очищає навколишнє середовище від негативної енергетики недобрих думок. Не знаємо, чи так це, але позитивний настрій від погляду на квітучу рослину вам точно забезпечений.
Родом юка з північної Америки. Також у дикому виді вона росте в Мексиці, на Ямайці, на Бермудських островах. У цих місцях зустрічається близько 40 видів юки. Зростає вона на сухих і сонячних місцях. Юка дуже популярна серед місцевих індіанців, які використовують її як лікарський засіб при лікуванні деяких хвороб, для виготовлення мотузок, мила та навіть тканин. Згодом ця рослина перекочувала й у Європу.
До речі, першу джинсову тканину робили саме з Юки нитчастої. Справа в тому, що в рідних місцях юка плодоносить. Плоди схожі на коробочки, у яких містяться насіння і речовина на кшталт бавовни. З неї і роблять дуже міцні тканини, мотузки та навіть канати. У наших краях плодів ми не побачимо, тому що її запилює лише один метелик - юкова міль. У наших широтах вона не водиться.
ПОСАДКА Й ДОГЛЯД
При посадці майте на увазі, що для цвітіння юці нитчастій необхідне дуже гарне освітлення. Жорстких вимог щодо складу ґрунту немає. Головне уникайте перезволоження, інакше коріння рослини почне гнити. Однак і недолік поливу в посушливу погоду теж ні до чого гарного не приведе. Головне, щоб не було застою води в ґрунті.
Місце, що підходить для юки нитчастої – на схилі, з легкою півтінню від дерев. Хоча насправді вона може рости навіть на піску, головне забезпечити їй умови, далекі від вогкості. Суглинний ґрунт краще змішати з піском. Якщо плануєте вирощувати юку в горщиках, купіть гарний живильний субстрат. Підійдуть готові земляні суміші для пальм, юк, драцен, фікусів.
Молодим рослинам потрібні дернова й листяна земля, перегній і пісок у співвідношенні 2x2x1x2. При складанні земляної суміші для дорослих рослин зі складу виключаємо перегній і змішуємо дернову й листяну землю та пісок у співвідношенні 3x2x2. Важливий і дренаж, причому як при посадках у горщики, так і висадженні у відкритий ґрунт.
При посадках у відкритому ґрунті яму для юки робимо не менше 80 см глибиною й діаметром не менше 40 см. Потім насипте гальки або осколки цегли в яму, сантиметрів 5-10, а потім наполовину засипте крупним піском, а ще краще опалим листям (воно цінне, як добриво), пісок змішайте із попелом- це тільки поліпшить ефект.
Пересаджувати юку нитчасту необов'язково, вона десятиліттями може рости на одному місці.
ПОЛИВ І ПІДЖИВЛЕННЯ
Поливати юку нитчасту треба обережно. Рясний полив потрібний лише в теплу пору року. Якщо літній сезон не посушливий, то достатньо їй і природнього поливу, а при посусі вистачить і одного разу на тиждень. У перервах між поливами ґрунт має підсохнути на пристойну глибину.
Пару разів у сезон підживіть юку комплексним мінеральним добривом, а на третій рік (коли коріння остаточно зміцніло), можна підживлювати й органічними відходами. Майте на увазі, що добривами можна підживлювати тільки здорову рослину.
ПІДГОТОВКА ДО ЗИМИ
Щоб підготувати юку нитчасту до зимового сезону у відкритому квітнику, треба зв'язати листя в пучок і підкласти до коренів побільше опалого листя – це допоможе врятувати рослину від переохолодження.
РОЗМНОЖЕННЯ
Найпоширеніші способи розмноження юки - це вкорінення шматками стовбура не менше 10 см у довжину, укорінення бічними відростками й укорінення верхівки стебла.
Розмножити юку нитчасту у відкритому ґрунті дуже легко - за допомогою бічних відростків з кореня, які якщо вчасно не просапувати, перетворять вашу рослину у великий і неакуратний кущ. Восени їх потрібно відокремити від материнської рослини та відсадити попередньо в підготовлені ємкості з родючим ґрунтом. Після посадки відростки необхідно рясно полити й накрити скляною банкою. Процес утворення коренів на відростку досить тривалий і протягом усього цього часу необхідно провітрювати міні-парник і стежити за зволоженістю ґрунту.
Дуже важливо не квапитися й дочекатися повного вкорінення відростка, і лише потім пересадити його у відкритий ґрунт. У теплих регіонах можна відсадити дитинки юки в серпні відразу у відкритий ґрунт.
Дотримуйте цих умов з догляду за юкою й вона буде радувати вас довгі роки. І пам'ятайте: квітувати вона починає не в найперший рік після посадки, а мінімум через два роки. У саду юка нитчаста складе вдалу композицію більш низьким квітам, які будуть її відтіняти.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3735 |
|
© Газета Домовик 2012-2023