Що таке сівозміна?
Це науково обґрунтоване чергування культур за місцем і роками. При його введенні площу розбивають на приблизно рівні ділянки й висівають культури в певній послідовності. Звичайна кількість ділянок - від чотирьох до десяти.
Дачникам і городникам звичніше думати, що застосовувати сівозміну повинні тільки вчені агрономи і що буває вона потрібною тільки на великих полях.
Нічого подібного, вона скрізь потрібна - і на великих полях, і на шести сотках, тому що забезпечує відновлення та підвищення родючості ґрунту. У маленькому господарстві сівозміна навіть ще потрібніша, ніж у великому. Кожний городник хотів би отримати побільше овочів зі своєї ділянки, причому екологічно чистих, тобто вирощених без застосування мінеральних добрив і пестицидів, а цього можна досягти тільки завдяки сівозміні.
Скільки років можна вирощувати ту саму культуру на одному місці? Це залежить насамперед від її чутливості до власних кореневих виділень. Є рослини, які виділяють токсичні речовини - коліни, що гнітять ріст рослин того ж виду. Дуже до них чутливий буряк і шпинат. Менше страждають рослини із сімейства гарбузових, а також капуста, редис, петрушка, горох, морква. Добре переносять власні кореневі виділення кукурудза, боби, цибуля-порей. Усе це має відношення до ґрунтовтоми і чергування культур, особливо в тих випадках, коли продукти розкладання рослинних опадів викликають самоотруєння. Таке, між іншим, часто трапляється в садах.
Абсолютна більшість плодових дерев є самоотруйниками. З цієї причини молодий сад не рекомендується вирощувати на місці старого. Не варто також саджати молоді дерева між старими. Накопичення колінів - тільки одна причина ґрунтовтоми. Є й інша, теж дуже важлива. Як правило, овочі з одного сімейства мають однаковий набір шкідників і хвороб. У ґрунті можуть накопичуватися збудники бактеріальних і грибних хвороб. Капустяні, морквяні, цибульні мухи особливо сильно поширюються там, де відсутнє чергування культур.
Так що знайте: на місце, де торік росла капуста, не слід саджати редьку й ріпу, а з появою кили (це хвороба) капусту не можна там вирощувати цілих шість років.
Овочі одного сімейства дуже близькі за вимогами до живлення. Якщо їх висаджувати раз за разом на одному місці, це приведе до однобічного виснаження ґрунту. Овочі групи "плід" відрізняються підвищеною потребою у фосфорі, групи "лист" - в азоті, групи "корінь" - у калії. Зате бобові самі по собі є покращувачами ґрунту. До них належать квасоля, горох, соя, боби, конюшина, люцерна, еспарцет. У цих рослин на коріннях є бульбочкові бактерії, які поглинають азот з повітря та збагачують ним ґрунт.
Багаторічні бобові мають сильно розвинену кореневу систему, завдяки чому добувають із глибоких шарів калій, фосфор і кальцій і "подають" ці елементи наверх, де перебуває коріння овочевих рослин. А ще вони вміють поліпшувати структуру ґрунту.
Як скласти схему сівозміни практично? Для початку необхідно поділити площу на чотири частини. На одну вносять повну дозу компосту або гною (25-30 кг на сотку) і висаджують вимогливі до азоту культури із групи "лист". Це всі види капусти й салату, мангольд (листовий буряк), селера листова, цибуля-порей, шпинат. Після них у ґрунті залишиться менше азоту, але достатньо фосфору й калію. Наступного року отут будуть рости вимогливі до фосфору овочі із групи "плід" - томати, перець, баклажани, огірки, кабачки, гарбузи, зернові. Доза компосту або гною для них зменшується вполовину. На третій рік поміщають коренеплоди, яким потрібний калій. До них належать картопля, цибуля ріпчаста, часник, морква, селера коренева, петрушка коренева, редис, редька, дайкон, буряк. На четвертий рік ділянку займуть бобові, які збагатять ґрунт азотом.
Таким чином, установлюється чотирирічний цикл, сприятливий для більшості культур. Але ж ще у нас росте суниця, що сидить на одному місці три-чотири роки. У цьому випадку сівозміна містить у собі п'ять ділянок. Суницю потім найкраще перенести на ту ділянку, що була зайнята коренеплодами, а після неї саджають овочі групи "лист".
Звичайно, при впровадженні сівозміни виникає чимало складностей, але треба вчитися їх переборювати. Приміром, до групи "плід" належать томати, а слідом доведеться вирощувати коренеплоди, у тому числі й картоплю. Вони належать до одного сімейства - пасльонових і, отже, мають спільні хвороби. Значить, потрібно дивитися, щоб картопля не росла на тому самому місці, де роком раніше зріли помідори. Нехай уже вона іде по огірках, кабачках і гарбузах.
Ще більш важка проблема: як укластися в масштаби цих ділянок? Картоплею зазвичай буває зайнята більша площа. Мабуть, менше місця потрібно для всіх інших культур, разом узятих.
Багато хто не погодиться вирощувати "другий хліб" в однаковій кількості з капустою. Тому і йде часто у нас картопля як монокультура, тобто росте рік у рік на тому самому місці. У результаті вона відразу ж вражається вірусами, бактеріями та грибами, які її чекають у ґрунті. Усі вони картоплю люблять, не тільки ми одні. І служить однією з причин того, що наша картопля так швидко вироджується, посадковий матеріал часто вимагає заміни.
Будь-який найчудовіший сорт швидко здасть усі свої позиції, якщо потрапить у ґрунт, заражений шкідниками і хворобами. Де вихід? Урятувати положення можуть проміжні культури-сидерати. Викопали картоплю - відразу посійте на цьому місці яке-небудь зелене добриво. Отут вибір не обмежений - якеі насіння простіше дістати, те й сійте. Улаштувати чергування культур цілком можливо - було б бажання. Важливо пам'ятати, як багато користі може дати сівозміна.
ЯКІ БУВАЮТЬ СИДЕРАТИ
Редька олійна незамінна на важких, глинистих і ущільнених ґрунтах, сильно розпушує і збагачує її верхні шари. Володіє фунгіцидними й антибактеріальними властивостями, активно придушує нематоди.
Гірчиця біла збагачує ґрунт органікою, фосфором і сіркою. Володіє фунгіцидними й бактерицидними властивостями. Гірчиця очищає ґрунт від фітофторозу, парші, чорної ніжки, проганяє дротянку, приваблює корисних комах. Сіяти можна в будь-який період часу. За два тижні максимальний ефект!
Фацелія може бути попередником будь-якої овочевої культури. Збагачує ґрунт органікою, азотом, фосфором, калієм. Найбільший ефект дає при посіві в суміші з бобовими. Розпушує верхні шари ґрунту.
Овес збагачує ґрунт органічною речовиною і калієм. Овес придушує ріст бур'янів, добре рихлить і структурує ґрунт.
Люпин однолітній крім азоту збагачує ґрунт калієм і фосфором. За своєю цінністю близький до гною. Наслідки люпинового добрива тривають протягом декількох років. Є прекрасним фітосанітаром.
Рапс збагачує ґрунт органічною речовиною, фосфором, сіркою. Рихлить ґрунт. Морква, посіяна після рапсу росте великою і солодкою!
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 5600 |
|
© Газета Домовик 2012-2023