Хвороби брудних рук

25 червня 2020

З настанням спекотного літа особливої актуальності набуває проблема кишкових інфекцій. Це всім добре відомі дизентерія і сальмонельоз, черевний тиф, гепатит, харчові токсикоінфекції. А зараження кишковими інфекціями, як правило, відбувається при вживанні забруднених харчових продуктів, води, в яких знаходяться кишкові бактерії. Ці бактерії можна занести в рот і брудними руками. Не випадково кишкові інфекції називають «хворобою брудних рук». А отже, миття рук перед прийомом їжі і після відвідування туалету є важливою необхідністю, оскільки вважається головним способом захисту організму від хвороботворних мікробів. Така нескладна процедура з розряду особистої гігієни допомагає людині вберегтися від багатьох інфекційних захворювань. Від чого ж найчастіше виникають хвороби брудних рук? Як їх лікувати і як уникнути напасті? Про це ми поговорили із фахівцем - лікарем-інфекціоністом Сергієм Петровичем ГУЛЬКОМ.

- Хвороби брудних рук виникають у результаті нехтування правилами особистої гігієни. Місця мешкання хвороботворних мікроорганізмів досить різноманітні: грошові купюри, поручні громадського транспорту, дверні ручки, комп’ютерна миша, телефонна трубка тощо. Саме контакт з цими предметами допомагає збудникам різних інфекційних захворювань потрапляти на руки людини. Чим далі - тим гірше: людина доторкається немитими руками до свого обличчя і губ або бере продукти харчування, які тут же з’їдає. У результаті відкривається доступ інфекції до організму.

- Які ж саме хвороби загрожують нам через порушення правил гігієни?

- Серед найбільш поширених хвороб брудних рук фахівці виділяють такі гострі інфекції, як дизентерія, гепатит А, ешерихіоз, глистяні інвазії, грип і ГРВІ, сальмонельоз, черевний тиф і холера. В першу чергу ризику заразитися піддаються люди зі зниженим імунітетом організму. Крім того, в групі ризику знаходяться маленькі діти і люди похилого віку, оскільки навіть незначна кількість збудників здатна викликати в них порушення у роботі органів і цілих систем.

Найбільш широке поширення має дизентерія. Вона супроводжується гострими болями в області живота і прямої кишки, а також прискореним випорожненням, блювотою і високою температурою тіла. Найчастіше дизентерія спалахує влітку, коли люди активно вживають в їжу овочі та фрукти. Через неналежну обробку цих харчів від бруду і хвороботворних мікробів замість підвищення імунітету можна отримати гостру інфекцію.

Ще одне серйозне захворювання, що виникає внаслідок брудних рук, - це гепатит А. Захворювання порушує роботу печінки і вимагає досить тривалого лікування. Гепатит може перебігати у вкрай важких формах і призвести до незворотних порушень у печінці людини. У хворого починається лихоманка, при цьому висока температура може тривати до десяти днів. Лихоманка супроводжується болем у м’язах і в області печінки, слабкістю, втратою апетиту, а іноді - нудотою та блюванням.

Серед поширених інфекцій, які передаються через брудні руки, можна виділити сальмонельоз. Його супроводжують яскраво виражені ознаки отруєння - нудота і часта блювота. Варто відзначити, що температура тіла може залишатися в межах норми.

Одним з найбільш небезпечних інфекційних захворювань є і черевний тиф. Спочатку він проявляється в слабкості та нездужанні, але вже за пару днів температура тіла може сягнути 40 градусів. Крім того, хвороба супроводжується головним болем, безсонням, висипаннями на животі й грудях, діареєю або запором, втратою апетиту. У найважчому випадку спостерігається набряк язика аж до втрати свідомості.

- А наскільки загрожує нам холера? Адже пам’ятаємо ще епідемію в Одесі на початку 70 х-років...

- Сьогодні холера, чума XX століття, вважається рідкісним інфекційним захворюванням брудних рук. Хвороба супроводжується сильною діареєю і становить небезпеку для організму у вигляді його зневоднення. Щоб не перебувати в зоні ризику цього страшного захворювання, необхідно дотримуватися елементарних норм особистої гігієни!

- Як же захистити себе від кишкових інфекцій?

- Це цілком можливо при дотриманні досить простих санітарних правил. Звичайно ж, необхідно ретельно вимити руки після відвідування туалету, повернення з вулиці, а також перед тим, як почати готувати або вживати їжу. Необхідно вживати тільки кип’ячену воду, зробіть це звичкою для себе і своїх дітей, це захистить вас від багатьох неприємностей.

Молочні продукти також можуть бути небезпечними. Саме з цієї причини рекомендується, особливо в спекотну пору року, вживати їх тільки після термічної обробки. Молоко краще прокип’ятити, сир використовуйте для приготування сирників і запіканок.

М’ясо та м’ясні продукти, курей, курячі яйця також піддавайте тривалій термічній обробці.

Овочі і фрукти необхідні організму, бо ж містять вітаміни і мікроелементи. Але часто вони бувають забруднені різними кишковими бактеріями. Не піддавайтеся спокусі скуштувати їх, не відходячи від прилавка магазину або ринку. Перед вживанням фрукти необхідно ретельно промити чистою, проточною водою.

І ще слід пам’ятати, що кишкові бактерії добре розмножуються не тільки в теплі: деякі види, наприклад ієрсинії, що викликають такі важкі захворювання, як псевдотуберкульоз та ієрсиніоз, можуть прекрасно накопичуватися у ваших холодильниках, якщо ви ставите туди немиті овочі, особливо моркву, буряк, капусту, цибулю...

Дотримання всіх згаданих рекомендацій гарантує повний захист від кишкових захворювань. Захищайте продукти від мух - основних переносників захворювань.

Одне слово, найбільш простим способом захисту свого здоров’я від усіх перерахованих вище та їм подібних захворювань є регулярне миття рук із милом. Варто також відзначити, що лікування хвороб брудних рук вимагає індивідуального підходу і залежить від стадії свого перебігу. Небезпека таких захворювань криється у складності їх прогнозування, оскільки деякі люди носять у собі збудників роками, поширюючи їх на оточуючих.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 1856 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс