Підліткова депресія: чи варто бити на сполох?
Чому дуже важливо вчасно визначити початкові ознаки депресії у підлітка і правильно побудувати свої подальші кроки? Чим небезпечна депресія у цьому віці і чому вона взагалі трапляється? Про це ми розпитали фахівця – лікаря-невролога Сергія Васильовича НЕПРЯДЬКО.
- Підлітки, як і всі люди, схильні до депресії. Тільки якщо доросла людина вже вміє контролювати і регулювати свої емоції, то у перехідному віці дитина ще занадто сприйнятлива, вразлива, збудлива, тому не завжди розуміє, що з нею відбувається і потребує акуратної й тактовної допомоги дорослої людини.
- Якими є причини виникнення депресії?
- Депресія - це занепад настрою, внутрішніх сил, відсутність бажання отримувати задоволення від життя.
Чому ж у підлітків, у такому приємному віці, коли, здавалося б, саме час насолоджуватися життям, виникають такі проблеми? У першу чергу винні статеві гормони. Мало того, що їх поява впливає на пропорції і зміни у фізичному плані, так вони ще й провокують стрибки і коливання настрою. Підліток стає незадоволений своїм носом, вагою, розмірами та іншими параметрами. Коли оточуючі намагаються підбадьорити, може з’явитися агресія і стан «ніхто мене не розуміє» або «вам легко говорити, у вас все добре і правильно».
Підліток пізнає потяг, страх і хвилювання перед протилежною статтю. Незміцнілій психіці досить важко впоратися із новою ситуацією. Юнацький максималізм теж додає масла у вогонь.
А ще у такому віці хочеться всього і відразу. Мале бачиться катастрофою, завищені очікування ведуть до краху і розчарувань.
Спричинити депресію можуть і складні взаємини з однолітками. Якщо у школі дитину труять (причин для цькування може бути багато - відсутність дорогого одягу і гаджетів, зовнішні вади, висока успішність і підвищена старанність у навчанні тощо) або вона просто самотня, не має друзів, її ігнорують, це теж прямий шлях до депресії.
Переїзди зі зміною школи, кола спілкування, необхідністю заново обживатися, налагоджувати контакти, також провокують занепад настрою і вбивають бажання щось робити. Переоцінка цінностей, зміна дитячого сприйняття на доросле. Підліток починає помічати й усвідомлювати проблеми, труднощі, про які раніше і не підозрював. По-іншому дивиться він і на взаємини зі старшими і з однолітками.
- А чи впливає на розвиток депресії погана ситуація в родині підлітка?
- Знана річ, що погана ситуація у родині - сварки батьків, розлучення, алкоголізм, наркоманія провокують занепад настрою та енергетики.
У перехідному віці вже приходить розуміння низького достатку в родині, нездорової атмосфери. Погано позначається на психіці дитини й проживання великої кількості людей на тісній житлоплощі, коли у домочадців практично відсутній особистий простір.
Хоча занадто ідеальна ситуація у родині теж часом веде до депресії. Завищені очікування, постійна критика, гіперопіка й велике освітнє навантаження (гуртки, секції, репетитори та інше) пригнічують дитину і у підсумку підліток «ламається».
Підлітки, «які живуть у мережі» інтернет, теж ризикують отримати розчарування від реального складного і багатогранного життя.
- Якими є ознаки депресії?
- Що має насторожити батьків, питаєте? Дитина стала більш замкнутою, похмурою, намагається усамітнитися, ховає погляд, ухиляється від відповідей на питання дорослих, ставить багато незвичайних питань (наприклад, про життя і смерть, про сенс існування). А ще у підлітка з’являються різкі перепади настрою - раптові агресивні випади, плаксивість, нестримний сміх, нездорова бадьорість, награний захват, радість крізь зуби. Якщо це не разова ситуація, значить дитина намагається приховати щось, показати, що у неї все краще за всіх.
Одним з проявів депресії виступає й апатія. Підліток не хоче нічого робити, нікуди їхати, йти. Розвиваються неуважність, забудькуватість, труднощі із засвоєнням знань, з прийняттям рішень, зниження успішності, починаються прогули. Часом спостерігається зниження апетиту (рідше підвищення) і, як наслідок, схуднення, або надбавка у вазі. Виникають і проблеми зі сном (погано засинає, скаржиться на безсоння), головні болі, мігрені, з’являється синява під очима.
- Як же допомогти підлітку?
- Якщо це початкова стадія, то цілком можна впоратися самостійно. Якщо ви боїтеся зробити щось неправильно або бачите, що проблема вже дозріла, краще звернутися до психолога. Однак насильно тягти підлітка на прийом не можна, а значить доведеться спочатку все-таки налагодити контакт і дати зрозуміти, що ви хочете допомогти. При необхідності потрібно пройти сімейну терапію. У важких випадках потрібна допомога психотерапевта і психіатра. Призначаються обстеження (гормони, біохімія крові, консультації фахівців) і в залежності від результатів призначається комплексне лікування із застосуванням лікарських засобів (як правило, це антидепресанти, вітамінно-мінеральні комплекси, гормональна терапія). Але перш ніж звертатися до фахівців, потрібно проаналізувати ситуацію.
Слід більше часу проводити з дитиною (організувати спільні вихідні, зустрітися ввечері по дорозі з роботи). Спробувати заручитися підтримкою, розповісти якісь свої таємниці, дати зрозуміти, що ви теж проходили через сумніви й переживання/ Треба стимулювати діалог, бажання дитини виговоритися.
- Чи існує профілактика депресивного стану дитини?
- Для того, щоб уникнути депресивних станів у підлітка необхідно створити нормальну, позитивну атмосферу в родині, налагодити відносини між дорослими. Іноді краще розлучитися, ніж жити у нескінченних скандалах і бійках, що відбуваються на очах у дітей. Адже дорослим треба стати прикладом життєрадісності й активності для підлітка. Це не так складно, як здається. Достатньо у кожній ситуації або випадкові знаходити позитивні моменти. А якщо сталася неприємність, вміти посміятися над собою, визнати помилки, прийняти те, що трапилося. У жодному разі не можна критикувати підлітка. Слід допомогти, підказати, як зробити краще. Підкинути наче випадково відповідну літературу або спровокувати правильну пораду з вуст того, до кого дитина прислухається. Недоречна критика руйнує віру в себе, у свої здібності, знижує самооцінку і геть вбиває довіру.
Батькам і усім дорослим членам родини необхідно бути щирими. Діти гостро відчувають награність, хитрування. Краще чесно сказати, що ви сьогодні дуже втомилися і мрієте просто лягти і півгодини поспати, щоб перетворитися на добру маму, ніж зображати маму-друга, яка слухає неуважно із відсутнім поглядом.
Треба щиро хвалити, коли є за що похвалити, обіймати своє чадо, брати за руку при кожній слушній нагоді. Тілесний контакт дуже важливий.
При нагоді варто показати дитині, що навколо є люди, які потребують допомоги та уваги. Іноді на підлітків сильний емоційний вплив справляє догляд за хворими людьми, розповідь про когось знайомого, хто пережив хворобу і оцінив життя.
Про сім’ї, які взяли на виховання малюка з притулку. Тільки це повинні бути реальні історії зі знайомими персонажами. Навчити принципом: «Коли тобі погано, допоможи тому, кому ще гірше». Він відмінно працює.
- Що буде, якщо не вжити заходів?
- Не можна списувати все на перехідний вік і чекати, що все минеться само. Добре, якщо минеться.
А якщо у цей час біля підлітка буде не один з батьків, який бажає допомогти, а наркодилер або людина із хворою психікою? Підліткам, як нікому іншому, властиво шукати вихід в алкоголі і наркотиках. Тож будьте пильними й щирими, доброзичливими і в родині і поза нею – це запорука психічного й соціального здоров’я.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2065 |
|
© Газета Домовик 2012-2023